I když bývá zima skoupá na sněhovou nadílku, možná si najdete někde vhodné místo na zimní hry s vašimi ratolestmi.
Když napadne sníh, vyšliapte na louce startovní čáru a vyznačte v padesátimetrové vzdálenosti cíl. soutěžící se postaví do řady, na signál vyrazí vpřed. Vyhraje ten, kdo bude první v cíli. A ten, kdo bude poslední, musí toho prvního donést zpět na start na zádech. Soutěžící si mohou všelijakým způsobem překážet, jeden druhého zdržovat, dokonce se vzájemně válet do sněhu. Do závěje se padá jako do péřových peřin.
Eskymácký honička
Vyšliapte na louce v neporušené sněhové pokrývce síť křivolakých úzkých uliček, ve kterých je místo jen pro jedno dítě. Potom si v nich zahrajte obyčejnou honičku.Uvidíte, že je to úplně jiná hra, než jakou znáte z louky v létě. Hráči se mohou pohybovat jen v uličkách, nikdo nesmí překročit nebo přeskočit nepřerušovanou čáru. Pronásledovatel někdy dosáhne na prchající kamarády rukou a přece jim nemůže dát babu, protože stojí v jiné uličce. Kouzlo eskymácké honičky tkví především v tom, že běžci často mění směr, vzájemně si nadbíhá, zahánějí do slepých uliček.
Boj o čepice
Vymezte na louce asi 30 × 30 metrů velké území. Hráči se rovnoměrně rozptýlí a pak začne bitva, při které každý bojuje proti všem. Kdo přitom přijde o čepici, jde z kola ven. Ten kdo strhne čepici soupeři, zakřičí "skalp".
Meteority
Nasbírejte v lese asi třicet šišek a rozházejte je bez svědků na louce tak, aby dopadly od Vás do vzdálenosti 10 až 40 metrů do neporušené sněhové přikrývky.Pak zavolejte ostatních a řekněte: dnes v nočních hodinách přeletěl nad naším krajem meteorit. Těsně před dopadem vybuchl a rozpadl se na drobné úlomky.Hledejte jejich ve sněhu. Kdo z vás je najde nejvíc?
Sněžné hadi
Tuto hru hrávali Indiáni v severní Americe. Každý si připravil sněžného hada - hladkou hůlku, někdy i metrovou - vyřezali do ní ornamenty, až připomínala skutečného hada. Pak vykĺzali ve sněhu na mírném svahu rovnou čáru, často ji dokonce polévali vodou, aby byla hladká jako sklo. Pak házeli postupně jednoho hada za druhým tak, že hůl musela hned u startovní čáry dopadnout na zem a klouzat se po zledovatělé ploše. Soutěžili v tom, komu dojde had dál. Pod svahem byla rovinka, na níž někdy ponechávali tenkou vrstvu sněhu a had v ní při jízdě mizel a znovu se objevoval
Lov na tuleně
Rozestavte 10-20 velkých sněhových koulí takových jako na sněhuláky. Každá koule představuje tuleně. Potom vyšliapte hraniční linii, kterou nikdo nesmí překročit.Všechny tuleni by měly být od ní deset až patnáct metrů. Od hraniční čáry pak házíte pruty jeden za druhým = harpuny. Když se hůl zapíchne, tak si jako důkaz z ní ulomit asi 20 cm. Vyhrává, ten, kdo má nejvíce hůlek.
Sněhové sloupy
Kdo postaví nejvyšší sněhový sloup - soutěž na čas. Šířka základny nerozhoduje, hodnotí se jen výška. Komu se stavba zhroutí, tak začíná od začátku.
Sněhové lampičky
Ze sněhu vytvořte duté válce, do kterých vložte čajové svíčky, můžete je rozmístit vedle chodníčku.
Střelba na svíčky
Rozdělte se na dvě družstva, svíčky se zapálí a postaví asi na čáru dvacet metrů od hráčů a každý trefuje kuličkami ze sněhu na svíčku soupeře. Komu dřív zhasne, ten prohrává.
Zimní olympiáda
1. Běh na 1000 metrů
2. Běh na 500 metrů bez holí
3. Běh na 100 metrů, při kterém se odrážíme holemi, pohyb nohama je zakázán
4. Výstup do kopce na čas
5. Slalom na čas
6. Kdo udělá při sjezdu nejvíce kotrmelců
7. Hod lyžařskou holí do dálky
Autor: Lenka Kostková
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu