Vaše ratolesti začnou jednoho dne trávit většinu dne v kolektivu a prostředí plném bakterií. Pokud na ně předtím nebyly zvyklé, jen těžko se vůči nim ubrání. Poslední studie kanadských vědců zveřejněná v Časopise alergologie a klinické imunologie potvrzuje, že příliš sterilní prostředí má negativní dopad na dětskou imunitu a v rané fázi života ji dokáže dokonce i oslabit. Výzkumu se zúčastnilo 319 dětí, které byly pod dohledem odborníků první tři roky od narození. Pravidelně se podrobovali testům a výzkumníci zkoumali také výskyt bakterií a alergenů v jejich domácím prostředí.
Podle jejich zjištění chyběli respondentům s vysokým rizikem rozvoje astmatu čtyři známé druhy bakterií. Pokud s nimi mají děti, a to zejména v prvním roce života omezený styk, pravděpodobnost vývoje alergií a astmatu je u nich podstatně vyšší než u těch, které s nimi běžně přicházejí do kontaktu. Právě dostatečné množství mikrobů má nastartovat jejich imunitní systém. Po tomto období již bakterie na dětský obranný systém tak silný vliv nemají.
Tento výzkum potvrdil i takzvanou "hygienickou hypotézu". Ta podle člena výzkumného týmu v Kanadě říká, že příliš čisté prostředí podporuje alergie, a to včetně potravinových alergií a astmatu. Už předchozí výzkumy potvrdily nižší riziko tohoto druhu onemocnění u dětí vyrůstajících na vesnicích a farmách v porovnání s těmi, které od mala žijí v bytech. Důvodem může být skutečnost, že tyto děti nejsou bakteriím a alergenům vystaveny již v raném stadiu života.
Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které ohrožuje životy mnoha dětí a jejich počty stále stoupají. Spouštěčem mohou být i antibiotika. Výsledky naznačují, že časté podávání antibiotik v útlém dětství je spojeno se zvýšeným rizikem astmatu.
Bakterie, viry a plísně hrají důležitou roli v lidském organismu a mohou být pro zdraví člověka i prospěšné. Některé druhy se podílejí na rozkládání jídla, jiné na prevenci infekcí. Vědci se domnívají, že v našem těle žije okolo 10 tisíc různých druhů bakterií. Výzkumy těch dobrých bakterií dále pokračují. Ale je ještě potřeba, shromáždit další fakta o jejich působení.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu