Zdroj obrázku: Petr Bonek / Shutterstock.com
Světové začátky florbalu můžeme hledat v 50. letech v USA, kde se prvně objevuje tzv. Floor hockey. Rodištěm tohoto sportu byla nejspíše továrna na výrobu plastů Cosom, jejíž sídlo najdeme v Minnapolis. Největšího rozkvětu se tento sport dočkal v 70. letech ve Švédsku, kde ho začali využívat místní hokejisté při letní přípravě. V této době se florbalu říkalo innebandy.
Musíme se vrátit zpátky do roku 1984, kdy na pražské VŠE realizovali výměnný studentský pobyt, při kterém se setkali studenti Česka a Finska. Studenti z Čech si prvně hru osahali již ve Finsku a zalíbila se jim natolik, že při následné návštěvě jim Finové dovezli darem míčky a dvanáct florbalek. Týmy proti sobě nastupovaly v barevně odlišených florbalových dresech. Plastové hokejky vydržely celý rok, než se zničily. Následovala asi šestiletá odmlka, protože sportovcům chyběla výstroj. Skupinka, jejíž součástí byl i Michal Bauer (zakladatel dnešního florbal Chodov), se tak vrátila k florbalu až v roce 1991. Tento rok byl v historii českého florbalu významným, protože se s florbalem setkávají bratři Vaculíkovi a do Čech přivážejí hole značky Unihoc. Následně zakládají florbalové týmy TJ Tatran Střešovice (tzv. Old Boys) a Tatran Střešovice (tzv. Forza). Velmi brzy se florbal šíří i do Slezska. První tým ve východní části naší republiky byl založen v Ostravě, kde vzniká dnešní tým 1. SC Vítkovice. V roce 1992 se účastnil tým ze Střešovic turnaje v Maďarsku, který spolupořádal Bengt Holmquist, který usoudil, že právě Češi mají velký potenciál, a proto nám daroval první mantinely, které byly následně využívány na mnoha turnajích v ČR.
Důležitost roku 1992. V tomto roce byla založena Česká florbalová unie (ČFbU, dnes Český florbal). Prvním prezidentem byl zvolen Martin Vaculík, který byl i u přijetí ČFbU do IFF v roce 1993. V tomto roce se odehrály také první ročníky Czech Open a 1. ligy mužů. Každý z účastníků měl povinnost oblékat florbalové dresy v klubových barvách. Od roku 1994 se Česko pravidelně účastní mistrovských turnajů, kde největším mužským úspěchem byl zisk stříbrných medailí v roce 2004. Ještě větší radost nám udělali junioři v roce 2019, když získali na svém turnaji zlaté medaile. Dnes se český florbal počtem členů řadí na třetí místo ve světě za první Švédy a druhé Finy.
Jedná se o kolektivní sport, ve kterém proti sobě nastupují dva týmy o pěti hráčích a brankářem. Většina týmů hraje ofenzivně se třemi útočníky a dvěma obránci. Vzhledem k fyzické náročnosti hry má každý tým minimálně 2-3 pětice, které se při hře střídají.
Výstroj hráče a brankáře ve florbale je mírně odlišná. Každý hráč disponuje florbalovou holí délky 75-105 cm, která může mít různou tvrdost. Důležitou součástí jsou i certifikované míčky, které mohou mít různou barvu. V ČR se většinou hraje s bílými. Většina hráčů preferuje florbalovou obuv a doplňky jako jsou potítka, čelenky nebo nátepníky. Hráči v poli mají florbalové dresy stejné barvy, přičemž brankář týmu je od nich barevně odlišen. Brankář týmu je vybaven ochrannou maskou, vestou, rukavicemi, kalhotami a dresem a také chrániči loktů, kolen a holení. Neodmyslitelnou součástí je i suspenzor.
Markysport je unikátní výrobce sportovních dresů na míru. Jeho doménou jsou kvalitní použitý materiál, skvěle vypadající potisk a design, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej kupující navrhne samostatně. Společnost se mj. orientuje i na výrobu florbalových dresů.
Výrobu dresů od Markysport mohou využít nejen florbalové týmy, ale i amatéři nebo týmy hobíků, policistů, lékařů. Právě ti zde mohou popustit svou fantazii a přesně si říci, jak by jejich vysněné týmové dresy měly vypadat a co vše na nich chtějí mít vyobrazeno.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu