protože nadýmají, jiní si myslí, že neobsahují nic důležitého, dalším prostě nechutnají. Vynechávat však fazole ze svého stravování je velká škoda, protože mají velmi pozitivní účinky na náš organismus. Zpomalují stárnutí, obsahují silné antioxidanty, snižují krevní tlak, působí preventivně vůči rakovině, snižují cholesterol, chuť k jídlu, zvyšují energii a pomáhají při hubnutí. Kromě toho zlepšují střevní flóru a ničí nebezpečné střevní kvasinky.
O červeném víně se říká, že podporuje dlouhověkost díky resveratrolu, který obsahuje. Tento přírodní antioxidant ve velké míře obsahuje i černá fazole a některé další druhy. O resveratrolu je známo, že může zabránit poškození DNA, které vede ke stárnutí.
Kromě resveratrolu fazole obsahují i další důležité antioxidanty, látky účinné proti poškození pokožky, imunitního systému, ale i mozku. Fazole obsahují stejně nebo ještě více těchto prospěšných látek jako borůvky, zelený čaj, kurkuma, či granátová jablka. Kromě toho obsahují jedinečné antioxidanty, které jsou schopny blokovat enzymy, vedoucí k nadváze a diabetu. Nejvyšší obsah antioxidantů má adzuki a mungo fazole.
Vysoký krevní tlak trápí podstatnou část starší generace, ale stále častěji i mladé lidi. Několik studií potvrdilo, že fazole významně snižují systolický krevní tlak - tedy horní číslo, ale i diastolický - tedy spodní číslo.
Rakovina je dnes druhou nejčastější smrtící nemocí po srdečních onemocněních. Fazole výrazně snižují riziko rakoviny všech typů, navíc extrakt z fazolí se testuje jako možný lék proti rakovině.
Už jedna porce fazolí denně může snížit nebezpečnou hladinu LDL cholesterolu tak, aby se snížilo riziko srdečních onemocnění až o 25 procent. Samozřejmě, je třeba je konzumovat pravidelně a dlouhodobě.
Velkou předností fazolí je, že snižují chuť k jídlu. Kromě toho působí tak, že budete automaticky upřednostňovat zdravější potraviny před sladkostmi a jinými nezdravými potravinami.
Jedna z nedávných studií, věnovaná fazolím ukázala, že obézním lidem výrazně pomáhají lépe hospodařit s energií a také hubnout. Je na to třeba, aby každý den jedno ze čtyř jídel sestávalo z fazolí. Testovaným osobám výrazně klesl objem tuku, hladina cholesterolu, krevní tlak a zrychlil se jejich metabolismus a výdej energie.
Dobré střevní bakterie jsou velmi důležité pro správné fungování imunitního systému, kožní problémy a pravidelné trávení. Produkují tuky s krátkým řetězcem, které léčí naši střevní sliznici a snižují riziko rakoviny tlustého střeva. Malé množství těchto tuků získáváme z potravy - například kokosu, másla, ale většinu uvolňují právě střevní bakterie, pokud dojdou do kontaktu s vlákninou, která je obsažena ve fazolích. Pravidelná konzumace fazolí tedy přispívá ke zdravé střevní flóře.
Zpracované potraviny, stres, antibiotika, pilulková antikoncepce - to vše vede k přemnožení střevních kvasinek. Ty následně mohou oslabit imunitní systém, vytvářet toxiny, které zvyšují zánět. Sloučeniny, které obsahují fazole tyto houby ničí a působí preventivně proti kvasinkovým infekcím.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu