způsobující potíže ve škole, odmítání kamarádů (jaksi mě všichni odmítají, doma, ve škole i při sportu, kde, přiznávám, jsem dost nešikovný), často i delikvenci či zneužívání partnerek. To jsou pesimistické výhledy, ale přece ani v nemoci nejsme všichni stejní a z těch udávaných 3 - 9 procent hyperaktivních dětí je kolik mírně postižených a kolik výrazně? Nemyslím si, že je to otázka pouze neurologické diagnózy, ale i atmosféry, ve které žijeme, pochopení rodiči, sourozenci, učiteli, či trenéry. Kamaráda odmítl lékař léčit, že nezabírají ani nejsilnější léky, ale do rodiny přišla babička a on se zázračně proměnil. Asi je těžko najít ten nejvhodnější lék.
Já se přece často chovám podle toho, jak se dospělý chová ke mně. Neustále napomínání, kritika nebo tresty mě jen přesvědčují o tom, že dotyčný vůbec nechápe mou situaci. Prý neumím spolupracovat, ale já bych rád vyhověl požadavkům dospělých, jen mi to jde hůře. Stále mě srovnávají s druhými dětmi, které jsou poslušné a tiché, ale možná je čeká méně úspěšný život než mě ...
ale moji rodiče i starší sestra mě v něčem znají mnohem lépe a měli by sami vyzkoušet jiné výchovné přístupy, pomáhat mi k samostatnosti, zjistit na co bych se nejlépe hodil a v tom mě cvičit, abych získal více sebevědomí. Bude to ostatně i pro ně snazší, když mě nebudou chtít hned vyhodit z domu. Nemají to se mnou lehké, ale mně také ten život neusnadňují. Jsem přece jejich dítě, i když trochu jiné a potřebuji hlavně jejich lásku a podporu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu