Alergie na potraviny je velmi nebezpečná, ale může ji způsobovat i psychika
Mnoho se mluví o pylové alergii. Dokonce máme ve sdělovacích prostředcích pylová zpravodajství, která pomáhají alergikům. Ale jak je to s alergií na potraviny? Sice restaurace a výrobci potravin jsou povinni uvádět možné alergeny, a oni je uvádějí velice často již preventivně. Jenže, co lidé, kteří potravinou alergií trpí? Alergie na potraviny mají sice charakteristické příznaky, ale také mnoho podob.
Příznaky potravinové alergie
Jde zejména o vyrážky, zarudnutí, otoky a svědění. U dětí do roku se může rozvinout atopický ekzém. Přibližně třicet procent ekzémů v dětském věku souvisí s potravinovou alergií. U dospělých je to číslo mnohem nižší. Jen u tří procent spouští ekzém potravina. Čtvrtina pacientů si stěžuje na trávení. Při IgE alergii jsou to bolesti břicha, zvracení, průjmy, při non -IgE alergii plynatost, koliky, průjmy, hlen a krev ve stolici. Tyto příznaky probíhají dramaticky zejména u malých dětí. Problémy s dýcháním má asi dvacet procent lidí, projevují se kašlem, rýmou či dokonce astmatem. S kardiovaskulárními komplikacemi se setkává deset procent potravinových alergiků.
Nebezpečná anafylaxe
Největší obavy mají lékaři z prudkých, anafylaktických reakcí, které se týkají asi jen procenta potravinových alergiků. U některých pacientů dochází k těmto reakcím v kombinaci s emocionálním stresem nebo s fyzickou námahou, například při sportu. Dramatická reakce zasáhne najednou více orgánů během několika sekund či minut, ale může překvapit i po čtyřech hodinách. Postižený se úzkostně bojí nebo situaci zlehčuje. Dusí se, protože dýchací cesty mu otékají a uzavírají se. Může mít křečovité bolesti břicha i nekontrolované průjmy. Svědí ho kůže, zrudne, objevuje se na něj kopřivka. Klesá tep i tlak, v nejhorším případě následuje selhávání krevního oběhu, srdce a smrt.
Hledání alergenu je obtížné
Definitivní ho potvrdí až eliminační dieta. Jsou známy i případy, kdy stačí letmý polibek od člověka, který jedl silný alergen (třeba arašídy) a alergik prudce zareaguje. Pacient, kterému něco podobného hrozí, musí mít vždy u sebe pohotovostní balíček. Obsahuje adrenalinové pero, kortikoidy, antihistaminika či sprej na rozšíření průdušek.
Důležitá psychika
Za nevhodnými reakcemi na potraviny se často skrývají i onemocnění střeva, trávicího traku, endokrinologicáé onemocnění či problémy se psychikou. Existují i zvláštní, "módní" typy potravinové přecitlivělosti. Lékaři se setkávají i s psychogenní reakcí na potraviny, kterou ovlivňuje móda, reklama či okolí. Lékaři podají pacientovi alergen ve formě, na kterou nezareaguje, pokud ji nezná. Ale jen co se dozví, že konzumuje potravinu, na kterou by měl být alergický, projeví se u něj reakce. Tedy i vliv psychiky je zde velmi důležitý.