Bolest je nepříjemný průvodce životem, ale život nám chrání
Bolest je pro nás nepříjemná, ale nutná rekce těla. Bez schopnosti vnímat bolest je život velmi obtížný a nebezpečný. Ale všichni bolest nevnímáme stejně. Bolest zhoršuje stres, úplněk Měsíce, změna počasí, ale také nedostatek spánku či hlad.
Statistika bolestí
Co nás nejvíce bolelo během minulého roku? Podle internetových vyhledávačů jednoznačně hlava. Pak břicho, krk, bedra a zuby. Ve světě již několik let vedou s obrovským náskokem bolesti zad, u nás se objevily až jako osmé hledané v pořadí. Zatímco dlouhou dobu byla předmětem zájmu badatelů zejména chronická bolest, tedy dlouhodobá, stále více odborníků se v posledním desetiletí obrací na tu akutní. Zjistili, že proti akutní bolesti lze bojovat preventivně! A to spánkem. Pokud budete spát deset hodin, bude vás následující den méně bolet trhání zubu, ale i bouchnutí kladivem po prstech. Naopak, pokud vás několik let bolí záda, dlouhý spánek mu může uškodit. Platí to zejména pro revmatiky, kterým klouby bez pohybu tuhnou a dlouhý spánek prohlubuje ranní bolesti.
Bolest nás varuje
Bolestí vám tělo oznamuje, že se s ním něco děje. Není to diagnóza, ale příznak! To, jestli vás to bolí víc nebo méně, ovlivňuje i fáze Měsíce, počasí, pozitivní myšlení, spánek, hlad, pohlaví, věk a v neposlední řadě genetická výbava. Bolest je nejčastější problém, se kterým lidé vyhledají lékaře. Jde o komplexní fenomén, který nelze vždy snadno objasnit. Ale pokud trvá více než šest týdnů, považujeme bolest za patologickou. Potom je třeba ji začít řešit a ne tlumit volně prodejnými léky. Bolest je velmi subjektivní. Ačkoli má svou stupnici, neexistuje způsob, jak ji změřit bez spolupráce pacienta. Lékař se musí spoléhat jen na to, co mu řeknete. To, zda si pomáháte tabletkami proti bolesti nebo injekcemi u zubaře, ovlivňuje váš práh bolesti. Je to bod, u kterého začnete vnímat nepříjemný pocit, pokud jste vystaveni bolestivému vjemu. Zdědili jste ho. Je poměrně málo známo, že lidé s přirozenými zrzavými vlasy jsou vnímavější na bolest než ostatní. Dobře to znají například zubaři v Irsku a berou na to zřetel. Čím máte vyšší práh bolesti, tím více snesete. Jde tedy vyšší teplotu nebo větší sílu na to, aby vám způsobila bolesti. Nízký práh bolesti znamená, že již při minimální intenzitě stimulu vás to zabolí.
Přenos bolesti
Na bolest můžete reagovat přehnaně, ale nemusíte ji cítit téměř vůbec. A to je mnohem nebezpečnější! Gen SCN9A leží u člověka na druhém chromozomu. Podílí se na tvorbě a fungování konkrétního typu sodíkového kanálu, který odpovídá za vnímání bolesti. Některé mutace tohoto genu, známe jich asi tucet, kanál zcela vyřadí z činnosti. Lidé, kteří zdědí od obou rodičů poškozený gen cítí, že ho řeže nůž, ale nebolí ho to. Tento stav se nazývá vrozená analgezie a je extrémně vzácná. Dosud je identifikováno jen pár desítek případů. Takoví lidé jsou především v dětství v ohrožení života. Nemají totiž záchrannou brzdu ve formě bolesti. Neodtáhnou ruku, když se jim do ní zakousne cirkulárka ...
Bolesti břicha jsou nebezpečné
Bolesti břicha vyžadují speciální pozornost a je třeba při nich postupovat velmi opatrně. Pokud nejde o menstruační potíže, neužívejte žádné léky. Může jít o přenesené bolesti z oblasti páteře, ale i první příznaky náhlé břišní příhody. Pokud v takovém případě užijete lék, překryjete příznaky a vážnou situaci žádný lékař nerozpozná.