Ve vzácných chronických případech, jako je například primární imunodeficience, imunitní systém chybí nebo nefunguje správně. U většiny zdravých lidí však odděluje přítele od nepřítele a následně reaguje na bakterie, viry či parazity.
Náš imunitní systém je navržen tak, aby fungoval, a aby nás udržel naše zdraví. U většiny zdravých lidí se imunitní systém přizpůsobuje změnám reagováním na nové bakterie, viry a parazity každý den. Tato stálá expozice novým bakteriím umožňuje našemu imunitnímu systému učit se a budovat imunitu každý den. Avšak ve vzácných případech mají lidé s chronickými poruchami defektní imunitní systém, který není schopen fungovat jako zdravý, což způsobuje náchylnost k infekcím.
Největší část našeho imunitního systému je ve střevě. To má tedy nejtěžší práci. Jeho hlavním úkolem je odlišení špatných bakterií od těch dobrých, které jsou klíčové pro celkové imunitní zdraví. Jeho funkce začíná, když je dítě v děloze.
Brzlík je žláza, umístěná za hrudní kostí a mezi plícemi a je zodpovědná za produkci důležitého typu bílých krvinek nazývaných T-lymfocyty nebo T- buňky. Nezralé T- buňky se posílají do brzlíku, kde dozrávají a stanou se důležitou součástí vrozeného a adaptivního imunitního systému těla. Fungují jako obránci proti bakteriím a virům. Zajímavé je, že jakmile se dostaneme do puberty, brzlík se začne zmenšovat a pomalu se stává ložiskem tukových tkání.
Slezina je jedním z největších lymfatických orgánů v těle a pracuje na čištění krve od virů, bakterií a jiných nemocí. Nachází se za žaludkem a pod bránicí. Tento víceúčelový orgán filtruje špatné červené krvinky a také uchovává bílé, které mohou produkovat protilátky. Slezina roste dočasně, když naše tělo bojuje proti infekci. Pokud se však přetrhne, musí se odstranit. Ačkoliv můžeme žít bez vaší sleziny, je snazší udržet si s ní optimální zdraví.
Když tělo detekuje bakterie nebo cizí látky, které vyvolávají imunitní reakci, může vyvolat vznik protilátek. Jakmile se vytvoří, protilátky si pamatují útočníky a zabraňují stejným antigenům před opakovanými ataky. Tento vědecký objev dal základ očkování.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu