Hormonální změny v těhotenství - příčina a praktické rady
Smějete se a najednou vás dobrá nálada přejde a chce se vám plakat? Ale to je normální, to jsou jen hormony, které těhotenství provází. Přečtěte si, proč tomu tak v těhotenství je a jak to ve zdraví přežít.
Hormony mají v našem organismu velmi důležitou roli
V období těhotenství nás mohou i pořádně potrápit. V ženském těle náhle nastane "hormonální revoluce" - již od prvního dne začínají hormony připravovat podmínky pro vývoj děťátka tak, aby mu nic nechybělo. Prakticky všechny žlázy s vnitřní sekrecí (s vnitřním vylučováním) v těhotenství zvyšují svou činnost a produkce hormonů roste. Mléčná žláza se na laktaci připravuje již v období těhotenství (vlivem hormonů estrogenu, progesteronu a dalších).
Hormonální změny spolu s hmotnostním přírůstkem a cévními změnami
mají za následek tvorbu otoků na dolních končetinách, a to hlavně v druhé polovině těhotenství. Nadměrná únava, spavost během dne a vyčerpanost je způsobena zvýšenou hladinou hormonů (progesteron a HCG), které působí tlumivě.
Ranní zvracení v prvním trimestru
má také "na svědomí" HCG, hodnoty kterého stoupají od prvních dnů těhotenství. Začátkem druhého trimestru začínají klesat a tehdy ustoupí i ranní nevolnosti spojené se zvracením.
Krvácení dásní
mají za následek estrogeny - zvýšení jejich hladiny v těhotenství je "velmi nepřející obdobím" pro dásně.
Hormony také souvisí s látkovou výměnou a trávením
Např. ženy v období těhotenství pomaleji zpracovávají uhlohydráty a zvýšená hladina cholesterolu v krvi také není výjimkou.
Alespoň jedna dobrá zpráva
Hormonální změny v těhotenství způsobují menší vypadávání vlasů, než je obvyklé (po porodu a v době ukončení kojení je situace opačná a vlasy vypadávají ve větším množství). Často bývá ovlivněn zejména psychický stav nastávajících maminek. Může se objevit strach, úzkost, citová nestálost, někdy až deprese, plačtivost a nespavost. Velká chuť na některá jídla (nebo naopak odpor) a neobyčejné kombinace jídel jsou také častým projevem hormonálních změn. Psychická nestálost, smutek, nervozita ...
S čím vším se můžete během těhotenství setkat a jak si pomoci?
• Podceňování se, nedůvěra ve vlastní síly
"Já a matka? Neumím si to vůbec představit! Co když se nebudu umět o děťátko postarat? "...
RADA | Nebojte se, takové myšlenky neobešly snad ani jednu budoucí maminku a všechny to nakonec zvládly. Již po několika prvních dnech se naučíte "rozumět" potřebám vašeho miminka, budete intuitivně vědět, kdy je hladové, kdy potřebuje přebalit, kdy přitulit, a vaši blízcí vám také pomohou a poradí, když bude třeba.
• Toto nesmím dělat, ublížím tím miminku
Hodně budoucích maminek se zcela izoluje od okolního světa ze strachu, že by něco mohlo ublížit miminku v bříšku. Se slovy: "Na výlet jít nemohu, mohla bych spadnout, na kole už také raději nebudu jezdit a v kině je nahlas puštěný zvuk," přivádějí manžele a přátele do vytržení.
RADA | Pokud zrovna nebudete skákat bungee jumping a nepřihlásíte se na maratón, můžete úplně normálně pokračovat ve většině aktivit, kterým jste se věnovaly před těhotenstvím. Právě tyto působí na psychiku budoucí maminky velmi povzbudivě a nijak neohrožují vaše dítě. V otázkách, v nichž si nejste zcela jistá, se poraďte se svým gynekologem.
• Citová nestálost, podrážděnost, změny nálad a následný strach z partnerské krize
Ano máte pravdu, všechno toto může váš vztah s partnerem dohnat až ke krizi, ale předtím než začnete opět plakat a obávat se rozchodu, přečtěte si naši radu.
RADA | Řekněte svému partnerovi o svých pocitech a vysvětlete mu, že je to pro těhotenství celkem normální jev (většina mužů to už má podrobně nastudované z literatury o těhotenství). Nebojte se, on to s vámi těch několik měsíců přežije. Jako odměnu mu zkuste občas uvařit jeho oblíbené jídlo.
• Strach z porodu
Strašidelné historky z porodního sálu, které vám přítelkyně popovídají na počkání, za vlasy přitažené filmové porody, strach z neznámého, strach o dítě a o své zdraví. To vše může vyústit do velkého strachu až deprese z porodu.
RADA | Strašidelné historky neposlouchejte a raději se zapište do předporodního kurzu, kde vám podrobně vysvětlí, "do čeho jdete". Na psychiku výborně působí i speciální cvičení pro těhotné - nabudete pocit větší kontroly nad vlastním tělem i celou situací.
• Vypadám jako přerostlá slonice ...
Mnoho žen přímo mučí pohled do zrcadla na těhotenstvím změněnou postavu. Hlavně v druhé polovině těhotenství, kdy je váhový přírůstek mnohem výrazněji, ovládne je panika a strach, že už nikdy nebudou vypadat "normálně".
RADA | Kdo vám řekl, že těhotná žena je neatraktivní?! Samozřejmě, je třeba, aby se upravila a starala o svůj zevnějšek. I když s atraktivním těhotenským oblečením to u nás ještě není úplně takové, jak bychom si přály, už přece jen nejsme odkázány na šaty s bílým límečkem, které plnily těhotenské poradny v době mládí našich maminek. A že jste přibrala? Tím se netrapte. Opět zhubnete. Nyní pěkně ukažte své bříško, ať ho všichni obdivují. A vzhůru na procházku - pravidelná chůze vás i v těhotenství udrží ve formě a zabrání nadměrnému váhovému přírůstku. Co ještě může pomoci?
1. Povídejte, povídejte....
Klidně, nejlépe s humorem se svěřte přátelům a rodině. Pokud se před nimi i sama přiznáte, že se s vámi "něco divného děje", budou vám vaši náladu s nadhledem tolerovat a vyhnete se tak zbytečným konfliktům.
2. Akceptujte, že každé těhotenství má veselé i ty stinější stránky
Opravdu je důležité, aby jste se s touto skutečností i vy sama vyrovnala. Jednoduše je to tak. Někdy se budete cítit perfektně a pak přijde den, kdy budete unavená, mrzutá, přímo alergická na všechno a všechny. Nedělejte si pro to žádné výčitky, nebe se opět vyjasní ...
3. Naučte se odpočívat
Pokud vám nic nebrání v tom, aby jste pravidelně cvičila stačí si zařadit do denního programu každý den 15 minut vyhrazených na cvičení - nemusí to být nic namáhavé, postačí pár protahovacích a uvolňujících cviků. Po cvičení si na 20 - 30 minut lehněte, vyložte si nohy a odpočívejte. Někdy je to právě chvilka odpočinku, která vám zcela vylepší náladu.
4. Čokoláda
Opět se stahují mračna? Zamlsejte si - kousek čokolády udělá své.
5. Procházka v přírodě
Pobyt v přírodě je také výborným zaháněčem smutku a vaší postavě to jen prospěje.
6. Buďte pěkná
Nepřestaňte pečovat o své vlasy, pleť a postavu. Zajděte si ke kadeřnici, manikérce, kosmetičce….. Přijdete mezi lidi a odcházíte krásnější a s dobrým pocitem.