Doprava v Číně
V Číně najdete stejný druh dopravy, tak jako jinde na světě. Vzhledem k tomu, že je tato země hodně rozsáhlá, je nejlepší a nejpohodlnější využít leteckou dopravu. Této dopravě velice zdatně konkuruje vlak, který je zároveň levnější.
Vnitrostátní letecká doprava
Pro překonání velkých vzdáleností, které v Číně jsou je vnitrostátní letecká doprava velmi vyhovující. V této zemi působí zhruba na 60 leteckých společností. Ty se ale liší velikostí, spolehlivostí i oblastí, kde létají. Počítejte s tím, že rezervační systém u mnoha z nich není nic moc - neodpovídá to standardům, na které jsme z Evropy zvyklí.
Letenky vám mohou zajistit mezinárodní hotely nebo některá z cestovních kanceláří. Jelikož vnitrostátní linky bývají hodně vytížené, rezervujte si letenky včas. Na jakékoliv letiště se vydejte s dostatečným předstihem. V Číně bývají velice často kolony. Ale nezoufejte, pokud se k letu nedostavíte, vrátí vám alespoň 50% z ceny letenky.
Bezplatně si sebou můžete mít zavazadlo do 20 kil a na palubu si sebou můžete vzít zavazadlo maximálně do pěti kilo. V letadle nesmíte převážet žádné alkoholické nápoje. Ty mohou být pouze v zavazadlovém prostoru letadla. Pokud si ale zakoupíte alkoholický nápoj v bezcelní zóně letiště, tak se toto opatření na to nevztahuje. V obchodě je alkohol totiž speciálně zabalený.
V případě, že porušíte výše uvedené pravidla, bude vám alkoholický nápoj bez náhrady zabaven. Velice vhodným způsobem cestování po Číně je kombinovaně. Jednu cestu absolvujete vnitrostátní leteckou dopravou a druhou vlakem, kde poznáte krajinu čínského venkova. Výhodou cestování v letadle je velká úspora času.
Vlak
Toto cestování má v Číně velkou tradici. Síť vlaků je celkem hustá, zasahuje skoro do všech obydlených oblastí a její celková délka je cca 70 000 kilometrů. V současné době vkládá Čína do modernizace železnice nemalé finanční prostředky. Výsledkem této modernizace je zkracování jízdní doby, větší bezpečnost při cestování vlakem a zvyšuje se i komfort jízdy.
Zajímavé cestování je i vysokohorskou tratí do Lhasy, která propojuje Tibet s ostatními částmi Číny. Pokud se nakonec rozhodnete cestovat vlakem, musíte si rezervovat jízdenku s dostatečným předstihem. Vlaky bývají v Číně hodně vytížené. Možnost jak si zajistit jízdenku máte několik. Pozor! Nejedná se o tu nejjednodušší záležitost.
Jízdenku na vlak si můžete rezervovat, nebo zakoupit v cestovních kancelářích v Číně, a v některých velkých mezinárodních hotelech. Počítejte ale s provizí za tento servis. Většinou se provize pohybuje kolem 30RMB za osobu. Další klasickou metodou jak si zakoupit jízdenku je na přímo na nádraží, ale opět mějte na paměti, že si jí musíte koupit s časovým předstihem. Výjimkou jsou místní a lokální vlaky. Tam si stačí koupit jízdenku těsně před odjezdem vlaku.
V Číně jsou tři typy vlaků:
- Expresní vlaky: ty jsou označeny písmenem T /tekuai/, tyto vlaky zastavují jen ve velkých městech.
- Rychlíky: jsou označeny písmeny K /kuai/
- Obyčejné, místní: ty jsou označeny jen číslem spoje a zastavují ve všech zastávkách.
Čínské vlaky se rozdělují do čtyř tříd:
- Soft sleeper /ruanwo/: tato třída vám nabídne plný komfort. Nejčastěji tento vlak využívají turisté. Vagóny najdete odhlučněné, odpružené s klimatizací. Všechny vagony jsou v průběhu cesty uklízeny. K dispozici i každé postele máte malou televizku, bohužel jen s čínským programem. Ve vlaku je řazen i jídelní vůz a některé jídlo vám dokonce donese průvodčí až do kupé. Tyto vlaky jsou nekuřácké.
- Hard sleeper /vingwo/: tato třída ve vlaku je cca o třetinu levnější než „Soft“, a je velice preferována vyšší střední čínskou třídou.
