Kuchyně ve Vietnamu
Pokud navštívíte Vietnam, byl by hřích a škoda neokusit kuchyni této země a neproniknout do jejích tajů. Ve Vietnamu naleznete jak mnoho cestovatelských zážitků, tak i zážitky gurmánské.
Místní vietnamská kuchyně je velmi ovlivněna Čínou. Vietnamská kuchyně je ale oproti čínské méně masná a plná darů moře a ryb. Je důležitou částí vietnamské kultury. Jídlo představuje pro obyvatele Vietnamu možnost strávit čas s rodinou a je hlavním prvkem svátků a oslav.
Ve vietnamské kuchyni je základem pepř, máta, zázvor a čerstvé chilli papričky. Chuťovou rozmanitost kuchyně dosahuje jména díky bylinkám a dochucujícím omáčkám, mezi které patří hlavně chilli omáčka a sojová omáčka. Výborná je i omáčka rybí, kterou prý nejlepší vyrábí na ostrově Phu Quoc. Vietnamci do ní s oblibou namáčejí kousky masa a jarní závitky. Jako příloha většinou slouží nudle nebo rýže. Vietnamci nezapomínají ani na čerstvou nebo tepelně upravenou zeleninu, která nechybí v žádné kuchyni. Při vaření používají i ovoce a při návštěvě země můžete ochutnat výbornou delikatesu – rybu v omáčce s kousky ananasu.
Jako dezert se ve Vietnamské kuchyni většinou podává čerstvé ovoce a kromě banánu či ananasu se setkáte například s tropickým ovocem pod názvem liči, durian, pitajou a mnoha jinými. Tak jako v Číně, tak i ve Vietnamu se můžete setkat s jídlem a nápoji neobvyklého původu – štíry, hady, kobylky, hmyz či psy.
Cílem kuchařů v této zemi je zachování přírodní chuti jídel, a aby bylo jídlo co nejčerstvější. Vietnamská kuchyně je často pokládána za nejzdravější na světě. Traduje se, že vietnamská kuchyně nabízí skoro 500 odlišných tradičních jídel a tak to už je z čeho vybírat:-).
Za delikatesu ve Vietnamu považují například psi, kteří se ale smí jíst jen v druhé polovině lunárního měsíce. Další delikatesou je kachní vejce, které se podávají při 80% zralosti plodu, nebo opečené larvy bource morušového, které můžete mít jako přílohu s rýží. Mezi vietnamskými delikatesami a specialitami najdete i hadí víno. Jedná se o rýžové víno, ve kterém plave marinovaný had. Tomuto elixíru jsou připisovány velké léčivé účinky. Vyléčí Vás prý jak od slepoty, tak i z impotence:-). Mezi nejoblíbenější pochoutky se ve Vietnamu považují kromě psů, tak i hadi /nejlepší je prý kobra/, kočky, myši a veverky.
Mezi oblíbené nápoje ve Vietnamu patří především pivo. Dalšími neméně oblíbenými nápoji jsou džusy z čerstvého ovce, sladká silná káva a čaj.
Stolování:
Pokud Vás v Thajsku někdo pozve na návštěvu je zvykem přinést dárek jako je ovoce, kosmetiku, květiny, lampy či sladkost, který je vždy zabalen do barevného, veselého papíru. U květin se ale vyhýbejte chryzantémám a u papíru barvě černé a žluté. Potom počkáte, dokud Vás hostitel neusadí. Jako první se posadí nejstarší osoba. Nabízenou misku chytnete oběma rukama a budete jí držet přímo pod ústy. Připravte se na konzumaci s hůlkami a misku si vždy držte v ruce. Vietnamci považují za línost jíst z misky položené na stole. Pokud bude servírována polévka, držte lžíci v pravé ruce. Jídlo je vždy servírováno na středu stolu, kde se obsluhuje každý sám. K hůlkám je potřeba uvést jednu důležitou věc: nesmíte hůlky zapíchnout do misky tak aby vytvořily písmeno „V“. Pro místní toto gesto symbolizuje smrt. Musíte je vždy položit přes okraj misky.