Dráždivý tračník může uklidnit změna stravy, ale také omezení stresu

Dráždivý tračník je diagnóza, která určitě nikoho nepotěší. Jedná se o bolesti břicha, bez zjevné příčiny. Není to žádná výhra, ale žít se s tím dá. A pokud vypozorujete dietní prohřešky, které bolesti způsobují, lze dojít i k uklidnění a ústupu příznaků.

zdraví, stres, dráždivý tračník, dieta, stravovací deník

Je to, jako kdyby se břicho zbláznilo

Neustále se opakují bolesti břicha, jakoby odnikud. Kromě toho trvalé nadýmání - prostě jen nepříjemné. A navíc i nutkání ihned muset na toaletu. Každý, kdo trpí takovými nebo jinými břišními obtížemi, neměl by za žádných okolností spoléhat se na samoléčbu. Potřebné je důkladné vyšetření, aby se vyloučila vážná onemocnění jako je například infekce nebo rakovina střeva. Někdy však lékaři i přes laboratorní testy, ultrazvuk nebo koloskopii nenacházejí žádnou příčinu potíží. "Syndrom dráždivého tračníku", tak se v takových případech jmenuje často diagnóza. Opravdu nebezpečný ve smyslu ohrožení života nebo nákazy syndrom dráždivého tračníku není. Ale nemoc, která se může také projevit jako zácpa nebo průjem, je nepříjemná a stává se ve většině případů chronickou. Ženy jsou touto diagnózou postiženy častěji než muži. Proč, je stále nejasné - stejně jako chybějí informace o tom, co přesně způsobuje syndrom dráždivého tračníku.

Stravovací deník může pomoci

Vědci v Mnichově v nedávné studii alespoň zjistili, že postižení nemají zvlášť citlivé a opravdu také žádné lehce dráždivé střevo. Pro svou studii odebírali pacientům s dráždivým střevem a zdravým osobám malé vzorky tkáně ze střevní stěny. V dalších testech se ukázalo, že nervy obou skupin reagovaly podobně na vzruchy elektrickou stimulací a nikotinem. Existují náznaky, že psychika by mohla sehrát roli. Střevo je pokryto spletí nervů. Tento systém je úzce spojen s mozkem. Stres, hněv nebo smutek se tak mohou projevit až v trávicím traktu. Také určité stravovací návyky mohou způsobit problémy při citlivém žaludku.

Vyléčit dráždivé střevo se zatím nedá, ale změna stravy je nutná

Ale někdy mohou i jednoduchá opatření potlačit obtíže, například pohyb. Také stojí za to, vyzkoušet dočasně si vést deník a vypátrat, zda je možné bolesti břicha, zácpu nebo průjem připsat na vrub některým potravinám. Někdy je to jen cibule, koření nebo mléčné výrobky, které nemůže zvládnout trávicí trakt. V zásadě je důležité vyzkoušet různé věci a nedat se odradit, pokud nelze hned najít řešení tohoto problému. Co jednomu pomůže, u druhého může spíše potíže zhoršit.

Radikální dieta může pomoci

V některých případech nutí problémy postižených syndromem dráždivého tračníku i k přísné dietě, při které se zřeknou FODMAP (Fermentable oligo-, Di-, Mono-saccharides And Polyols) - fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy monosacharidy a polyoly (cukerné alkoholy). Tyto látky mohou způsobit při trávení problémy. Dieta předpokládá vynechat všechny potraviny, které obsahují fruktózu, laktózu nebo sorbitol, po dobu čtyř až osmi týdnů. To enormně omezuje stravování, peckoviny, zelí a luštěniny, ale i mléčné výrobky a sladkosti se nejprve vynechají z jídelního lístku. Po tomto jedno- až dvouměsíčním radikálním odříkání, po kterém je mnoho pacientů bez obtíží, začíná určitý druh zkušební fáze. Pacient prozkoumá, kterou z vynechaných potravin a v jakém množství přece jen snáší. Tato dieta by měla být provedena, ale vždy pouze podle pokynů lékaře. Tato metoda také není vždy smysluplná, protože radikální zřeknutí se v první fázi tělu nedodává naléhavě potřebné živiny.

