Je lépe stravitelná, má příjemně nasládlou chuť, především v Japonsku patří spolu se sójou k nejoblíbenějším pokrmům, a to zejména pro její pozitivní vliv na činnost ledvin. V této zemi jsou ledviny považovány za centrum životní energie.
Ve zdravém jídelníčku mají luštěniny své nezastupitelné místo, vždyť vápník, draslík, železo, hořčík i zinek jsou pro zdraví a kondici člověka nesmírně důležité. Fazole adzuki je navíc bohatá na fosfor, který pomáhá bojovat proti únavě, také na vitamin B2, B6 a najdeme v ní samozřejmě i vlákninu a rostlinné bílkoviny, díky čemuž ji ve velkém vyhledávají vegetariáni a vegani.
Fazole adzuki namočte před vařením na 6 hodin do vody. Následně je povařte jednu hodinu, nejlépe v tlakovém hrnci. Po jejich dovaření se nedoporučuje používat výrazná a aromatická dochucovadla, protože jejich chuť je sama o sobě dost výrazná. Fazole adzuki se hodí nejen jako příloha k jídlům, ale výborně chutnají i jako součást polévek, připravit z nich můžete kaši, pomazánku i nákyp. Čím jsou fazole tmavší, tím výraznější je jejich typická, jemná oříšková chuť. Fazole adzuki zakoupíte i v podobě mouky a pokrmů z rýže, velmi oblíbená bývá také v kombinaci s rozinkami. Uvařit je tedy můžete na slano i na sladko, chutnají stále skvěle.
Z fazolí adzuki si připravíte například chutný a zdravý salát. Uvařené a vychlazené fazolky osolte a dochuťte trochou pepře. Přidejte orestovanou cibulku, dvě lžičky bílého jogurtu, na drobné kousky pokrájené rajče a kousky sýra. Tento salát se hodí nejen jako příloha k masu, ale výborně zasytí i s krajícem celozrnného chleba.
100 gramů luštěnin adzuki obsahuje 331 kcal, 22 gramů bílkovin, 58 gramů sacharidů, 0,5 gramů tuku a 13 gramů vlákniny.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu