Tibet – Lhasa
Lhasa /Lasa/ - hlavní město, které se nachází v Tibetské autonomní oblasti.
Toto město se rozkládá ve 3 700 m nadmořské výšky. Hory okolo města dosahují výšky kolem 5000 m. n m. Toto město, ve kterém v dnešní době žije cca 200 000 obyvatel je ekonomický, kulturním a politickým centrem Tibetu.
Pro hlavní město Tibetu je typická pro Evropana netradiční architektura s kamennými domy a úzkými okny. Ale především je Lhasa i celý Tibet, je znám svou tisíciletou kulturní a duchovní historií. Díky nepřístupnosti Tibetu si uchovali místní lidé svou autenticidu. Lepší přístupnost do této oblasti umožnila nově postavená, vysokohorská železniční trať. Ta spojuje Tibet s Čínou.
Pozor! Pamatujte si, že po Tibetu můžete cestovat jen se zvláštním povolením, které můžete získat v cestovní kanceláři Shehnu Travel Agency, Beijing Tibet Hotel, sídlící na adrese East Road 118, the North 4th Ring, An Hui Bridge, Chaoyang District, v Pekingu. Vyřídit toto povolení většinou trvá tak jeden týden za poplatek 800 RMB /2170 Kč/. Spolu s žádostí o povolení nezapomeňte přiložit i fotokopii datové stánky cestovního pasu, který vlastníte, víza ČLR a trasu vámi plánované cesty. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, tak vám tyto starosti odpadají.
Za žádnou cenu nevstupujte do Tibetu bez povolení. Vystavujete se těžkým pokutám a budete vyhoštěni ze země!
V Tibetu si určitě nenechejte ujít Palác Potala, Letní palác, Chrám Jokhang, Kláštěr Drepung, Kláštěr Sera a mnoho dalších zajímavých míst.
Palác Potala /Budalagong/
Tento palác je dominantou hlavního města Tibetu a nalézá se na Červeném kopci. V dávných dobách byl palác sídlem vládců, v dnešní době je to muzeum. Jak se na stavbu podíváte, budete si myslet, že je to pevnost o 13 poschodích. Potala má mohutné bílé stěny a miniaturní okna. Prvopočátky stavby sahají někdy do 7. století, kdy na Červeném kopci stál palác tehdejšího vládce a rovnou i buddhistického krále Songsten Gampo. V 17. století byla stavbě přestavěna do nynější podoby. Za stěnami tohoto paláce naleznete tisíc místností, velice, ale velice mnoho svatyň a mnoho krásných soch. V jedné části budovy bylo zřízeno muzeum. O to se stará několik desítek mnichů. Turisté mohou obdivovat předměty, které používal dalajláma, vzácné obrazy i obřadní předměty. V dnešní době žije dalajláma z politických důvodů v Indii.
Vstupné: 100 RMB
Otevírací doba: 9:00 – 19:00 hod / prohlídka trvá cca 3 hodiny/
Letní palác / Norbulindka/
Letní palác najdete zhruba kilometr od paláce Potala západním směrem. Letní palác sloužil v minulosti jako sídlo dalajlámů jako letní sídlo. Ve skutečnosti je to velký park, kde naleznete rozptýlené palácové budovy a pavilony. V tomto parku si můžete prohlédnout i Zoo, kde uvidíte vzácné druhy tibetských zvířat. Nejstarší část chrámu byla založena v roce 1755, 7. dalajlámou. Jak se dalajlámové střídali, tak vždy dostavovali další částí paláce a tím ho rozšiřovali. Tu nejnovější část vybudoval součastný dalajláma v 50. letech.
Vstupné: 60 RMB
Otevírací doba: 9:00 – 12:00, 15:00 – 16:00hod /prohlídka trvá zhruba 3 hodiny/
Chrám Jokhan /Dazhaosi/
Tento chrám je nejposvátnějším místem z celého Tibeta. K chrámu se sjíždějí potníci z celého Tibetu, aby se zde modlili. Ti nejoddanější poutníci /pro Evropana fanatici/se pokládají na zem. Tam kde měli hlavu, tak při příštím úkonu kladou nohy. Tímto způsobem pokračují i stovky kilometrů. Nejvzácnějším předmětem, který v chrámu naleznete, je silně pozlacená plastika Buddhy Šákjamuniho, na které najdete mnoho drahokamů a polodrahokamů. V chrámu Jokhan naleznete i jiné další vzácné předměty, jako jsou například: buddhistické plastiky a jiné předměty. Chrám má pozlacenou i střechy, ze kterých lze velice dobře vidět dominanta města – palác Potala.
Vstupné: 70 RMB
Otevírací doba: 9:00 – 18:00 hod /prohlídka trvá zhruba 2 hodiny/
Klášter Drepung /Zhebangsi/
Tento klášter leží zhruba osm kilometrů na západ od Lhasy. Název kláštera je v překladu „kupa rýže“. Je to asi podle bílých budov, které kontrastují s posvátnou horou v pozadí. V roce 1416 byl tento klášter největší a nejbohatší v Tibetu. V dobách, kdy byl klášter na výši, žilo v něm 10 000 mnichů. V tomto klášteru sídlili všichni dalajlámové, než se postavil palác Potala. V hlavní síni kláštera naleznete krásné fresky, plastiky z račího tuku, náhrobky prvních třech dalajlámů a mnoho dalších relikvií.
Vstupné: 55 RMB
Otevírací doba: 9:00 – 12:00 hod /prohlídka trvá zhruba 3 hodiny/
Klášter Sera /Selasi/
Tento klášter byl založen v roce 1419 a naleznete ho na severu města u úpatí vysokých hor. Výzdoba kláštera je neobvyklá. Obsahuje postavy démonů. Jejich původ sahá k starým tradicím, než došel buddhismus. Největší chloubou kláštera je zlatavá socha bódhisattvy milosrdenství Avalókitéšarvy. Zhruba kilometr od kláštera Sera se nachází místo konání nebeských pohřbů. Tento rituál vykonavají jen erudovaní buddhističtí mniši /připraví tělo zemřelého, tak aby ho mohli sníst ptáci/. Cizinci a veřejnost na tomto rituálu nejsou moc vítáni.
Vstupné: 55 RMB
Otevírací doba: 9:00 – 16:00 hod /prohlídka trvá zhruba 2 hodiny/
Další zajímavá místa, která můžete navštívit:
- Kopec Chokpori
- Chrám Drak Lhalupuk
- Poutní cesty – Lingkhor
- Barkhor, Klášter Gansen