Náboženství v Jordánsku

Většina obyvatelstva v Jordánsku se hlásí k islámu, takže je potřeba aby turisté dodržovali určitá pravidla, aby se nedostali do problémů.

Zcela určitě se musíte vyvarovat všemožných výstřelků v chování a v oblékání. Arabské ženy v této zemi budete potkávat na veřejnosti se zahalenýma rukama, nohama, vlasy i obličejem. Arabské muže zase nikdy nepotkáte v krátkých kalhotách.

U turistů se toto oblečení samozřejmě nevyžaduje, ale počítejte s určitými požadavky na oblečení, obzvlášť pokud budete chtít navštívit posvátná místa. Ženy by v tomto případě měly mít zcela zahalené ruce i nohy. Doporučujeme mít zahalené hlavně nohy a mělo by to projít:-).  Pokud budete při návštěvě svatých míst nevhodně oblečeni, tak jsou na většině míst k zapůjčení různé šátky přes ramena nebo dlouhé pláště.

Pokud se budete procházet na veřejnosti, v žádném případě nemějte důvěrnější dotyk s partnerem nebo partnerkou.  V jakékoliv arabské zemi je na veřejnosti fyzický kontakt mezi osobami opačného pohlaví naprosto zakázán. Zcela nevhodné v této zemi je konzumace alkoholu na veřejnosti nebo bez dovolení fotografovat místní lidi.

Jestli začnete komunikovat s místními lidmi, raději se určitě vyhněte choulostivému tématu jako je královská rodina, postavení žen ve společnosti, rozebírání náboženství aj. Každým rokem se na podzim v arabských zemích slaví Ramadán /Saum/. Tento svátek trvá 30 dní a je to svátek půstu. Od soumraku do úsvitu drží dospělí a zdraví muslimové půst /zdržují se jídla, pití, kouření, žvýkání i sexu/.

Od turistů je v tento svátek požadován respekt. Je vhodné se zdržet jídla, pití a kouření, ovšem jen přes den na veřejných prostranstvích. V hotelech s tím nemají problémy. Bohužel s tímto půstem také souvisí nabídka alkoholu, který je k dostání pouze mimo hodiny půstu. Vůbec nepočítejte v období svátku s živou hudbou, koncerty a zábavou, neboť je to všeobecně zakázáno.

Jordánci jsou ale velice uvolněný národ a islám interpretují velmi uvolněným způsobem.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články