Ajurvéda - indická alternativní medicína
Ajurvéda je alternativní druh medicíny, který neléčí nemoc, ale kompletně celého člověka. Jeho tělo i duši. Neléčí pouze příznaky, ale klade důraz na příčinu a také na to, aby člověk změnil způsob života, který ho ke zmíněné chorobě dovedl.
Ayurvéda (Ayuso - život a věda - poznání)
se považuje za nejstarší a nejdokonalejší systém léčby na světě. Tato indická medicína klade důraz na prevenci a podporu zdraví s přihlédnutím na vyváženou stravu a zdravý životní styl. Samotná léčba je zaměřena na člověka, který nejlépe zná příčinu svého onemocnění. Léčba působí na člověka jako na celek, nedělí se na jednotlivé orgány. Světová zdravotnická organizace uznala ajurvédu za účinný medicínský systém, založený na rovnováze tří životních energií - těla, mysli a duše.
Principy ájurvédy
Ajurvéda věří, že vše ve vesmíru je tvořeno kombinací pěti základních elementů - Pancha mahabuhutas: Akashi - prostor, Vaya - vzduch, Tejas - oheň, Jala - voda a Prithvi - země. Těchto pět elementů tvoří dynamické síly, základ každého z nás, v podobě tří doshas:
- Vata - vzduch, prostor
- Pitta - dynamická souhra ohně a vody
- Kapha - voda, země
Tyto tři elementy je potřeba udržovat v rovnováze. Pokud se jeden z elementů ve vašem těle zvýší nebo sníží ze své původní úrovně, má to za následek nerovnováhu ve vašem organismu. Také se to může projevit zhoršením zdravotního stavu nebo duševního stavu.
Ajurvéda neléčí nemoc, ale člověka
Každá nemoc podle ajurvédy vznikla z něčeho a má někde své kořeny. Nejdůležitější je najít ty kořeny. Je velmi účinná při léčbě chronických onemocnění jako ekzémy, krevní choroby, obezita, cukrovka, artritida či vysoký tlak. Když jde o velmi těžké onemocnění, ajurvéda pomůže člověku co nejšetrněji chorobu zvládnout. Na základě stravy dokáže utlumit nebo snížit bolesti.
Ajurvéda a její cíle
Cílem ájurvédy bylo vždy sladit člověka s přírodou a zachování rovnováhy energie v těle. Ajurvedcký lékař se proto vždy snaží postupně přivést své pacienty k pochopení, že pokud se chtějí vyhnout utrpení, musí se vyvarovat škodlivého a sebe zničujícího chování. Na filozofické úrovni je cílem posílit imunitní systém člověka tak, aby se tělo stalo samo svým lékařem. A tím bylo schopné eliminovat infekci dříve, než se nemoc vůbec může projevit.
Ajurvéda u nás
Dobrou zprávou je, že tuto indickou medicínu lze aplikovat i v evropských podmínkách, čili i u nás. Už i v České republice byla zřízena centra pro léčbu ajurvédou. Ajurvéda však nepředstavuje jen léčbu, ale i zdravý životní styl. Pokud vás tento způsob života zaujal a rádi byste podle něj fungovali, jsou určité zásady, kterými byste se měli řídit:
- rozhodně byste měli upravit své stravovací návyky,
- měli byste dbát na vyváženost příjmu sladké, slané, hořké, ostré, kyselé a trpké chuti,
- dopřejte si na každé jídlo dostatek času a pohody. Jezte co nejméně chemicky upravené potraviny, příliš nedochucujte, málo kombinujte,
- nežijte ve stresu - škodlivý je starý známý stres vyplývající z honby za materiálními hodnotami. Jakož i nedostatek spánku, případně pozdní odjezd do postele, absence pohybu. Vyhněte se i vyčerpávajícím aktivitám, negativnímu způsobu myšlení a špatným mezilidským vztahům,
Podle doshas, životních podmínek, ročních období, doporučuje ayurvéda individuální složení stravy,
celkovou životosprávu, cvičení jógy a používáním bylinných přípravků a procedur. Téměř každý může dosáhnout zdraví fyzické i duševní, pokud se bude řídit jednoduchým principem ájurvédy. Vynikající je i ajurvédská kosmetika. Ta je také zhotovena na přírodní bázi, žádné chemické úpravy. Rozhodně stojí za to ji vyzkoušet. Stále více lidí se zajímá o léčbu bez syntetických léků. Proto věříme, že vás tyto informace zaujaly.