Čištění uší pomáhá zanést infekci do zvukovodu

Zbavujete pravidleně své uši mazu? Ale i maz v uších má svůj smysl. Uši byste si neměli přehnaně čistit, protože se pak nedokáží přirozeně vypořádat s nástrahami, které číhají například ve vodě.

Maz proti vodě

Mykotický zánět kůže vzniká, pokud se poruší ochranný mazový film na vlhké kůži zevního zvukovodu, často po podávání lokálních antibiotik. Tím se naruší rovnováha mezi bakteriemi a běžně se vyskytujícími plísněmi na kůži. Jelikož ve zvukovodu je teplo, vlhko a tma, mají ideální prostředí k množení. Proto po plavání a sprchování se nesnažte dostat všechnu vodu z uší ven. A vůbec ne vatovou tyčinkou! Po mytí vůbec není třeba uši vysušovat, a to ani tehdy, když voda zateče do zvukovodu. Tyčinkami si totiž narušíte zdravou kůži, ochranný mazový film na ní a otevřete bránu i plísním. Vodu tento film odpuzuje a z ucha jednoduše vyteče. Kůže tak není vystavena žádnému riziku.

Svědí i bolí

Když se vám v uchu uchytí plíseň, lékař ji nepřehlédne. Mykotický zánět kůže se obvykle projevuje i intenzivní bolestí. Kůže zvukovodu zčervená a oteče. Na jejím povrchu se objeví kolonie plísní různé barvy, může se dostavit i mírný výtok. Pokud máte v jednom uchu plíseň a ve druhém jen zdravou pokožku s neporušeným mazových filmem, plíseň si do něj nepřenesete. Ani když si popletete špunty do uší nebo sluchátka. Mazový film má protimykotické a protiplísňové účinky. Přenos infekce je samozřejmě možný u pacientů s cukrovkou nebo jinými příčinami snížené odolnosti. Pouze člověk s poraněnou kůží ve zvukovodu se může infikovat vodou z bazénu, která za jistých okolností může obsahovat i plísně. Povrchové plísně v uchu se léčí tak jako jinde na těle. Aplikací protiplísňových mastí či kapek a denním ošetřováním zvukovodu. Pouze plísňové záněty pronikající více do hloubky kůže vyžadují kromě lokální léčby podávání antimykotik v tabletách.

Nečistit!

Uši není třeba čistit. Postačí, když si spolu s tváří umyjete i kůži na vchodu do zvukovodu a utřete ji ručníkem. Pouze pokud máte vývojově, v důsledku nemoci či operace zúžený zvukovod, je narušena i samočisticí schopnost mazu. Může se nahromadit, ztuhne a vytvoří zátku. Ta vzniká i ve zdravém zvukovodu, pokud vatovými tyčinkami zatlačíte maz dovnitř. To, že ho jimi vytahujete, je totiž pouze zdání. Pokud zátka vznikne, vyhledejte lékaře, případně vyzkoušejte pár dní kapat do ucha parafínový olej, který zátku rozpustí a uvolní zvukovod. Tyčinkou v uchu si navíc poškozujete mazový film, čímž otevíráte brány plísním a bakteriím. Problematické jsou i ušní svíčky a spreje do ucha. Způsobují vysušování kůže a pocit svědění, které vás nutí něčím se v uchu poškrábat. A nastává problém!

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články