Pomůže pročistit žaludek, zejména žaludeční sliznici.
Potřebujeme: 1 citron, 7 dkg cibule, 3 litru vody.
Jak na to: Umytý a nakrájený citron vaříme s vodou a s nakrájenou cibulí asi 8 minut. Vlažný odvar scedíme a vypijeme.
Jak na to: 1 lžíci natě třezalky zalijeme sklenicí vroucí vody, vaříme asi 15 minut, odstavíme a necháme ještě 15 minut louhovat. Scezený pijeme 3x denně po 1/3 třetině.
Pokud trpíme onemocněním slinivky, či zánětem - tzv. pankreatitidou, můžeme vedle klasické léčby zkusit podpořit hojivé a regenerační procesy následující bylinnou kúrou.
Potřebujeme: 50 g dobromysli obecné, po 30 g mateřídoušky, řepíku, myšího ocasu, třezalky tečkované a máty peprné.
Jak na to: Vrchovatou čajovou lžičku zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme nejvýše 15 minut louhovat. Čaj pijeme vždy čerstvý ráno a večer.
Je vhodná pro lidi s nadváhou, zažívacími a střevními problémy. Očista je zaměřena na očistu a harmonizaci střevního traktu, úpravu vylučování a posílení žaludku i sleziny.
Jak na to: Denní dávka je 125 g natural rýže, kterou uvaříme ve vodě doměkka. Můžeme jen velmi mírně posolit, v pozdějších, asi po devíti dnech - můžeme přidat k rýži podle chuti trochu dušené zeleniny, ananasu, vlašské ořechy, rozinky apod. Kromě rýže, kterou si rozdělíme alespoň do čtyř pravidelných denních dávek, nic jiného nejíme. Rýžovou kúru se snažíme dělat minimálně 10 dní, vedle ní zvýšíme pitný režim - pijeme 2-3 litry tekutin za den, kopřivový, pampeliškový nebo zelený čaj. Po kúře si první 2-3 dny zařadíme do jídelníčku lehčí zejména zeleninové a kašovitá jídla, až později můžeme přejít na těžší stravu.
Je vhodná na očistu a regeneraci trávicích orgánů a posílení sleziny. Během kúry pijeme bylinkové čaje vždy večer, neslazené. Každý den střídáme jednotlivé bylinky následovně: První dva dny si uděláme čaj z řepíku. Půl lžičky sušené natě zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme, pijeme teplé. Následující dva dny pijeme čaj z třezalky. Jednu lžičku sušené natě zalijeme 1 litrem vroucí vody. Pátý den si uděláme čaj z řebříčku z půl lžičky natě na 1 litru vařící vody. Šestý a sedmý den si uděláme čaj z hlohu, vždy z jedné lžičky na 1 litr vody.
Kúra má trvat minimálně 7-9 dní. Kromě léčivého účinku na vředy působí i na snížení hladiny cholesterolu v krvi
Potřebujeme: Velké hlávky bílého zelí (alespoň 1 kg), celer (nemusí být, šťáva s ním je však účinnější)
Jak na to: Zelí pokrájíme, trochu posolíme, rozmixujeme a vymačkáme z něj šťávu (můžeme ji i odšťavnit na odšťavňovači. Šťávu uložíme do chladničky. 3-4 x denně užíváme 100 - 200 ml šťávy. Do zelné šťávy můžeme pro zvýšení účinku přidat i 25 - 50 ml celerové šťávy.
Řepík lékařský, máta peprná, vlaštovičník, pampeliška lékařská, mochna husí, len setý, měsíček lékařský, heřmánek pravý, zeměžluč lékařská, fenykl.
Bylinky podporující hojivé procesy při pálení žáhy: heřmánek, fenykl, meduňka, lékořice, ibišek - nejlepší jsou ve stejném poměru.
Jak na to: Čajovou lžičku směsi zalijeme půl litrem vody a necháme 6 minut louhovat. Výluh pijeme vlažný.
Dny ubývajícího Měsíce
2. a 4. lunární fáze, kdy se organismus roztahuje
dny Raka a Panny v době ubývajícího měsíce nebo v 2. a 4. lunární fázi
nejpříznivější jsou dny Raka a Panny ve 4. lunární fázi
období září a říjen podle TČM
dny přibývajícího Měsíce
1. a 3. lunární fáze, kdy se organismus stahuje a dobře přijímá živiny
dny Raka a Panny v době přibývajícího Měsíce a v 1. a 3. lunární fázi
nejpříznivější jsou dny Raka a Panny v 1. lunární fázi
období září a říjen podle TČM
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu