Tádžikistan je stát ve strední Asii, který sousedí Afganistanem, Čínou, Kirgistánem a Uzbekistánem. Tádžikistán je bývalá svazová republika Sovětskeho svazu.
Hlavní město tohoto státu se jmenuje Dušanbe. Je to nejmenší středoasijská republika, která je velmi hornatá. Pohoří, které zabírají zhruba 90 % území, patří k Ťanšanu, Altaji a Pamíru. Mnoho těchto štítů převyšuje 6 000 m n. m.
Místní lidé jsou jednímm z nejstarších národů světa, kteří patří do iránské jazykové skupiny, ale jinak jsou jedinyý indoevropský národ ve Střední Asii. Krajina této země má bohaté zásoby nerostných surovin jako je hnědé uhlí, uran, rudy barevných kovů, zlato, rtuť či kamennou sůl, které ale ani celkem nevyužívají. Energii zde získávají převážně z vodných elektráren.
V nižších polohách země teploty skáčou mezi extrémně teplými léty v červenci okolo 42 ° C, a extrémními zimami, kdy teploměr v lednu klesá na -12 ° C.
Při příjezdu do Tádžikistánu musíte vyplnit deklaraci, do které zapíšete všechny cenné předměty, i cizí měnu pro pobyt. Doporučujeme zapsat do celní deklarace všechny cenné předměty, které budete chtít z Tádžikistánu zase odvézt (počítač, fotoaparát, šperky aj.). Deklarace budete vyplňovat ve dvou kopiích, jednu orazítkovanou (!) kopii si velmi pečlivě uschovejte pro celní odbavení při odjezdu ze země.
Bezcelně si můžete do země dovézt 1l alkoholu a 200 ks cigaret na osobu, při vstupu osobním automobilem benzín v nádrži. V žádném případě nesmíte dovážet do Tádžikistánu silně působící nebo jedovaté látky či narkotika, a to i pro vlastní potřebu. Porušení tohoto předpisu se trestá několikaletým odnětím svobody.
Úroveň lékařské péče v Tádžikistánu je ve srovnání s Českou republikou opravdu velmi nízká. Obecně zde platí, že je lépe se lékařským zařízením raději vyhnout a vážný zdravotní problém pokud možno řešit přesunem zpět do ČR.
Pokud se ale budete muset přece jen nechat ošetřit, připravte se na to, že budete platit hotově. Doporučujeme proto pojištění léčebných výloh v cizině pro případ akutního onemocnění, nebo úrazu a hlavně vzít si s sebou potřebné léky z domova. V Tádžikistánu kromě hlavního města léky moc neseženete.
Doporučujeme se nechat očkovat proti některým druhům hepatitidy a tyfu, obrně (polio). Měli byste zvážit i očkování proti vzteklině, záškrtu, TBC, tetanu a meningitidě A+C. V letních měsících vám může hrozit v níže položených oblastech riziko malárie, zvláště v oblastech Chatlónu a Horního Badachšánu, se vyskytuje i cholera.
Pokud zamýšlíte být v této zemi déle jak tři měsíce, musíte se prokázat negativním testem na HIV. Při pobytu kdekoliv v zemi se doporučuje pít jen balenou vodu.
Nejpoužívanější je automobilová doprava a meziměstská autobusová doprava. Krajinou projíždí i jednoduchá železnice, která spojuje sever a jih. Hlavní město je spojené leteckými linkami s okolními krajinami. Taxi služba jezdí jen v hlavním městě. V městské dopravě se využívají autobusy a minibusy.
Pro vstup do země je zapotřebí platný cestovní pas a vízum, o které musíte požádat na tádžickém velvyslanectví v Berlíně
Perleberger Strasse 43, 10559 Berlin
Tel: 004930-347 93 00, Fax: 004930-3479 3029
E – mail: info@botschaft-tadschikistan.de, Web: www.botschaft-tadschikistan.de
Provozní hodiny úřadu: Po – Pá: 9:00 – 18:00hod
Chexiya Respublikasining elchixonasi
3-Navnihol 6, Mirzo-Ulugbekskij rajon, 100041 Tashkent
Tel: +998 71 120 6071 ústředna po-pá 8:30-17:00hod, +998 71 120 3051,konzul. úsek: po-čt 16:00-17:00hod, pá 9:00-13:00hod, Fax: +998 71 120 6075, Nouzová linka: +998 90 359 8348 (konzul), +998 90 359 8353 (konz.ref.)
E – mail: tashkent@mzv.cz, Web: www.mzv.cz/tashkent
Provozní hodiny úřadu: PO, St, Pá 9:00 – 11:00hod
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu