Od privatizace obecního nájemního bytového fondu a při jeho následné správě prošel i přístup k samotné obnově bytových domů vlastním vývojem. Privatizaci bytového fondu na Slovensku spustil zákono vlastnictví bytů a nebytových prostor a od počátku jeho účinnosti uplynulo více než dvacet let. Občané si ve velké míře odkoupili své nájemní byty často za zanedbatelnou částku. Nezanedbatelnou realitou těchto bytových domů však byla dlouhodobě zanedbaná údržba. Byty a k nim příslušející společné části a společné zařízení byly často v žalostném technickém stavu a odpovědnost za tento stav se přenesl na novopečené vlastníky. V té době o žádné obnově nemohlo být ani řeči. Začínalo se s minimálními náklady, které měly vlastníci v té době k dispozici. Šlo o peníze, které tvořily příspěvky do fondu provozu, údržby a oprav, a odstraňovaly se pouze nejnaléhavější nedostatky nebo havarijní stav.
Staré přísloví říká: "Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci." Vlastníci v bytových domech, které jsou ještě v původním stavu, mají jedinečnou možnost využít nové technologie a materiály, které dnes přinášejí větší úspory oproti těm, které byly na trhu na začátku privatizace. Dnešní tepelněizolační systémy tvoří materiály, které zajistí dokonalejší ochranu obvodového pláště zamezením tepelných ztrát a tepelných mostů. Při obnově elektrorozvodů a osvětlení společných prostor se už dnes využívají úsporná zařízení, která přinášejí finanční efekt při nezměněném standardu osvětlení. Výtahy jsou v současnosti navrhovány tak, že i při využití stávajících prostorových podmínek poskytují možnost osazení větších kabin s elegantním designem, a to i při snížení spotřeby energie na jejich provoz. Také v oblasti vnitřních rozvodů vody, plynu a kanalizace se používají potrubí z nových kvalitních materiálů. Na otopné soustavy se osazují kvalitní armatury zajišťující stejnou tepelnou pohodu ve všech místnostech a při správné vyváženosti soustavy se dosahují nemalé úspory. Výplňové konstrukce - okna, dveře - mají zásadní vliv na celkové úspory, protože právě výplňové konstrukce a jejich osazení jsou nejcitlivějším místem obalu budovy, které vykazuje největší tepelné ztráty a úniky tepla z vytápěného interiéru. Při dnešní nabídce na trhu je tak možné vybrat si kvalitu i za rozumnou cenu.
Každý má možnost vidět a přesvědčit se o růstu cen za energii, ale také o růstu cen stavebních prací a materiálů. Proto je vždy výhodnější zainvestovat velký balík peněz a realizovat obnovu bytového domu i za cenu čerpání úvěru, protože právě dosažené úspory na energii umožní jeho splácení při nezměněné nebo jen mírně zvýšené měsíční platbě za užívání bytu a do fondu provozu, údržby a oprav.
Investice do obnovy bytového domu představuje zásadní rozhodnutí vlastníků bytů a nebytových prostor v bytovém domě. Proto by měli volit seriózní přístup. Každá větší investice do obnovy bytového domu musí v tomto kontextu projít schvalovacím procesem.
Vraťme se k starému pořekadlu, které jsme uvedli na začátku příspěvku: "Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci." Tento přístup musí být zásadní na obou stranách, jak na straně společenství či správce, jakož i na straně vlastníků. Je to důležité zdůraznit, protože kdyby byla jediným směrodatným faktorem nejnižší cena, v konečném důsledku by se mohla odrazit na kvalitě.
Všechna vyjmenované stádia či etapy obnovy mají svá úskalí. Odborný přístup ke každému kroku má svůj význam jak z hlediska ochrany zhotovitele, ale zároveň i investora, kterým jsou vlastníci. Realizovaná stavba pak lépe slouží vlastníkům, což se projevuje zvýšením standardu bydlení, finančními úsporami a snížením energetické náročnosti bytových domů po každé stránce.
Základním faktorem pro realizaci jakékoliv investice je v první řadě přístup vlastníků k obnově, tedy lidský faktor. Správce nebo předseda společenství může vyvinout všechny kroky k tomu, aby vlastníkům předestřel potřebu obnovy, ale pokud se vlastníci bojí investovat, nebo na všechny strany šíří podezřívání z podvodu, nebude to nic platné. Určitě není jednoduché v dnešní době vybrat toho nejlepšího zhotovitele. Právě proto je třeba k takovému významnému kroku, jakým je obnova bytového domu, přistupovat zodpovědně na všech úrovních. Ze strany vlastníků, správce, společenství i zhotovitele. Každý krok zkontrolovat, aktivně se podílet na přípravě a především ověřit dostupné reference. Pouze v takovém případě mohou být všichni spokojeni se zvýšením úrovně standardu bydlení, pěkným vzhledem bytových domů a v neposlední řadě také s efektivně vynaloženými finančními prostředky.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu