Březen a duben - čas na detoxikaci jater, žlučníku a žlučových cest

Očista jater, žlučníku a žlučových cest je pro správný chod organismu velmi důležitá. Detoxikační medicína poukazuje i na funkce těchto orgánů, kterým není věnována dostatečná pozornost.

Játra mají v zásadě dvě funkce

Výrobu žluči, která se vylučuje do dvanáctníku a ve střevě slouží pro trávení tuků a cholesterolu, který se vstřebává do krevního oběhu a tělem je využíván pro stavbu hormonů. Cholesterol tvoří také součást stěny buněk a dalších struktur organismu. Vylučování cholesterolu je regulováno, a tak jeho vysoká hladina je důsledkem poruchy regulace jeho tvorby játry. Vedle této poruchy se můžeme setkat i s narušením celkového metabolismu tuků, který má také úzký vztah s játrovými funkcemi. Porucha metabolismu tuků může mít za následek vznik cévní sklerózy, tedy ukládání cholesterolu a dalších látek na stěnách cév. K tomu dochází v kombinaci s toxickým zatížením srdce jako vůdčího orgánu oběhového systému. Žlučové kyseliny jsou nezbytnou látkou k trávení, ale zároveň se mohou stát i nebezpečnými, pokud delší dobu ve větším množství působí na tlusté střevo, jsou pokládány za karcinogenní látky.

Detoxikační funkce jater

Druhou oblastí, kterou játra řeší, je vlastní detoxikace organismu. Zde se dokončují metabolické procesy, které začínají ve střevech, odkud veškerá krev proudí přes játra a kde probíhá zpracování živin. Stejně tak přes játra proudí i všechny jiné látky, například léky, látky vytvářející se v našem těle, které jsou rozkládány, metabolizovány, připravované k likvidaci, vyloučeny a tedy detoxikovány. Tímto způsobem dochází například k rozkladu purinů jako zbytku metabolismu živočišných bílkovin a jiných potravin. Vzniká kyselina močová, která se dále metabolizuje a vylučuje ledvinami. Pokud dojde k poruše metabolismu kyseliny močové, začne se v těle ukládat a hromadit a následkem jsou zdravotní poruchy, například dna. Takto bychom mohli psát ještě dlouho o několika tisících reakcí, které jsou zajišťovány enzymatickými pochody v játrech. Je to velmi složitý orgán, naštěstí s velkou schopností regenerace, a tak je schopen i po větším poškození obnovy.

Cirhóza a steatóza

V játrech dochází k zánětům. Chronické nacházíme tehdy, kdy toxiny - ať už mikrobiologické, jako například virové infekce, chemické jako alkohol, drogy, léky a podobně - v játrech přetrvávají a nejsou likvidovány. Chronický zánět zhoršuje funkci jaterní buňky a tak dochází k poruše různých metabolických procesů, včetně tukového metabolismu. I vůči jaterní tkáni mohou také působit různé poruchy imunity, a tak autoimunitní porucha vyvolává chronický zánět jater a vazivovou přeměnu jaterní tkáně - což znamená onemocnění cirhózou. Jindy nastává kvůli poruše přeměny tuků, kdy část jaterní tkáně bývá nahrazována tuky.Tak vzniká steatóza jater. Při poruše vylučování žluči játry prostřednictvím žlučovodů do žlučníku může zase docházet k vysrážení solí a ke vzniku žlučových kamenů. Vzniklé žlučové kameny se však detoxikační medicínou - tedy preparáty na očistu jater a žlučníku odstranit nedají. Ucpávání žlučových kanálků a cest však bývá v příčině častého vzniku infekčních ložisek v těchto místech.

Játra a imunita

Z hlediska infekčních ložisek musíme v rámci detoxikační medicíny rozdělit detoxikaci na jaterní buňku, jaterní žlučovody, jaterní žlučové cesty a žlučník. Všechny tyto orgány vyžadují zvláštní detoxikační přístup, tedy použití různých detoxikačních prostředků. Játra působí na mnoho orgánů v těle, funkcí a tkání. Za velmi důležité je však považujeme proto, že významným způsobem ovlivňují centrální nervový systém, především centra, která regulují a řídí imunitní procesy. A tak v celostní medicíně považujeme působení jater za poruchu protinádorové imunity, event. na poruchu autoimunitního a alergického charakteru.