Pro boj s akutními příznaky,

jako jsou břišní křeče nebo nadýmání, mohou pomoci léky proti bolesti nebo křečím. V některých případech lékaři předepisují také antidepresiva. Asi třetina postižených syndromem dráždivého tračníku mívá příznaky depresivního chování. Antidepresiva povzbuzují nejen náladu, ale také působí na nervový systém ve střevě. Také relaxační techniky, jako je jóga, tai chi nebo respirační terapie mohou pomoci znovunastolení rovnováhy nervového systému v zažívacím traktu, který vyšel z taktu. Důležité je snížit stres a uklidnit se. Cesta k tomu může eventuálně být psychoterapie nebo behaviorální terapie. Která terapie je správná, závisí na konkrétním případu.

Závěr

Syndrom dráždivého tračníku je jedním z nepříjemných onemocnění trávicího traktu, které se obtížně diagnostikuje. Jeho příznaky se totiž částečně prolínají s příznaky jiných trávicích potíží. Aby však byla léčba úspěšná, je třeba většinou i celkově změnit životosprávu. Pacienti, kteří jsou často vystresovaní, by měli ubrat ze svého obvyklého tempa a při vyprazdňování střeva se nerozptylovat jinými aktivitami, jako je čtení, poslech rádia nebo kouření.

Tip

I když jste možná zoufalí, situace je řešitelná! Změna stravy je nutná, protože střevo reaguje na potravu, která mu nevyhovuje. A to mohou být i potraviny, o kterých jste pevně přesvědčeni, že jsou zdravé: obiloviny (i celozrnné, chléb, atd.), luštěniny a mléčné výrobky. Zkuste se odhodlat a přejděte alespoň na měsíc na stravu z ovoce a zeleniny a uvidíte! Stravovací deník může být účinný, ale účinek se neprojeví ze dne na den.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Porucha erekce může signalizovat i velmi vážné onemocnění!

Porucha erekce neboli erektilní dysfunkce je diagnóza, která stále častěji trápí i mladší ročníky. Co se skrývá...
více…

Syndrom chronické únavy se obtížně stanovuje i léčí, pomoci mohou bylinky, úprava stravy a životního stylu

Jste absolutně “vyšťavení” a nejraději byste každý víkend prospali? Syndrom chronické únavy postihuje lidi bez...
více…

Poruchy příjmu potravin - příznaky, léčba, doporučení

Anorexie a bulimie je psychické poruchy se zvláštními znaky vyznačujícími se typickými tělesnými příznaky....
více…

Pálení žáhy - příznaky, příčina a prevence

Gastroezofagální reflux (GER) je špatná funkce dolního jícnového svěrače, který se příliš často otevírá a...
více…

Artróza - nejčastější onemocnění kloubů

Artróza (osteoartróza) je degenerativní nezánětlivé kloubní onemocnění. Tato nemoc je nejčastějším onemocněním,...
více…

Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod...
více…

Jak správně smrkat a rychle se zbavit rýmy?

S příchodem chladného počasí je nutné posilovat náš imunitní systém, abychom předešli nepříjemnému...
více…

Stres je nepřítel hubnutí, stejně jako sladkosti

Stres je velkým nepřítelem hubnutí, stejně jako kalorické bomby ve formě sladkostí. Nevěříte? Ale je tomu...
více…

Obezita očima žen, mužů a odborníků

Obezita není jen otázkou estetickou Je to choroba, která se řadí mezi onemocnění, kterým říkáme civilizační. A...
více…

Obezita zvyšuje riziko inkontinence

Obezita ztěžuje život nejen ženám, ale i mužům. Že trpí cévní systém, klouby a psychika, jste již asi slyšeli....
více…