Dna miluje muže, maso a alkohol
Dna je nemoc, o které se příliš nemluví. Ale je známá již od starověku jako "nemoc králů". Navíc, příznaky lze často zaměnit za banálnější onemocnění. Je vázaná na dobroty, kterými hřešíte. A jaké přímo miluje? Maso a alkohol! Zasedla si na muže, ale ani ženy nejsou ušetřeny.
Kyselina v kloubu
Příčinou vzniku dny je nahromadění kyseliny močové v organismu. Pokud přesáhne v krvi určitou hranici, začne krystalizovat. Mikrokrystaly zapříčiní lokální autoimunitní zánět nejen v kloubech, ale i v cévní stěně či v dřeni ledvin. To, zda si kyselinu močovou v organismu zvýšíte, můžete ovlivnit. Alespoň částečně. Kyselina močová je koncovým produktem metabolismu purinů, které jsou běžnou součástí lidských buněk. Puriny obsahují také vnitřnosti, ryby či alkohol. A to stále není všechno.
Dna má ráda muže
Ne každý, kdo zapíjí játra dvanáctkou, dostane záchvat dny. Rovněž není pravidlo, že se spustí pouze po divokých hodech. Někdy jí stačí zvýšený stres či geny. Hladina kyseliny močové v organismu kromě stravy závisí i na jiných nemocích, které způsobují nadměrný rozpad buněk v organismu - od nádoru, psoriázy, až po neschopnost ledvin vylučovat kyselinu močovou. A rovněž ji částečně ovlivňuje i genetika. To vše způsobuje, že někomu se vyšší dávky purinů ve stravě tolerují a jinému ne. Dna se u mužů vyskytuje častěji než u žen v poměru čtyři ku jedné a narůstá s přibývajícím věkem. Ženy v plodném věku chrání hormon estrogen, který pomáhá vylučovat kyselinu močovou ledvinami. Po menopauze, kdy hladina ženských hormonů klesá, se tento rozdíl zmenšuje.
Červený a teplý palec
První stádium dny je bezpříznakové. Nepociťujete žádné problémy, stav odhalí až laboratorní vyšetření vzorku krve. Druhým stádiem je akutní záchvat dny. Jde o jednu z nejbolestivějších a nejprudších forem kloubního zánětu. Obvykle postihuje kloub palce nohy. Do ambulance přijde nejčastěji muž ve středním věku, stěžuje si na výrazný otok a bolest palce, která přišla náhle a vzbudila ho ze spánku. Má zvýšenou teplotu, je mu nevolno, hůře chodí. Kloub je červený a teplý. Z anamnézy lze vyčíst a odhalit zvýšený příjem alkoholu, dietní chybu, akutní onemocnění, úraz nebo užívání léků ovlivňujících hladinu kyseliny močové v krvi.
Záchvaty a remise
Záchvat dny spontánně ustoupí i bez léčby během deseti až čtrnácti dnů. Zdánlivý klid mezi záchvaty může trvat týdny i měsíce, ale čím více jste nemocní, tím jsou tato období kratší a záchvaty delší. Pokud se nezačnete včas léčit, hrozí, že pro ustavičnou bolest a otoky již s klouby nepohnete. Ve stadiu chronické dny se zánětlivé změny postupně rozšiřují na nárty nohou, kotníky, kolena, ale i na ruce, zápěstí a lokty. Ve tkáních v okolí postižených kloubů se mohou objevit uloženiny mikrokrystalů kyseliny močové - tofy. Chronické zánětlivé změny a růst tofů způsobují poruchu kloubní funkce a mohou vést i k trvalému poškození postižených kloubů. Zatímco přechod do chronické formy může u někoho probíhat roky, u někoho to může být záležitost měsíců, když včas nezakročíte.
Léky a obklady
Po odeznění prvního záchvatu byste neměli otálet, ale jít si po léky. V léčbě akutního záchvatu se používá kolchicin, nesteroidní protizánětlivé léky nebo glukokortikoidy. Situaci zlepší hladovění či snížení kalorického příjmu v době záchvatu, dostatečný příjem tekutin a omezení pohybu, klidový režim. Pomůže i uložení postižené končetiny do vodorovné polohy a použití chladivého obkladu (může to být i sáček maražené zeleniny) přes tenký ručník, několikrát denně.
Dieta
Sáhnout po lécích v akutní fázi nestačí. Vyžaduje se dlouhodobá dieta s omezeným obsahem purinů, účinná léčba případného onkologického či kožního onemocnění a úprava ledvin. Podávají se léky, které snižující hladinu kyseliny močové, pokud úprava životosprávy nepřinesla zlepšení. Dále pacienti užívají i léky, které snižují zánět a bolest v akutní fázi záchvatu.