Dům, kde vše ovládá jeden přívěsek na klíče

Lidé se neustále snaží zpříjemnit a zjednodušit si život. Bydlení je oblastí, kde si mohou splnit svá přání a mít z nich radost i více hodin denně. Poslech hudby nebo sledování filmů je stále oblíbenější kratochvílí. Od původní nutnosti mít v každé místnosti přístroje se postupně přechází na síť vzájemně propojených koncových zařízení s jednotným ovládáním a přístupem.

Co je to multiroom?

Je základní součástí technologického řešení moderní domácnosti známého pod označením "smarthouse", tedy inteligentní dům. V něm má být vše zařízeno a ovládané obslužnými panely s jednoduchým a intuitivním uživatelským rozhraním, umístěnými v jednotlivých místnostech. To je všechno? V podstatě ano - od brány do garáže přes vytápění, klimatizaci, osvětlení, kuchyňské vybavení, domácí kino a hudební systémy ...

Stručný historický přehled

Samotná myšlenka audiovizuálních komplexních řešení pro celý byt či dům - multiroom - je již poměrně starou záležitostí. Dosud však narážela na technické problémy a neúnosně vysokou cenu. Ve své nejjednodušší formě existuje prakticky v každém zesilovači nebo AV receiveru. Jde o přepínač dvou párů reprosoustav, obvykle tlačítko označené A / B. A na co to slouží? Lze tak ozvučit dvě místnosti (současně nebo jednu z nich) pouze jednou aparaturou, umístěnou třeba v obývacím pokoji, a dvěma páry reprosoustav, v každé místnosti jedním.Ušetřili jste tak peníze a místo. Co se týče obsluhy, už to není tak veselé - kvůli změně hlasitosti v druhé místnosti (například v ložnici), posunutí skladby nebo naladění jiné rozhlasové stanice bylo třeba běhat do místnosti, kde byly přístroje umístěny. Dalším limitem bylo, že v obou místnostech jste mohli současně poslouchat pouze jeden - tentýž zvukový - zdroj (totéž CD, stejnou rozhlasovou stanici ...). Tak to fungovalo od samého začátku. Později byl vyřešen první problém. Do druhé místnosti jste umístili snímač dálkového ovládání, který byl kabelem připojen k vysílači umístěný v dohledu ovládaných přístrojů. Celou aparaturu jste tedy mohli ovládat dálkovým ovladačem i z druhé místnosti. Problémem nyní byla už jen nemožnost vybrat si různé zvukové zdroje v různých místnostech.

A tak vznikl multisource

Pro každou místnost jste si mohli zvolit jiný zdroj zvuku a jiné nastavení (např. na AV receiverech Onkyo je tato funkce označena jako zóně1 a ZONE2). V obýváku si tedy děti mohli pouštět filmy s prostorovým zvukem a stejný zesilovač produkoval hudbu z CD přehrávače v ložnici rodičů. Později však některým uživatelům připadal počet ozvučených místností (2) nedostatečný: "Chci poslouchat i v dalších pokojích, kuchyni, koupelně, dílně či v zimní zahradě ... a i děti chtějí poslouchat ve svých pokojích. A dávat do každé místnosti samostatný systém? To je zbytečné plýtvání a navíc manželka nemá ráda ty klubka kabelů ... "A tak vznikly bohatě strukturované systémy multiroom / multisource, jako například B & W Casa. Dost komplikovaným systémem dálkových ovladačů a ovládacích panelů jste řídili centrální jednotku, která distribuovala různé signály z rozdílných zařízení do různých místností, kde byly umístěny pouze ovladače a aktivní reprosoustavy. Vyšší počáteční investice a instalace komplikována nutností zavést do jednotlivých místností kabely k reproduktorům a ovladačem (což se nutně spojovalo se zednickými pracemi) však ve srovnání s obstaráváním separátních systémů nebyla až tak velká. Pro někoho je možná toto současností, pro většinu budoucností, ale takové zařízení jednoznačně patří do minulosti!

Blíže k moudrému domku

S rozvojem počítačových technologii se totiž možnosti multiroomu podstatně rozšířily. Nebudu zde nabízet vize o plně propojené digitální domácnosti, ke které budeme muset projít ještě kus vývojové cesty. Ne že by jsme to technologicky nezvládli - vždyť například již existují chladničky s připojením na internet, které samy objednávají mléko, pokud není -, ale zatím je pořizovací cena těchto zařízení tak vysoká, že zabraňuje masovému rozšíření. Místo toho se podíváme na dva nové, ale zcela funkční systémy dvou velkých výrobců, které si dnes můžete koupit i vy.

