Bolest hlavy, migréna a chronická migréna

Bolest hlavy dokáže pěkně potrápit. Ale ještě to je úplné nic proti migréně. Migréna umí s člověkem pěkně zamávat. Není to jen obyčejná bolest hlavy, má své specifické příznaky i způsoby léčby a vždy je třeba ji správně diagnostikovat.

bolest hlavy, migréna, nemoci, léčba

Už dny před tím, než začne, se hlásí migréna u mnoha postižených

Ještě před útoky bolesti hlavy to u některých začíná únavou a nedostatkem elánu, jiní zažívají naopak fázi překypující energie, jsou neklidní a podráždění. Krátce předtím než začnou bolesti hlavy, zažívá 10-15 procent trpících migrénou tzv. auru: Objevují se jim klikaté čáry a světelné jevy před očima, vnímají své okolí jako plápolavé nebo blikající. Někteří přitom pociťují závrať, dočasně nemohou správně mluvit nebo dokonce omdlí.

Migréna - akutní fáze

pulzující, bušící bolest, která zuří pod lebkou a může trvat hodiny, ale i několik dní. Světlo, pohyb, zvuky a dokonce i vůně jsou vnímány jako nepříjemné nebo bolestivé, což je důvod, proč se postižení migrénou rádi uchylují do tmavých místnosti. Mnohým je při silném záchvatu nevolno a musí zvracet. Obvykle bolí u migrény pouze jedna strana hlavy, bolest se ale může rozšířit i na obě strany.

Migréna je časté onemocnění

Ženy jsou častěji postiženy než muži. Jak přesně vzniká migréna, není vědecky objasněna. Je známo, že některé vnější faktory, takzvané spouštěče, mohou vyvolat záchvat: může to být cigaretový kouř, stres, některé potraviny, vynechání jídel nebo nepravidelný rytmus spánek-bdělost.

Typy bolesti hlavy: klepání, píchání, bušení

Lékaři už dlouho vědí, že mozek trpících migrénou reaguje obzvláště silně na podněty - predispozice se zdá být částečně dědičná. Jedna aktuální teorie o jejím vzniku uvádí, že mozek je zaplaven neurotransmitery přes nadměrnou aktivaci nervů, což v konečném důsledku vede k zánětlivým procesům v cévách mozkových blan, které způsobují bolest. Akutní záchvaty mohou zmírnit běžné volně prodejné léky proti bolesti nebo specifické léky proti migréně, takzvané triptany. Kdo bere léky proti bolesti příliš často, riskuje však bolest hlavy indukovanou léky. Z tohoto důvodu u těžce postižených pacientů se lékaři pokoušejí předcházet léky, aby se snížil počet záchvatů migrény a zmírnila jejich prudkost. Předepisují se prostředky, jinak určené k léčbě vysokého krevního tlaku nebo epilepsie.

Stres je možným spouštěčem

Nejlepší je snížit počet záchvatů migrény bez léků. Pacienti si mohou například vést o bolestech hlavy deník a snažit se přijít na to, zda existuje nějaký typický spouštěč, který u nich může vyvolat záchvaty. To však není vždy možné - extrémně vyhýbání se spouštěčům v každodenním životě může vést ke snížení kvality života. Obecně se doporučuje věnovat pozornost zdravému životnímu stylu, spát a jíst v pravidelnou dobu a pěstovat vytrvalostní sporty, jako je chůze, jogging, jízda na kole nebo plavání. Různé relaxační techniky, jako je progresivní svalová relaxace podle Jacobsona nebo autogenní trénink mohou přitom pomoci snížit stres, který je považován za možný spouštěč záchvatů migrény.

U lidí, kteří trpí chronickou migrénou,

se mohou vyskytnout bolesti hlavy téměř denně. V případě, že konvenční přístupy nepomohou, se také používá metoda neurostimulace. Přitom lékaři implantují elektrody pod kůži, které mají působit proti bolesti.

Na závěr jedna důležitá poznámka

při častých nebo silných bolestech hlavy je důležité, aby lékař, nejlépe specialista na bolesti, určil správnou diagnózu. Jen tak se dá najít správná terapie a vyloučit, že se za tím skrývá nějaké jiné onemocnění.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pálení žáhy - příznaky, příčina a prevence

Gastroezofagální reflux (GER) je špatná funkce dolního jícnového svěrače, který se příliš často otevírá a...
více…

Artróza - nejčastější onemocnění kloubů

Artróza (osteoartróza) je degenerativní nezánětlivé kloubní onemocnění. Tato nemoc je nejčastějším onemocněním,...
více…

Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod...
více…

Jak správně smrkat a rychle se zbavit rýmy?

S příchodem chladného počasí je nutné posilovat náš imunitní systém, abychom předešli nepříjemnému...
více…

Angína, její léčba a vhodná prevence

Angína, správně tonsilitis, je zánět mandlí. Nemoc má bolestivý průběh a léčba probíhá za pomoci antibiotik....
více…

Dráždivý tračník může uklidnit změna stravy, ale také omezení stresu

Dráždivý tračník je diagnóza, která určitě nikoho nepotěší. Jedná se o bolesti břicha, bez zjevné příčiny....
více…

Bolest a její léčba u dětí

Jaká je tolerance dětí k bolesti a proč je důležité děti od bolesti chránit? Současný odborný názor dětských...
více…

Jak by měla vypadat správně vybavená lékárnička?

Ze zákona je nutné vozit s sebou lékárničku v autě, ovšem to neznamená, že se nám nemůže hodit i jinde. Ať už...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…