Játra, pochva, nadledvinky a dvanáctník

Příbuznými orgány z hlediska detoxikační medicíny jsou i vnější pohlavní orgány. U žen je to pochva. Problémy s její sliznicí se úspěšně dají řešit preparáty na okruh jater. Kůra nadledvin produkuje pohlavní hormony a kortizon - hormon, který má pro lidský organismus velký význam. Procesy poškozující funkci nadledvinek a umožňující vznik jejich toxického zatížení tedy negativně ovlivňují nejen odolnost organismu vůči stresu (kortizon patří mezi protistresové hormony), ale také poškozují protizánětlivou ochrannou funkci nadledvin. Proto se mohou objevovat různé bolesti velmi neurčitého charakteru - nervů, šlach či kloubů. Jsou způsobeny zhoršenou hormonální produkcí nadledvin. Obdobná porucha může vést k poškození ženského hormonálního cyklu (nepravidelná menstruace, její zastavení) a také skrytým hormonálním problémům v období klimakteria nebo při onemocnění orgánů hormonálně citlivých, jako jsou prsní žlázy či děloha. U mužů se toxické zatížení kůry nadledvin může projevovat jako porucha erekce ve smyslu erekce i libida. Třetím orgánem patřícím do této skupiny je místo, kde se vlévá žluč do dvanáctníku (papila duodeni) a kudy přicházejí trávicí fermenty ze slinivky břišní. Při toxickém zatížení a křečích tohoto svalu dochází k bolestivým stavům a poruchám trávicího systému. Infekční ložiska v těchto orgánů a tkáních se dají úspěšně detoxikovat.

Volné toxiny

V játrech a ve žlučovodech nacházíme celou řadu volných toxinů, protože játry prochází veškerá krev z našeho těla a játra vychytávají všechny toxiny, protože jiný detoxikační systém naše tělo nemá. Játra proto detoxikujeme od všech volných toxinů z venkovního znečištěného prostředí, které v rámci detoxikační medicíny známe (například chemické látky, těžké kovy, léky, pesticidy atd.). Neméně důležité je detoxikovat játra i od metabolitů vznikajících z různých potravin, které játry také procházejí. Při detoxikaci jater nezapomínejme nikdy ani na detoxikaci centrální nervové soustavy preparáty působícími na imunitní systém. 

Mechanická očista

K mechanické detoxikaci žlučových cest se používá lázeňská minerální voda zejména karlovarská (ne minerálka kupovaná v obchodě), která však musí být k tomuto použití indikována. Některé obecně uznávané přírodně produkty - například Ostropestřec mariánský působí na zlepšení funkce jaterní buňky, ale nemá výraznější detoxikační vliv, protože ji nedokáže zbavit toxinů. Za velmi cennou považujeme kúru v angloamerické literatuře nazývanou liverclean. Překlad jaterní očistná kúra (viz pod textem uvedeny související články), ale název je zavádějící, protože tato kúra nemá vliv na detoxikaci jaterní buňky. Má však výrazný vliv na detoxikaci žlučových cest, žlučníku, tlustého střeva a prakticky jako jediná odstraňuje cholesterolové usazeniny a střevní koprolyty, v nichž se nacházejí infekce způsobující značné zdravotní problémy. Po opakovaných kúrách pro očistu žlučových cest a střeva dochází velmi často k výrazným pozitivním zdravotním změnám a k obnovení životní vitality. Je vhodnější pro lidi se zpomaleným metabolismem, majícím sklony k obezitě a ukládání tuků, tedy pro lidi s poruchou tukového metabolismu, protože tuk je velmi častým materiálem pro vznik ložisek v těchto orgánech.

Nejvhodnější čas na očistu

Játra a žlučník se podle tradiční čínské medicíny dostávají do nejvýraznější aktivity právě na jaře - v měsících březen a duben. Tehdy je také vhodný čas na jejich očistu. Podle lunárních fází je vhodné detoxikovat - co se týče mechanické očisty jaterní očistnou kúrou během druhé a ještě lépe během ubývajícího Měsíce ve čtvrté lunární fázi, kdy má organizmus nejlepší detoxikační schopnosti. Ty můžeme pro okruh jater podpořit, pokud kúru aplikujme během dní ve znamení Raka nebo alternativně Panny. Mechanická očista jater a žlučovodů, žlučníku a střev od nánosů metabolitů je vhodná zejména ve fázích, kdy organismus dobře vstřebává tuky a vodu - tzv. změkčovací fáze - probíhá zejména ve 2. a 3. fázi. Následné uvolňování toxinů je vhodné načasovat zejména na 2. a 4. fázi, játra a žlučník se dobře čistí i ve fázi aktivity tekutin v této oblasti - a to ve 2. třetině druhé lunární fáze. Proto bychom očistné kúry měli načasovat do těchto období.

Nejvhodnější čas na posílení

Pokud však chceme játra regenerovat a posílit doplňky zdravé výživy či vhodnými bylinami, udělejme tak zejména během přibývajícího Měsíce a zejména v první lunární fázi, alternativně ve třetí lunární fázi, kdy se organismus vlivem Měsíce stahuje a dobře využívá přijaté živiny.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články