Hlavní rozdíl mezi během a joggingem je v intenzitě. Běh je mnohem rychlejší, resp. intenzivnější, a tím pádem je do činnosti více zapojen kardiovaskulární systém i svaly. Mezi během a joggingem neexistuje přesná hranice, která by je od sebe jednoznačně odlišila. Rychlost nad 10 kilometrů za hodinu je označována jako běh, tempo do 10 km za hodinu je jogging. Co se týče svalstva, rychlejší tempo při běhu aktivuje svaly ve větší míře, než je tomu při joggingu. To si samozřejmě vyžaduje více námahy i lepší kondici. V konečném důsledku se při běhu spálí i více energie než při joggingu. To znamená, že pokud chce člověk zhubnout, mnohem lepší je běh.Tak například 50-kilová žena spálí za hodinu běhu při rychlosti 11 km / h zhruba 560 kalorií. Při joggingu v rychlosti 8,8 km / h spálí za 60 minut o zhruba 130 kalorií méně. Několik vědeckých studií potvrdilo, že při intenzivních formách kardio tréninku se spálí více kalorií i tukových zásob, než při pomalejších a rovnoměrných metodách, kterou je i jogging. A ještě jedna důležitá věc: po intenzivním tréninku probíhá spalování energie ještě několik hodin po ukončení tréninku, čili běh je v tomto směru mnohem výhodnější než jogging. Pokud tedy chcete prostřednictvím běhu zhubnout, ideální je, pokud se zaměříte na intervalový trénink, během kterého se pravidelně střídají rychlé a pomalejší intervaly, a je i méně náročný na čas.
Obecně se těmto kardio-aktivitám mohou věnovat opravdu všichni bez rozdílu. Avšak v případě nadváhy, obezity či vážnějších zdravotních obtíží je vhodnější spíše jogging, protože je to v podstatě rychlejší forma chůze. Jogging je tedy ideální forma pohybu pro lidi všech věkových skupin, včetně seniorů. Jelikož běh je mnohem intenzivnější než jogging, častěji zde dochází k natažení svalů či k bolestem hlavně v oblasti kolen. Těmto problémům se však dá účinně předcházet důkladným rozehřátím a strečinkem, volbou vhodného obutí i terénu, dodržováním správné techniky běhu apod.
V případě, že máte vážnější zdravotní potíže, konzultujte zvolenou pohybovou aktivitu se svým lékařem. Pokud jste déle nesportovali, začněte joggingem, který vás postupně dovede k běhu. Před oběma pohybovými aktivitami je důležité věnovat se kvalitnímu rozehřátí a natažení svalů. Rozcvička by měla trvat 5-10 minut. Připraví organismus na zátěž, která ho čeká a eliminuje riziko zranění. Nepodceňujte ani výběr sportovní obuvi a oblečení, které snižují riziko případných zranění a výrazně zvyšují komfort při cvičení.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu