si přes den rádo hraje se svými kamarády a zdá se, jakoby vůbec mámu nepotřebovalo. Ale když se blíží čas večerního spaní, vypadá to většinou úplně jinak. Co se týče usínání, jsou děti někdy velmi citlivé, říkají psychologové. Tehdy se může z pětiletého "drzého" chlapce stát najednou malý chlapeček, který neumí usnout bez mámy.
Děti se stávají postupně samostatnějšími. Zatímco z devítiletých dětí prospalo u kamaráda asi 10%, tráví tři ze čtyř šestnáctiletých pravidelně noc u přátel. Pokud se to podaří, dítě je hrdé a stává se sebevědomějším. A to děti potřebují - být pyšné na něco, co už zvládnou. Pokud dítě nepřespává doma, prožívají proces odloučení nejen děti, ale i rodiče dost bezprostředně, ale časem se z počátečního dobrodružství stává příjemný zvyk.
Jasné, že v cizím domě je všechno jiné a ve tmě i největší odvážlivec ani nedýchá, když slyší kroky nebo zvuky splachování. Většinou jsou přenocování u kamarádů korunována úspěchem přibližně od osmého roku dítěte, kdy je sebevědomí dítěte tak silné, že zvládne požadavek existence bez rodičů v cizím prostředí i v noci. Tehdy si užívají děti svou samostatnost a využívají možnost nahlížení do hostitelské rodiny, aby poznaly paralely. Kolik času tráví jiní rodiče se svými dětmi? O čem spolu rozmlouvají? Kdo se stará o jídlo, kdo ukládá děti spát? Pokud přicházejí jedináčci na návštěvu do velké rodiny, učí se hodně o rivalitě a o vytváření vztahů mezi dětmi různého věku. A možná žije s nimi v rodině dokonce dědeček. Nebo se po místnostech potuluje pes a vyžaduje pohlazení.
I přesto by si měli přinést byť i desetileté děti svého oblíbeného plyšáka nebo vlastní polštářek, aby si u kamaráda vytvořily kousek domácí atmosféry. Některé děti uklidní noční lampa, která jim například v noci ukáže cestu na toaletu. A většinou si děti přejí spát v pokoji kamaráda i tehdy, pokud je v bytě či domě k dispozici pokoj pro hosty, neboť společné šeptání ve tmě, společné prožití nezvyklé situace dělá přenocování atraktivním a posiluje přátelství. I když to znamená, že pouze malá část noci bude věnována spánku.
Rodiče by se měli s dítětem dohodnout, kdy si pro něj přijdou - ideální je to po snídani - a toho se třeba i držet. Zpoždění si pak mohou děti vysvětlovat jako zradu! I když je noc u kamaráda pro všechny zúčastněné vzrušujícím zážitkem a většinou poprvé (ale i podruhé či potřetí) končí ve vlastní posteli, měli by rodiče svým dětem takové dobrodružství dopřát. Pokud se to nepodaří napoprvé, dítě nerezignuje, ale pokusí se o to opět. A není nic úžasnějšího, než když dítě posouvá své hranice a ví, že jednou je zdolá ...
Netřeba v dítěti vzbuzovat pochybnost, zda to zvládne. To v něm vzbudí dojem, že se jedná o těžkou situaci. Pokud dítě řekne rozhodně "udělám to", rodiče si mají rozpaky nechat pro sebe. Souhlasit by však měli jen tehdy, pokud kamarád nebydlí daleko. Pokud to nakonec dítě nezvládne, netřeba kolem toho dělat velké "haló". Dítě to vyzkoušelo a nevyšlo to, nic špatného na tom ale není. Namísto výčitek by měli rodiče dítě politovat a říct mu, že je mrzí, že to nevyšlo.
Děti většinou vědí samy, kdy to chtějí. Není potřeba jim příliš domlouvat, zvláště ne tehdy, pokud zjistíme, že dítě má k tomu odpor. Jde opravdu o velmi citlivou záležitost rozhodnout, zda dítě potřebuje jen malé "nakopnutí" nebo ještě opravdu nechce. Nucením nic nedosáhneme.
Zde je často zakopaný pes. Mnozí rodiče to vnímají jako "úder pod pás", když zjistí, že jejich dítěti je jedno, jestli spí doma nebo ne. Nebo se rodiče cítí najednou osamělí, protože je doma tak ticho.
V principu je vhodné dodržovat vlastní rituály. Pokud ale zjistíme, že to nebo ono se nehodí, pak je třeba udělat výjimku. Pokud máme na návštěvě např. dítě, které je večer zvyklé se modlit, proč bychom se nemohli pomodlit? Vždyť i tím získá naše dítě nové znalosti. Vidí, jak se chovají jiní lidé a učí se, že samozřejmé a správné není jen to, co se dělá doma.
Během dne to prožívá dítě jinak než večer. Večer musíme být v takových věcech opatrnější. Když se blíží čas spánku, jsou děti někdy mnohem citlivější.
Je jen samozřejmé, že tam nesmí chybět oblíbený medvídek nebo jiná věc, používaná při usínání. To je důležité. Zejména tehdy, pokud si dítě není moc jisté, může být užitečné, pokud mu navrhnete: "Vezmi si můj šál, ten máš tak ráda a ten si dej pod hlavu, uvidíš, hned ti bude lépe." Takový kousek od mámy může pomoci.
Rodiče by se měli hostujících rodičů zeptat, co dělají večer a nabídnout, že přibalí dítěti oblíbenou knihu. Možná čtou něco úplně jiného nebo zpívají písničky. Často dítě považuje to, co se dělá na návštěvě, za napínavé a zábavné, protože to může být něco úplně jiného než doma. V každém případě by si měli o tom rodiče obou dětí předem promluvit.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu