Jak vybrat LCD televizi?
Televizor je již několik desetiletí nedílnou součástí našich obývacích pokojů. Rychlý vývoj elektroniky z trhu téměř vytlačil přístroje s klasickými vakuovými obrazovkami. Většina nově zakoupených televizorů se doplňuje panely založenými na LCD a plazmové technologii. Zorientovat se v současné nabídce modelů a zmatku parametrů není jednoduché, proto jsme pro Vás připravili průvodce nákupem.
Úhlopříčka
První otázkou, kterou si položí člověk s úmyslem pořídit si nový televizor, je: K jakému účelu ji budu používat? Od tohoto dotazu je už jen krůček k volbě té správné úhlopříčky. U LCD televizoru si můžete vybrat hned z několika velikostí. V případě klasického poměru stran 4:3 se ve většině případů jedná o úhlopříčky 51 cm. U širokoúhlých televizorů s poměrem zobrazení 16:9 je nabídka výrazně pestřejší a kromě nejoblíbenějších kategorií 26 - 32 palců (65 - 82 cm) lze zakoupit i modely atakující hranici 153 cm. Pro sledování vysílání a filmů v průměrném obývacím pokoji vyhovuje právě 32" verze. A ještě jedna rada na závěr. I v 21. století platí pravidlo, že na televizi by se mělo dívat ze vzdálenosti cca 2-3 násobku její úhlopříčky.
Rozlišení - HD READY a FULL HD
Aktuální prodávané modely se dělí do dvou kategorií. První z nich obsahuje přístroje s rozlišením 1366 × 768 px (720 řádků) a označením HD Ready, druhé televizory schopné zobrazit signál o rozlišení 1920 × 1200 px. Ty označujeme jako Full HD. Představy typu: čím větší rozlišení, tím lepší obraz, jsou relativní. Pokud vlastníte Full HD Blu-ray přehrávač, potom si ty nejjemnější detaily vychutnáte jen a jen na Full HD zařízení. V případě, že si pořídíte televizor pro sledování klasického analogového, resp. pozemního digitálního vysílání, dobře si nákup Full HD přístroje zvažte. Takový signál může paradoxně lépe vypadat na HD Ready modelech.
Kontrast, jas a odezva
LCD televizory mají, stejně jako jiná zařízení, určité technické specifikace, podle kterých je možné odhadnout vyspělost použité technologie. Velikost kontrastu, zjednodušeně řečeno, definuje, jak černá bude černá a bílá bílá. Čím větší hodnota, tím lépe. Někteří výrobci toho zneužívají a vyšší kontrast měří za nestandardních podmínek tak, aby získali co největší poměr. Toho lze dosáhnout zaznamenáním takzvaného dynamického kontrastu za mezního, v běžném provozu nepoužitelného, nastavení. Tato metoda dává hodnoty až 15000:1. O reálných schopnostech napoví skutečný kontrast (cca 2000:1), pokud ho výrobci uvádějí. Jas souvisí se svítivostí a je vztahován na jednotku plochy - typicky jeden centimetr čtvereční. Aktuální modely disponují panely se svítivostí 400-550 cd/m2, což je plně dostačující pro většinu aplikací. Dalším velmi diskutovaným parametrem LCD panelů je doba odezvy. I zde platí pravidlo, že všechny moderní přístroje chlubící se hodnotami mezi 3-8 ms jsou plně dostačující pro většinu vysílaných programů.
DVB-T, analog
Jedním ze zdrojů obrazových dat může být televizní vysílání. A to jak ve formě digitálního, tak analogového. Většina modelů má integrovaný DVB-T tuner (digitální pozemní vysílání), což je, vzhledem k probíhající digitalizaci, zásadní věc. Dalším benefitem je úspora investice do samostatného set top boxu.
Vstupy - propojení s DVD a PC
Kromě příjmu vysílání slouží televize k promítání filmů z DVD a počítače. Velká většina modelů nabízí propojení pomocí nového standardu HDMI, který plně umožňuje digitální přenos obrazové informace mezi např. DVD přehrávačem, videokamerou a televizí. Pokud Váš přístroj HDMI nepodporuje, trvejte na co nejlepší alternativě. Kvalitní SCART kabel digitální cestu nenahradí, ale obraz nedegraduje tak, jak levné cinch konektory zvané "tkaničky". Propojení s PC může proběhnout jednak pomocí již zmíněného HDMI, ale i (a to velmi často) přes DVI rozhraní známé z klasických počítačových monitorů. Pokud plánujete pevné spárování PC a LCD televizor, berte toto v úvahu.
Montáž na stěnu
Nespornou výhodou LCD televizorů je jejich malá hloubka a s tím související možnost pověsit je na zeď. Díky široké nabídce držáků není problém si LCD panelem ozdobit hlavní stěnu obývacího pokoje. Kromě pevných variant je možné zakoupit i speciální kloubové modely s možností horizontálního i vertikálního nastavení.
Měli byste vědět
Televizor s LCD panelem podává nejlepší výsledky při úhlopříčkách do cca 32". Pokud uvažujete o větším rozměru a nekompromisní kvalitě obrazu, zkuste se porozhlédnout v kategorii televizorů s plazmovou obrazovkou. Důležité jsou i pozorovací úhly. Přístrojem s hodnotami pod 170 stupňů se raději obloukem vyhněte! Kromě klasických funkcí, se výrobci snaží nabídnout i něco nového - zlepšujícího uživatelský komfort. Například současné zobrazení dvou programů PIP - obraz v obraze a další.
Výběr LCD televizoru v kostce
Rozhodli jste se pro nákup LCD televizoru? Uvědomte si, že se jedná o přístroj, se kterým budete trávit denně určité nezanedbatelné množství času. Pokud je Vaší preferencí sledování filmů na DVD a těšíte se na Blu-ray technologie, budete se pravděpodobně rozhodovat jinak než ten, kdo chce LCD televizor používat ke sledování klasického vysílání.
1) Jak velkou úhlopříčku by měl mít Váš nový LCD televizor?
2) Měla by podporovat rozlišení na úrovni HD Ready nebo Full HD?
3) Chcete provést montáž na zeď?