Děti a jejich oblíbené rituály

Děti si v průběhu života vytvářejí své malé i větší rituály na kterých trvají. Mezi nejčastější patří pohádka a pusa na dobrou noc. Dále to může být i procházka před obědem, sledování večerníčku, či oblíbená hračka v postýlce.  Děti tyto rituály milují. Obohacují nejen jejich život, ale i život nás, rodičů.

Sladké sny ... v pyžamu s medvědem

Právě při rituálech, které souvisejí s ukládáním na spánek, trvají děti na tom, aby se vše vždy odehrávalo stejně. Rituály jsou totiž v přelomových dobách obzvláště důležité. A k takovým časům můžeme klidně počítat i přechod ze dne na noc. Večer totiž děti ještě jednou zpracovávají zážitky ze dne a rozloučení s dnem jim někdy hůře sedne. Láskyplné rituály při ukládání ke spánku pak nabývají především večer zvláštní význam. Dodávají jistotu a zbavují dítě strachu. "Táta je nejlepší lovec strašidel" nebo "Máma zná zázračný trik, pomocí kterého každý duch uteče" - víra v něco takového je pro děti ve věku mezi 3 - 6 lety jakousi "záchrannou kotvou". Protože v tomto období se děti nacházejí ve fázi magického myšlení. Pohádkové a fantazijní postavy, dokonce i stín na stěně nebo měsíc na obloze mohou podle nich ožít a vzbuzují tak nepopsatelný strach. Pohlazení, veselý veršík, ukolébavka, pohádka na dobrou noc, mámin nebo otcův známý hlas v blízkosti: vše toto poskytuje dítěti uvolnění napětí a umožňuje jim spokojeně usnout.

Co je vlastně rituál?

V nejširším slova smyslu lze o rituálu hovořit jako o ustáleném způsobu řízení při provádění určitých činností, způsobech chování založených na tradičních pravidlech. V životě rodiny se množství činností a událostí opakuje, některé každodenně, jiné pravidelně během roku, provádějí se vždy podobným či stejným způsobem, v určitém sledu kroků, můžeme říci, že se "ritualizuje".

Dobré ráno, sluníčko

Příjemně nastartovat den je velmi důležité. Popřemýšlejte, co můžete v tomto směru pro rodinu udělat.Abyste se vyhnuli hektiky a stresu, je vhodné začít den v pravý čas. Nabízíme vám pár tipů na to, jak zkrášlit start do dne a jak ráno přeměnit na příjemné chvíle Uvidíte, že po čase nebude pro vás či děti ráno "nepříjemnou" částí dne.

  • Vstaňte včas, abyste se vyhnuli stresu
  • Vzbuďte děti oblíbenou písničkou - dokud jsou malé můžete zpívat, starším pusťte CD-přehrávač. Vy sami si nenastavujte budík příliš nahlas, ale nechte se raději probudit hudbou. Komu se těžko vstává zpod teplé peřiny, měl by vstát o trochu dříve, aby si dopřál čas k probuzení se. I společné snídaně může zpříjemnit začátek dne. Veselé vyprávění při snídani mají děti velmi rády. Posílíte tak pocit sounáležitosti. První jídlo během dne slouží tomu, abychom nabrali sílu na nároky, které klade další den - tak tělesné i duševní.
  • Každý člen rodiny má určitě oblíbený hrnek, ze kterého pije čaj nebo kakao. A pravděpodobně má každý i určené místo u stolu. I odtržení listu kalendáře se včerejším datem patří k tomu. Je to jasný znak pro nový začátek: Co bylo včera, je již za námi.
  • Těšíme se na víkend - ani během volných dnů nemusíme zapomínat na rituály, které dělají radost nám i našim dětem. Pro někoho je to "válka" s polštáři v sobotu ráno, pro jiného Monopoly v sobotu večer. Obzvláště pěkné je, pokud víkend začneme nějakým rituálem. Dalšími světlými body víkendu mohou být: společná návštěva kina a k tomu velký popcorn, strávit celé dopoledne v pyžamech při vzájemných rozhovorech, listování v knihách, společenská hra, malá sportovní olympiáda, při které se na závěr rozdávají medaile a pod. spolu s rodiči

Vzácné vzpomínky

"Pamatuješ si ještě, jak jsme vždy večer seděli u jezera a máma nám vyprávěla příběhy o vodníkovi a jeho dětech?" Když si sourozenci už jako dospělí vzpomenou na takové události, zaručeně předají takové rodinné tradice vlastním dětem. Takto například vznikly i pohádky. Kdysi neumělo mnoho lidí číst a psát. A tak si povídali staré příběhy dál a dál. V období CD a DVD jsou vlastní vymyšlené příběhy vzácností, která by se předávala. Působivé večery a napínavé příběhy patří prostě k sobě.

