Depresivní porucha se u lidí projevuje v různých vývojových obdobích. Pravděpodobnost jejího vzniku se zvyšuje nástupem puberty. Existují základní rizikové faktory rozvoje depresivní poruchy, ke kterým patří:
Deprese začínající v dětství má větší tendenci pokračovat například vývojem bipolární poruchy než deprese začínající v dospělosti. Léčba by měla odpovídat závažnosti deprese (lehká, středně těžká a těžká). Podle toho se rozlišuje, jaká terapie bude na dítě či adolescenta použitá (psychoterapie, alternativní terapie, farmakoterapie, elektrokonvulzivní terapie...).
Následující studie nám pomůže rozšířit běžné vnímání deprese o přirozenou, automatickou, adaptační funkci v životě jedince. Pokud bychom přestali považovat depresi za něco nepříjemného, proti čemuž je třeba bojovat, tak by to mělo za následek lepší přijetí, porozumění vlastním emocím. S rozvojem osobnosti by klesaly depresivní symptomy a naopak člověk by nabyl schopnost, efektivněji řešit velkou škálu problémů.
S příchodem na základní školu se chování školáků mění a je důležité zaměřit se na jejich potřeby. Nelze zapomínat zejména na projevování podpory. Zatímco depresivní poruchy v raném věku nejsou až tak vážné, je důležité na ně klást důraz, protože u adolescentů již představují problém, který nabírá vážnější podoby, a to i ve společnosti.
Pokud zaznamenáte na svém dítěti změny chování, neignorujte je a vyhledejte odbornou pomoc. Můžete mu tím zachránit nejen duševní zdraví, ale také život!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu