Zvyky v Číně

Jakmile vystoupíte z letadla, budete asi udiveni. V Evropě je zakořeněno přesvědčení, že každý z místních lidí je něco jak meditující mnich v klášteře. Opak je pravdou Číňané jsou velmi usměvavý a upovídaný národ.

Místní lidé mezi sebou pořád hovoří a o něčem diskutují. Také je pravdou, že velice rádi i telefonují a to někdy i velmi dlouho. Ve velkých městech uvidíte, jak lidé pořád někam spěchají a většinou se zastaví až na jídlo.

Číňané jsou také velmi náruživými kuřáky, proto je asi největší spotřeba cigaret na světě v této zemi. V hlavním městě Pekingu ale kouření již není až zas tak populární. Místní lidé také rádi plivou. A to především příslušníci starší generace. Pro Evropana je to dost odpudivý přístup, hlavně když to vidí například i v kupé vlaku, která jsou vybavena plivátky.

Místní lidé jsou známí i svou zálibou v pití čaje. Termosku s horkou vodou, která je předvařená naleznete skoro všude. Jak v hotelových pokojích, kancelářích, obchodech, nebo dokonce i ve vlaku.

V Číně jsou lidé velice vstřícní k turistům. Pokud byste měli problém například s orientací ve městě, velice ochotně vám pomohou a ještě se při tom usmívají:-). Na rozdíl od arabských, kde po vás požadují peníze za každou maličkost, v Číně dostanete radu zadarmo. Samozřejmě se najdou i výjimky jako například průvodci.

Místní lidé na vás budou působit dojmem ochotných, čestných a spolehlivých lidí. Pokud budete v Číně, počítejte s tím, že vás občas zastaví studenti a budou s vámi chtít konverzovat v angličtině. Starší generace angličtinu neumí až na pár vzácných výjimek vůbec.

Nepočítejte vůbec s tím, že byste v Číně nalezli nějaké místečko, kde byste byli opravdu sami. Čína je tak zalidněná, že to opravdu ani nejde. Pokud budete chtít vidět tradiční způsob života místních lidí, zajděte si do starých uliček a to především v Xianu. Tam místní usedlíci tráví svůj čas na ulici, před svými domky. Uvidíte zde všechny běžné činnosti jako vaření, hraní her, řemeslnou práci aj. V moderních městech tento způsob života již neuvidíte.

Etiketa

Při pozdravu si nemusíte v Číně lámat hlavu jak na to. U moderních Číňanů si vystačíte s obyčejným „dobrý den, ahoj“ – ni hao. A při loučení s „na shledanou“ – zai jan. V Číně je zvykem, že se lidé symbolicky vyprovázejí. Jednou ze zásad společenského chování v Číně je, že se musíte vyvarovat jakéhokoliv tělesného kontaktu na veřejnosti.

Můžete si jen podat ruku, ale nikdy nesmíte místním lidem položit ruku kolem ramen. Na veřejnosti jsou projevy lásky mezi mužem a ženou velice nepřípustné a to hlavně pro starší generaci. Ti tyto projevy považují za hanebné.

Pokud chcete v Číně někomu darovat dárek, budete překvapeni, že láhev alkoholu nebo květiny nejsou to pravé ořechové:-). Pokud dáváte drobný dárek, tak je potěší ovoce, a pokud chcete dát větší dárek, tak mějte na paměti, že si místní lidé potrpí na značkové věci.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články