- Soft seat / hanzou/: tuto třídu si zvolte, pokud pojedete méně jak jeden den a nebudete potřebovat lůkový vůz.
- Hard seat /vingzou/ toto je nejhorší třída, kde si můžete i zakouřit a jste bez klimatizace.
Pokud máte již koupenou jízdenku – prodávají se jen jednosměrné, směle vyražte na nádraží. Před vstupem do haly na nádřaží se nenechte překvapit. Čeká vás tam rentgenová kontrola všech zavazadel, co máte u sebe. U nás to známe jen z letištní haly. Toto opatření vás může nepříjemně zdržet až několik desítek minut. Raději přijděte cca o hodinu dříve, než vám pojede vlak.
Pokud máte tuto kontrolu za sebou a vstoupíte do nádražní haly, musíte na velkých nádraží vstoupit na peron, až jste vyzváni. Každý vlak má svou „bránu“, u které čekáte. Stejně jako na letišti. Naproti tomu u těch malých nádraží na nástupiště můžete hned.
Autobusy
I v Číně se najdou oblasti, kam vám vlak nezajede. Většinou je to ve venkovských a horských oblastech. Zakoupení jízdenky na autobus je na rozdíl od vlaku je jednodušší. V každém městě naleznete centrální autobusové stanoviště, kde si můžete jízdenku zakoupit i v předprodeji.
Čína má pravidelné autobusové spoje ale najdete zde i soukromé dopravní společnosti s minibusy. Naleznete je hlavně v turisticky zajímavých lokalitách. Dálkové spoje jsou takové lehátkové autobusy, kde si můžete přímo zakoupit nápoje a jídlo. Bohužel pouze jen ty nejlepší autobusy jsou vybaveny toaletou.
Taxi
Toto je dobrá přeprava po velkých městech. Bohužel ale kvůli častým kolonám nemusí být taxi vždy ten nejrychlejší dopravní prostředek. Nikdy vám nebude trvat dlouho, než si taxi chytíte, neboť jich ve velkých městech jezdí bezpočet. Taxi mají fixní sazbu a mají stanovený maximální strop. Nástupní sazba bývá většinou kolem 8 RMB a cena za kilometr je maximálně 3 RMB.
Taxikáři bývají ve většině případů slušní, ale bohužel neoplývají znalostí cizího jazyka. Bez toho aniž byste jim na mapě ukázali, kam chcete jet, vám bohužel nebude rozumět. Nejlepší pro vás je, nechat si na recepci napsat místa v čínštině, kam chcete jet a hlavně adresu hotelu, kde bydlíte. Tím se vyhnete zbytečným nepříjemnostem.
Zvláštním a specifickým druhem taxi služby v Číně je rikša, která láká mnoho turistů. Tu klasickou uvidíte jen v Hongkongu. Pozor! Zde je jízdné podstatně dražší než u klasického taxi. Cenu za jízdu rikšou si velice pečlivě smluvte dopředu.
Městská hromadná doprava
Toto je s taxi jediná možnost přepravy po čínských velkoměstech. V Hongkongu, Kantonu, Pekingu a Šanghaji se můžete ještě svézt metrem. Stejně jako metro, jsou přeplněné i městské dopravní prostředky – autobusy, trolejbusy. Tramvaje potkáte jen v několika čínských městech. Tyto dopravní prostředky kromě Hongkongu jsou, velmi levné. Na rozdíl od metra ale turisté většinou ani nevědí, kam autobus jede a kde mají vystoupit.
Jízdenku do hromadných dopravních prostředků nekoupíte ani v trafice, ani předem. Musíte si jí koupit přímo v autobusu od výběrčího, který jezdí s řidičem. Výběrčí je většinou velmi temperamentní žena, která se prodírá přecpaným autobusem a prodává jízdenky.
elice zajímavé a až neuvěřitelné je, že cestující peníze za jízdenku velice často podávají přes celý autobus a k výběrčí se dostanou bez úhony. Pokud by se v autobusu našel černý pasažér a místní lidé by to zjistili, tak by ho začali i surově napadat a potom je davem následně vykázán z autobusu. Někdy je toto jednání výchovnější než nějaká pokuta.
Půjčení automobilu
Žádný turista pokud nemá povolení k dlouhodobému pobytu, nesmí řídit v Číně automobil. Půjčit osobní automobil si samozřejmě můžete, ale s řidičem:-).