Cukrovka je zakódovaná v genech, spouští ji obezita a vysoký krevní tlak
Cukrovka se řadí mezi civilizační onemocnění. Je to onemocnění, kdy tělo nezvládá udržet hladinu cukru v krvi. Dělí se na dva základní typy. Postihuje skoro půl milionu Čechů. Nemoc není v případě svědomitého dodržování léčby smrtelná, ale smrtelné mohou být komplikace, jejichž výskyt rok od roku roste.
Cukrovka útočí potichu
Toto finančně náročné onemocnění patří mezi nejčastější a nejzávažnější chronické onemocnění současnosti. Cukrovkou je nemocných více než 30% Čechů. Je známých několik typů tohoto onemocnění, nejčastější je však cukrovka 2. typu. Slinivka produkuje dostatek inzulínu, problémem je snížená citlivost na tento hormon. Onemocnění provází obezita a metabolický syndrom. Je zakódováno v našich genech, rozhodujícími faktory, které ji spouštějí, je však obezita a nezdravý životní styl. Na pandemii 21. století, jak je cukrovka nazývána, je nejhorší, že ze začátku nebolí. Můžete s ní žít několik let a netušil o ní. Většinou se diagnostikuje, až když se objeví potíže.
Pozor na obezitu a vysoký tlak
Neléčený diabetes může přerůst do mnoha zdravotních komplikací jako slepota, kardiovaskulární problémy, poškození ledvin, vředy na nohách či amputace. Abychom nemoc včas objevili a zahájili potřebnou léčbu, měli bychom absolvovat vyšetření cukru v krvi v rámci preventivní prohlídky jednou za 2 roky. Do rizikové skupiny patří lidé s nadváhou, ti, kteří jsou po srdečně-cévní příhodě, trpí vysokým krevním tlakem nebo ženy, které trpěly těhotenskou cukrovkou.
Věnujte pozornost svým nohám
Nejčastějším problémem u diabetu 2. typu je diabetická noha. Téměř 4 000 Čechů má amputovanou nohu v důsledku cukrovky. Toto závažné onemocnění vzniká v důsledku tzv. diabetické polyneuropatie, tedy poruchy funkce periferních nervů. Odumírá kůže, pokožka, svalstvo i kosti. Téměř každý diabetik se potýká s nějakou formou diabetické polyneuropatie. Opakující se hyperglykémie (vysoká hladina cukru v krvi) a hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi) poškozují nervové buňky a narušují bílkovinu nervového vlákna, tedy myelin. Proto se objevují poruchy funkce periferních nervů. Po včasné diagnóze je zapotřebí správně vedená léčba, která se soustředí na výživu a regeneraci nervů dolních končetin. Je třeba se o nohu důkladně starat každý den a vhodně ji léčit, aby se diabetická neuropatie nerozvinula do stádia diabetické nohy, kdy vznikají otevřené rány a v nejhorším případě dochází až k amputaci. Poškození periferního svalstva se projevuje mravenčením, pícháním, sníženou citlivostí, suchou a tvrdnoucí cementovou kůží, pálením nohou či výraznými bolestmi.
Ozářit krev laserem
Při léčbě cukrovky se ozařuje krev v cévách nosní dutiny a podlebeční jamky, protože je v blízkosti mozku, nervového centra celého těla. Snižuje odpor krve při proudění cévami, zvyšuje flexibilitu červených krvinek, čímž zlepšuje přenos kyslíku, oxidu uhličitého a jiných látek červenými krvinkami. Při ozařování daného místa projde krev celého těla oblastí zhruba každé tři minuty. Tímto způsobem dochází k ozáření celého objemu krve cirkulujícího v těle. Do mozku se tak krví dostane více kyslíku, lepší se průtok krve, což pozitivně ovlivňuje i na nervový systém. Tato “léčba” se ale řadí do sféry alternativní medicíny a žádná zdravotní pojišťovna ji neproplácí, protože výsledky jsou i přes některá fakta diskutabilní.