Jak si užít u vody?

Lezení po dně
Děti se v mělké vodě v řadě položí dolů břichem přičemž rukama dotýkají dna (podpor ležmo). Na daný povel se začnou pomocí rukou přemisťovat směrem dopředu. Nohy musí vléci za sebou aniž by se jimi dotýkaly dna. Ruce vynořují při "krocích" z vody. Vítězí ten, kdo dojde spíše k určenému cíli. Diskvalifikuje se ten, kdo se odráží nohama od dna.

 

Vlnobití
Žáci se drží okraje bazénu. Na daný povel se začnou přitahovat a hned zase odstrkovat od okraje bazénu, čili pohybují se dopředu a dozadu. "Mořské vlny" které se vytvoří jim způsobují nejen radost, ale jim i procvičují svaly celého těla.

 

Protlačování
Dva a dva hráči si stanou alespoň po pás do vody proti sobě (obměna: lepší plavci mohou v hlubší vodě proti sobě plavat). Chytí se dlaněmi obou rukou proti sobě, zaháknut si prsty a protlačují se. Vítězí ten, kdo soupeře přinutí k ústupu.

 

Protahování družstev

Dvě družstva se ve vodě hluboké po pás postaví proti sobě tak, že vedoucí družstev stojí proti sobě a ostatní stojí za nimi. Vedoucí družstev se chytí pevně za ruce a ostatní se chytí tak, že následující chytí předchozího kolem pasu odzadu. Na dané znamení začnou obě družstva přetahovat. Přehrává družstvo, které bylo protáhlé nebo se přetrhlo.

 

Tunel
Několik hráčů stojí rozkročmo těsně za sebou. Na daný povel se poslední ponoří a propluje dopředu mezi nohama ostatních, kteří mu v podplavání pomáhají. Další se smí ponořit a převzít štafetu až když předávající stojí a má zvednutou ruku. Hru "tunel" lze hrát i jako závod družstev.

 

Mlýnek

Nejčastěji 8 hráčů, kteří se chytí v kruhu čelem dovnitř za ruce se rozdělí na "prvních" a "druhých". Roztočí se do jednoho směru a na daný povel "první" se odrazí ode dna.Položí se na znak a semknutím chodidly se opírají o chodidla protiležiacich. "Druzí" běží po dně a roztáčejí "mlýnek". Pak se vymění. Při hře třeba, aby všichni měli napnuté ruce a těla ležících aby byly zpevněny.

Obměna: "První" si sednou na spojené ruce "druhých" kteří stojí. Potom zaseknou "první" své nohy za nohy "druhých" a na daný povel se "mlýnek" roztočí. "První" se pak zády položí na hladinu. Po chvilce se vymění.

 

Potápění

Hru spojíme s hledáním předmětů na, můžeme určit, které předměty po nalezení třeba z vody vynést.

 

Plavání s míčem

Na předem určené dráze plavou hráči s míčem k určenému cíli. Kdo s míčem propluje stanovenou vzdálenost nejrychleji, vítězí. Závody lze dělat jako štafetu několika družstev.

 

Závody v splývání

Závodníci skáčou startovacím skokem do vody. Po odstartování musí zůstat zpevnění a nesmí udělat ani jedno plavecké tempo. Vyhrává ten závodník, který bez jediného tempa po startu dopluje nejdál.

 

Čichová hra

Žáky rozdělte do malých skupin 5 až 10 - členných. Připravte si láhve, které naplníte různými kapalinami, jako jsou ovocné šťávy, inkoust, ocet, čaj a pod. Před začátkem hry mohou žáci kapaliny očichat. Potom zavažte oči hráčům jedné skupiny, a ti musí střídavě určovat jednotlivé kapaliny. Za každou správnou odpověď dostanou jeden bod.

 

Poznávej nohama

V čistém potoku (pozor na střepy) vytyčte 10 m dráhu, na níž bude několik předmětů, které lze nahmatat nohama. Děti rozdělte do dvojic. Jeden z dvojice má zavázané oči. Oba vkročí bosí do potoka. Vidoucí člen dvojice provede kamaráda po trase a při jednotlivých předmětech se s ním zastavuje (kámen, vodní rostlina,
kousek dřeva a pod.). Dítě se zavázanýma očima se pokusí ohmatat předmět nohama a zapamatovat si ho. Po přejetí trasy napíše na lístek s čísly zastávek názvy věcí, případně i své pocity. Dvojice se během cesty nesmí mezi sebou povídat.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články