Co dělat, když je dítě často nemocné?

Běžné dětské nemoci nepředstavují pro děti vážný zdravotní problém, pokud se objeví jednou za čas. Dítě si doma odpočine, ve škole vše dožene a ve většině firem se dá občasná absence z tohoto důvodu tolerovat. Problém nastává, když dítě je doma často. Ve škole těžko dohání učení a i ohleduplný zaměstnavatel dá ošetřujícímu rodiči najevo, že by s tím chtělo něco udělat. Nejlépe bude, když se budete snažit zvýšit dítěti imunitu. Ale to se nedá udělat ze dne na den!

1. Kojení - základ zdravé imunity

Jeden ze základů, které byste měli dát svým dětem hned v začátcích. Pokud se vám daří s kojením, tak při něm setrvejte co nejdéle. Nic totiž nedá dětem tak dobrý základ pro silnou imunitu, jako mateřské mléko. Obsahuje totiž jedinečné látky, které jim neposkytnou ani umělé náhrady, a ani ovoce v kombinaci se zeleninou.

2. Dbejte na dostatek spánku

A to zejména u starších dětí, které již začínají vymýšlet s prodlouženou večerkou. Jejich tělo ještě potřebuje pro zdravý vývoj dostatečný odpočinek. Pokud bude neustále unavené a nevyspalé, snadněji se na ně nalepí i nějaká nemoc. Nenechte se proto přemluvit a do postele je nažeňte ve stanoveném čase.

3. Přílišná hygiena škodí

Jeden z nejčastějších problémů nejen maminek, ale i společnosti. Používáme až příliš silné chemických prostředků, kvůli kterým žijeme v příliš sterilním prostředí. K tomu nedovolíme dětem, aby přišli do kontaktu s něčím špinavým, protože se ihned bojíme nějaké nemoci. Ve skutečnosti ji však dostanou spíše právě po takovém chování. Tělo si totiž musí na kontakt s bacily zvyknout a postupně tak budovat lepší imunitu. Dokazují to i průzkumy o tom, že vesnické děti nejsou tak náchylné na virová onemocnění, protože žijí se zvířaty a jídlo občas vezmou do rukou i neumytýma rukama.

4. Více bobulového ovoce

Různé exotické druhy jsou také plné vitaminů, ale nezapomínejte ani na naši klasiku. Všechny naše typy bobulového ovoce jsou bohaté na různé látky, které přímo ovlivňují lepší imunitu. Velmi častý je zejména vysoký výskyt vitaminu C, například u malin a borůvek, díky kterému jsou děti odolnější vůči nachlazením a chřipce.

5. Nedostatek zinku

Z hlediska imunity velmi důležitý minerální prvek, na který se však často zapomíná. Pomáhá nás ochránit i před závažnějšími onemocněními a je velmi dobrý na tvorbu správného krevního obrazu. Nejvíce ho dostanete z ryb a luštěnin. Nezapomínejte je proto zařadit do jídelníčku alespoň jednou týdně.

6. Začněte společně cvičit

Všimněte si, že sportovcům se taková častá onemocnění vyhýbají. Může za to právě zlepšení imunity díky pravidelnému cvičení. Tělo se tak dostává do formy a dokáže lépe bojovat s bacily. Jelikož jsou děti v tomto někdy líné a raději by seděly před televizí, jděte na ně týmovými sporty. Pobavte se spolu jako rodina a udělejte tak něco nejen pro zdraví, ale i utužení vztahů. Navíc takový pohyb udělá dobře jistě i vám.

7. Pozor na kouření

Nejen přímé kouření škodí našemu zdraví. Dětem může dělat problémy i to, když se nacházejí často v takovém prostředí. Pokud tedy patříte mezi vášnivé fanoušky cigarety, jděte s nimi vždy na balkon a zavřete za sebou dveře. Jen takto dokážete vašim dětem pomoci vyhýbat se respiračním onemocněním a zlepšíte jejich imunitu.

8. Zlepšete jim střevní mikroflóru

Pokud trpí častými bolestmi bříška, průjmy a zvracením, dbejte na zlepšení jejich střevní mikroflóry. To nejlepší dosáhnete konzumací zakysaných výrobků. Zapomeňte však na klasické dětské jogurty, které jsou často přeplněné umělými konzervanty. Nenechte se zlákat pestrými obaly a místo nich kupte sice dražší, ale podstatně kvalitnější produkt, který pomůže navíc i zdraví dítěte.

9. Není nad čerstvý vzduch

A proto běžte s dětmi ven vždy, když se dá. A u starších dětí dbejte na to, aby netrávily více času před počítačem, než venku na hřišti. Kontakt s čerstvým vzduchem a postupné otužování bude pro ně prospěšnější, než přijímání umělých vitaminů.

10. Myslete na složení stravy

Protože ta je u imunity velmi důležitá. A nejde jen o to, abyste jim dávali jíst hodně ovoce a zeleniny. Měli byste se také vyhýbat smaženým a těžkým jídlům, sladkostem a hlavně fastfoodové stravě a polotovarům. Takto vytvoříte dětem dobrý základ a nemusíte se bát častých onemocnění.

11. Pitný režim

Dbejte na to, aby vaše děti měly dostatek tekutin. Ideální jsou bylinné čaje a obyčejná voda. Omezte příjem sladkých limonád a energy drinky dětem nepodávejte vůbec!

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články