Dospělé děti závislé na rodičích?
Proč děti zůstávají tak dlouho u svých rodičů? Je to tím, že jsou méně šikovné, soběstačné a průbojné než jejich rodiče? Nebo je problém někde jinde? Nová studie přinesla důkazy o tom, že ba naopak, péče rodičů o dospělé děti vede k tomu, že nabírají sebevědomí a věří si.
Stále závislí na rodičích
Skutečnost, že mladí lidé jsou silně závislí na svých rodičích i déle než do věku, kdy většina lidí z dřívějších generací již zakládala vlastní rodiny a měla spolehlivé pracovní místo, vyvolala velké znepokojení veřejnosti nad tím, zda tyto trendy neznamenají nezralost mladých dospělých lidí a krnění jejich rozvoje. Rostoucí sociální trend - oddálení založení rodiny - může být jedním z důvodů pro větší nebo přetrvávající závislost na rodičích. Dnes je cesta k dospělosti mnohem delší a komplikovanější, než tomu bylo před třiceti lety.
Osamostatnění přichází většinou až po 25. roce
Vědci shromáždili dlouhodobé údaje, aby přezkoumali podmínky, za jakých mají mladí lidé větší šanci získat finanční podporu na životní náklady nebo žijí v domácnosti rodičů. Přestože téměř polovina respondentů v polovině dvacátých let svého života dostávala buď peníze na živobytí nebo žila s rodiči - nebo dokonce obojí, v prvních letech po třicítce pouze 10 až 15 procent dostalo finanční pomoc nebo podporu s bydlením. Pravděpodobnost poskytnutí finanční pomoci klesla každý rok o přibližně 15 procent a pravděpodobnost, že budou bydlet u rodičů se snížila každý rok o 18 procent.
Když třeba, pomohou rodiče
Tyto výsledky ukazují, že mladí lidé se v konečném důsledku stanou nezávislými na rodičích až budou starší. Kromě vlivu věku, mladí lidé častěji dostávali pomoc od svých rodičů, pokud byli studenty, nebo pokud narazili na nečekané potíže, jako jsou ztráta zaměstnání, vážné nemoci nebo rozvod.
"Lešení" a "bezpečnostní síť"
Rodičovská podpora slouží jako, lešení', které pomáhá mladým lidem pracujícím na soběstačnosti a je, bezpečnostní sítí pro ty, kteří mají vážné problémy. V ekonomice, která vyžaduje pro dobré zaměstnání hlubší vzdělání, rodiče více pomáhají dětem v studentských časech. Vzhledem k tomu, že trh práce nabízí méně stabilních příležitostí dobře placené práce pro mladé na plný úvazek, rodiče často vyplňují tuto mezeru, když to je potřeba.
Partnerství - signál dospělosti
Autoři studie zjistili, že rodičovská podpora dětí v rané dospělosti hraje roli v získávání vyšších příjmů a při zakládání rodiny, bez ohledu na jejich věk. Formování intimních partnerství ve formách manželství nebo soužití dává rodičům signál, že se jejich děti se posunuly do dospělosti a měly by už žít na vlastní pěst. Přestože založení rodiny je dnes často chápáno, jako volba a není považováno za klíčové, pokud jde o dosažení stavu dospělosti, přece jen to vypadá tak, že dospělé děti samy interpretují založení rodiny, jako indikátor toho, že si přivlastnily dospěláckou soběstačnost.
Rodiny se umí přizpůsobit
Zjištění předložila důkazy, že rodiny jsou adaptivní a reagují na potřeby členů rodiny a problémy, s nimiž se setkávají, a že rodiče s větší pravděpodobností podporují dospělé děti, a to i ty, které jsou starší, aby jim pomohli překonat těžké časy a pomohli jim dosáhnout soběstačnosti. Nestabilita a rychlé tempo změn během rané dospělosti vytváří obzvlášť zranitelné období mladých lidí, které vyžaduje bezpečnostní síť častěji, než v dalších etapách života. A čím dříve jim ji poskytneme, tím dříve se našim dětem podaří dosáhnout samostatnost.