Rituály během roku

I společné procházky zůstávají dlouho v paměti. Najděte si jeden den v týdnu podvečer čas na to, abyste si udělali procházku po okolí. Procházka nezávisí na počasí a má v každém ročním období své kouzlo. Malé překvapení, které z času načas připojíte k takové procházce, vytvoří z tohoto večera vrchol týdne. Tip: Tajemné stopy z křídy nebo šipky ukazující směr, při kouknutí do kapsy mámina kabátu najdou děti balíček bonbónů, táta vyčaruje kousek křídy a namaluje na chodník "školku" na skákání. K velmi oblíbeným rodinným rituálům patří i výlety, každoroční návštěva ZOO, plavba lodí, návštěva hradu nebo zámku, skanzenu či selského dvora. Takové výlety jsou dalšími krásnými momenty v roce - stejně jako svátky. Jaký by byl advent bez adventního kalendáře nebo adventního věnce?

Vánoce by neměly své kouzlo bez stromečku a jesliček,

bez návštěvy půlnoční mše, bez salónků a napečených perníků. K narozeninám patří květiny a dort se svíčkami, narozeninová píseň a veselá slavnost. A v létě se jede k moři nebo do hor. Každá rodina si vytvořila během společného života pro nejrůznější příležitosti vlastní rituály. Často jsou to milé tradice, které se přenášejí z rodičů dále na děti.

Proč jsou rituály důležité?

Všední den s dětmi mohou rituály enormně usnadnit. Protože všechno, co se pravidelně opakuje a odehrává podle stejného schématu, akceptují děti snadněji. Takto se zritualizují pravidla soužití a denní povinnosti. Jako například rituál zpívání během ranního mytí nebo buzení dětí s pomocí plyšového kamaráda .. Nepříjemné povinnosti se pak stávají zábavnými momenty dne, které nebudou chtít děti už nikdy vynechat. Zároveň nám velké svátky jako Velikonoce nebo Vánoce umožňují zůstat v kontaktu s mocným děním v přírodě a neztratit smysl pro tajemství. A přitom vůbec nemusí jít o náboženství. Jaro odjakživa člověka fascinovalo a inspirovalo. Kdo si tyto svátky nespojuje s vírou, může si vytvořit vlastní tradice - pozorovat s dětmi měsíc a jeho změny, jít na procházku do jarní přírody a ozdobit si byt jarními květinami a kvetoucími větvičkami ze stromů ...

Svátky, oslavy a rituály jsou opěrnými body v životě

a umožňují nám lepší orientaci během roku: Sotva by si někdo pamatoval a vzpomínal na 25. březen nebo 12. říjen, ale pokud jsou tyto dny dny narozením našich dětí nebo rodičů, zůstávají nám vzpomínky spojené s jejich oslavou v paměti ještě dlouhou dobu. Mnoho dětí, ale i dospělých myslí v takových "rituálových" časových úsecích: od narozenin do Vánoc, od Tří králů do Velikonoc, od svátku do prázdnin apod.. Čas se tak dělí podle osobních a rodinných událostí na osobní kalendář každé rodiny.

Rituály jsou v rodině důležité

Budují vzájemnou blízkost a vzájemnost, stabilizují rodinné soužití, vnášejí do věcí řád a smysl, usnadňují procesy změny. Proto jsou nenahraditelné. Ba co víc: jsou životně důležité pro zdravé a příjemné rodinné klima, neboť rituály, jako oázy klidu a oddechu, pomáhají rodičům i dětem nacházet harmonii a vyrovnanost. Vlévají nám novou energii, kterou všichni potřebujeme ke zvládání starostí všedních dní.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články