Yamaha MusicCAST

Současným vývojovým směrem je maximální integrace různých zařízení do kompaktních funkčních celků přístupných a využívaných z více míst. Základem multiroomovými (pod tímto názvem již dnes chápeme i výraz multisource, takže nemá význam tyto dvě kategorie oddělovat) systému společnosti Yamaha je centrální jednotka, jakýsi hudební server s rozměry běžných komponentů. Ta v sobě skrývá vysokokapacitní pevný disk (dnes 80 GB, pravděpodobně se však budou postupně nahrazovat většími), řídicí a nastavovací centrum, vypalovací mechaniku a vysílač Bluetooth. Na tento server si uložíte hudbu v komprimovaném formátu (MP3) buď z hudebních CD i s kompletními informacemi o obsahu (ID3 visačky - název alba, autor jednotlivých skladeb, hudební žánr ...), nebo z jiných připojených (i analogových) zdrojů. Všechna nastavení a operace uskutečňujete v přehledném grafickém menu na připojené obrazovce. K tomuto serveru jsou bezdrátově (systém Bluetooth) připojení klienti, t.j přehrávací jednotky, které si nainstalujete v jednotlivých místnostech. Stačí přístroj, který vypadá jako mikrosystém, položit na poličku a zapojit do sítě. Tato jednotka sestává z ovládacího panelu, přijímače a zesilovačů. Součástí jsou i klasicky připojené reprosoustavy. Jeden server je schopen bezdrátově obsluhovat pět klientů, nikde nemusíte tahat kabely. Pokud však potřebujete ozvučit více míst, pak vězte, že server zvládne i sedm klientů, ale připojených klasickým ethernetovým kabelem. A úžasné na tom je, že každý klient si současně může pouštět jinou hudbu (nebo i stejnou). Na 80 GB disk lze nahrát několik tisíc skladeb a ty můžete kdykoli přehrávat v kterékoli místnosti v domě. Díky počítačovým technologiím nebudete mít v nahrávkách nepořádek a snadno je najdete - můžete je vyhledávat podle autorů, alb, žánrů nebo názvů konkrétních skladeb. A abyste své oblíbené skladby mohli poslouchat například v autě nebo na výletě, můžete si je jednoduše vybrat a vypálit na CD-R/RW disk v mechanice serveru.

Bang & Olufsen BeoLink

Tato společnost, známá především dokonalým designem svých audiovizuálních přístrojů, nabízí elegantní řešení pro všechny domácnosti. Zajímavé je na něm především to, že na rozdíl od většiny ostatních systémů, které počítají s jednorázovou instalací spojenou s úpravami objektu a případným možným rozšiřováním, BeoLink pracuje i s dříve nainstalovanými komponenty, pochopitelně z produkce B & O. Myšlenku systému BeoLink se pokusím ilustrovat na následující situaci. V obýváku sledujete film a chcete si skočit do kuchyně po čaj. Aktivujete tedy jednotku BeoLink Active nainstalovanou v kuchyni (do které je zapojen aktivní reprosystém). Zvuk z televize hraje i v kuchyni a vy tak o nic nepřijdete. V ostatních místnostech to funguje stejně - to, co nabízí hlavní systém, můžete poslouchat a ovládat kdekoliv jinde v bytě. Stejně tak můžete v ložnici spustit a sledovat film z DVD přehrávače umístěného v obývacím pokoji nebo hudbu z mikrosystému v kuchyni. Všechny spojené mašinky B & O tak fungují jako jeden celek. Složitější varianta pracuje i s hudebními soubory uloženými na pevném disku vašeho počítače. Možnou součástí systému BeoLink jsou i spínače světla, jejichž činnost ovládáte dálkovým ovladačem společným pro celou sestavu. A jak Beo třešnička na dortu Beo je miniaturní dálkový ovladač A9, který se dá použít i jako elegantní přívěsek na klíče - odcházíte z bytu a jedním stiskem tlačítka vypnete celou sestavu B & O i světlo. Při příchodu do bytu opět vše oživíte stejným způsobem.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články