Grilování nebo barbecue v jeho současné podobě se k nám dostalo z Ameriky. Tam se tato příjemná činnost klasifikuje jako "národní sport". Podle několika názorů jeho počátky sahají hluboko do minulosti, kdy lidé začali objevovat sílu a kouzlo ohně. Grilování má každý rád. Grilování je především relax.
Lidstvo se smířilo s tím, že je ochuzeno o pravěkou adrenalinovou romantiku házení oštěpů do vyděšených mamutů, a jejich následnou vítězoslavnou konzumaci po tepelném zpracování ohnivými jazyky. (Jak to vlastně bylo s vyhynutím mamutů?) Dnes si maso koupíte v obchodě, stejně i další nezbytné ingredience a pomůcky. To je však ta jednodušší část. Mnohem důležitější je první krok - výběr správného grilu.
Nejprve si odpovězte tři základní otázky: Jak často? Kde? A pro kolik lidí budete grilovat? Na trhu je několik typů grilů, které se liší kvalitou, materiálovým provedením, zdrojem energie a v neposlední řadě i cenou. Každý typ má své výhody i nevýhody, jejich objevování bude malé dobrodružství, ale stojí to za to!
V úvahu berte i to, zda nebo do jaké míry je gril mobilní.Pokud plánujete grilovat v zahradě či na terase a zvát široký okruh přátel, poohlédněte se po grilu s větším roštem.Tomu nebude překážet stabilní sezónní místo. Pokud však máte duši cestovatele, mohou vaše trampské choutky velmi rychle pohasnout už při rodinné meditaci hašteřivého charakteru, jak ho naložit do auta bez toho, abyste museli vyložit zbytek zavazadel.
což úzce souvisí se stabilitou celého grilu. To se netýká ani tak pevných litinových grilů, jako spíše jejich levnějších plechových příbuzných. Zde stačí chvilka nepozornosti a i při nepatrném zavadění o gril místo slastného "mňam" můžete už jen skřípat zuby (doslova).Proto se vyplatí kromě barvy zaměřit se i na stabilitu nožiček či celého stojanu. Rovněž si ověřte, zda držadla na grilu nemají tendenci rychle se rozehřívat. Později byste při obsluze takového grilu mohli být překvapeni netušenou silou vlastního temperamentu.
Pokud nechcete sousedy obtěžovat kouřem, zkuste grilování na lávových kamenech. Zahřívají se plynovým hořákem nebo elektrickou spirálou. Teplem, které vyzařují, ohřívají grilovaný pokrm.Výhodou lávových kamenů je, že jsou schopny nasávat kapající tuk, a eliminovat tak škodlivé látky, které by se mohly jinak dostat do připravovaného jídla. Navíc, tyto kameny mají samočisticí schopnost - po grilování je stačí nechat rozpálené pod zavřeným poklopem přibližně 10 minut, za ten čas se zbaví nečistoty.
To vám řekne každý grilmistr, který nedá dopustit na dřevěné uhlí. Nakonec, není se co divit - představě žhavých uhlíků smíchaných s nezaměnitelnou vůní a chutí propečeného masíčka se těžko odolává. Milovníci klasického grilování jsou trpěliví lidé - klidně si počkají i přes 40 minut, dokud se uhlíky rozpálí na požadovanou teplotu (na urychlení tohoto procesu slouží například komínový podpalovač Rapidfire od Webera, díky jeho konstrukci se dřevěné brikety rozpálí zhruba do půl hodiny). V nabídce jsou lehké a levné plechové grily, stabilnější i výkonnější jsou však litinové grily.Většina grilů má kulatý kotlový tvar (který umožňuje rovnoměrné grilování) nebo obdélníkový tvar (výhodou je možnost připravit najednou více porcí). Při grilování na dřevěném uhlí nebo briketách třeba dávat pozor, aby tuk nekapal do ohně (uvolňují se z něj škodlivé látky). Pokud ve vašem grilu nelze nepřímo grilovat (čili pokud je ohniště přímo pod roštem), doporučuje se použít aluminiový tác.
měli byste se zaměřit na elektrické a indukční grily. Jsou určeny i pro použití v interiéru, tedy přímo v kuchyni u vás doma. Zdrojem tepla je elektrická spirála, která může být zabudována v teflonové desce (jde o kontaktní grily), případně můžete grilovat přímo na roštu. Výhodou elektrických grilů je jednoduchá a rychlá obsluha (na jejich oživení stačí 5 až 10 minut), snadné čištění, jakož i možnost přesně regulovat teplotu (u grilů na dřevěné uhlí nebo brikety se musíte spoléhat většinou na zkušenosti). Pokud vás neodradí to, že na tomto typu grilu můžete připravovat jen menší porce masa, které nebudou mít typickou chuť kousků grilovaných na dřevěném uhlí, a pokud vám nebude překážet odkázanost na blízkost elektrické zásuvky nebo dlouhé prodlužovačky, netřeba váhat. Kvalita elektrických grilů bývá obvykle "zohledněna" i ve vyšší ceně.
Autor: Martina Dvořáková
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu