Hormonální změny v těhotenství - příčina a praktické rady

Smějete se a najednou vás dobrá nálada přejde a chce se vám plakat? Ale to je normální, to jsou jen hormony, které těhotenství provází. Přečtěte si, proč tomu tak v těhotenství je a jak to ve zdraví přežít.

těhotenství, hormonální změny, psychika

Hormony mají v našem organismu velmi důležitou roli

V období těhotenství nás mohou i pořádně potrápit. V ženském těle náhle nastane "hormonální revoluce" - již od prvního dne začínají hormony připravovat podmínky pro vývoj děťátka tak, aby mu nic nechybělo. Prakticky všechny žlázy s vnitřní sekrecí (s vnitřním vylučováním) v těhotenství zvyšují svou činnost a produkce hormonů roste. Mléčná žláza se na laktaci připravuje již v období těhotenství (vlivem hormonů estrogenu, progesteronu a dalších). 

Hormonální změny spolu s hmotnostním přírůstkem a cévními změnami

mají za následek tvorbu otoků na dolních končetinách, a to hlavně v druhé polovině těhotenství. Nadměrná únava, spavost během dne a vyčerpanost je způsobena zvýšenou hladinou hormonů (progesteron a HCG), které působí tlumivě.

Ranní zvracení v prvním trimestru

má také "na svědomí" HCG, hodnoty kterého stoupají od prvních dnů těhotenství. Začátkem druhého trimestru začínají klesat a tehdy ustoupí i ranní nevolnosti spojené se zvracením.

Krvácení dásní

mají za následek estrogeny - zvýšení jejich hladiny v těhotenství je "velmi nepřející obdobím" pro dásně.

Hormony také souvisí s látkovou výměnou a trávením

Např. ženy v období těhotenství pomaleji zpracovávají uhlohydráty a zvýšená hladina cholesterolu v krvi také není výjimkou.

Alespoň jedna dobrá zpráva

Hormonální změny v těhotenství způsobují menší vypadávání vlasů, než je obvyklé (po porodu a v době ukončení kojení je situace opačná a vlasy vypadávají ve větším množství). Často bývá ovlivněn zejména psychický stav nastávajících maminek. Může se objevit strach, úzkost, citová nestálost, někdy až deprese, plačtivost a nespavost. Velká chuť na některá jídla (nebo naopak odpor) a neobyčejné kombinace jídel jsou také častým projevem hormonálních změn. Psychická nestálost, smutek, nervozita ...

S čím vším se můžete během těhotenství setkat a jak si pomoci?

• Podceňování se, nedůvěra ve vlastní síly
"Já a matka? Neumím si to vůbec představit! Co když se nebudu umět o děťátko postarat? "...
RADA | Nebojte se, takové myšlenky neobešly snad ani jednu budoucí maminku a všechny to nakonec zvládly. Již po několika prvních dnech se naučíte "rozumět" potřebám vašeho miminka, budete intuitivně vědět, kdy je hladové, kdy potřebuje přebalit, kdy přitulit, a vaši blízcí vám také pomohou a poradí, když bude třeba.
• Toto nesmím dělat, ublížím tím miminku
Hodně budoucích maminek se zcela izoluje od okolního světa ze strachu, že by něco mohlo ublížit miminku v bříšku. Se slovy: "Na výlet jít nemohu, mohla bych spadnout, na kole už také raději nebudu jezdit a v kině je nahlas puštěný zvuk," přivádějí manžele a přátele do vytržení.
RADA | Pokud zrovna nebudete skákat bungee jumping a nepřihlásíte se na maratón, můžete úplně normálně pokračovat ve většině aktivit, kterým jste se věnovaly před těhotenstvím. Právě tyto působí na psychiku budoucí maminky velmi povzbudivě a nijak neohrožují vaše dítě. V otázkách, v nichž si nejste zcela jistá, se poraďte se svým gynekologem.
• Citová nestálost, podrážděnost, změny nálad a následný strach z partnerské krize
Ano máte pravdu, všechno toto může váš vztah s partnerem dohnat až ke krizi, ale předtím než začnete opět plakat a obávat se rozchodu, přečtěte si naši radu.
RADA | Řekněte svému partnerovi o svých pocitech a vysvětlete mu, že je to pro těhotenství celkem normální jev (většina mužů to už má podrobně nastudované z literatury o těhotenství). Nebojte se, on to s vámi těch několik měsíců přežije. Jako odměnu mu zkuste občas uvařit jeho oblíbené jídlo.
• Strach z porodu
Strašidelné historky z porodního sálu, které vám přítelkyně popovídají na počkání, za vlasy přitažené filmové porody, strach z neznámého, strach o dítě a o své zdraví. To vše může vyústit do velkého strachu až deprese z porodu.
RADA | Strašidelné historky neposlouchejte a raději se zapište do předporodního kurzu, kde vám podrobně vysvětlí, "do čeho jdete". Na psychiku výborně působí i speciální cvičení pro těhotné - nabudete pocit větší kontroly nad vlastním tělem i celou situací.
• Vypadám jako přerostlá slonice ...
Mnoho žen přímo mučí pohled do zrcadla na těhotenstvím změněnou postavu. Hlavně v druhé polovině těhotenství, kdy je váhový přírůstek mnohem výrazněji, ovládne je panika a strach, že už nikdy nebudou vypadat "normálně".
RADA | Kdo vám řekl, že těhotná žena je neatraktivní?! Samozřejmě, je třeba, aby se upravila a starala o svůj zevnějšek. I když s atraktivním těhotenským oblečením to u nás ještě není úplně takové, jak bychom si přály, už přece jen nejsme odkázány na šaty s bílým límečkem, které plnily těhotenské poradny v době mládí našich maminek. A že jste přibrala? Tím se netrapte. Opět zhubnete. Nyní pěkně ukažte své bříško, ať ho všichni obdivují. A vzhůru na procházku - pravidelná chůze vás i v těhotenství udrží ve formě a zabrání nadměrnému váhovému přírůstku. Co ještě může pomoci?

1. Povídejte, povídejte....

Klidně, nejlépe s humorem se svěřte přátelům a rodině. Pokud se před nimi i sama přiznáte, že se s vámi "něco divného děje", budou vám vaši náladu s nadhledem tolerovat a vyhnete se tak zbytečným konfliktům.
2. Akceptujte, že každé těhotenství má veselé i ty stinější stránky
Opravdu je důležité, aby jste se s touto skutečností i vy sama vyrovnala. Jednoduše je to tak. Někdy se budete cítit perfektně a pak přijde den, kdy budete unavená, mrzutá, přímo alergická na všechno a všechny. Nedělejte si pro to žádné výčitky, nebe se opět vyjasní ...

3. Naučte se odpočívat

Pokud vám nic nebrání v tom, aby jste pravidelně cvičila stačí si zařadit do denního programu každý den 15 minut vyhrazených na cvičení - nemusí to být nic namáhavé, postačí pár protahovacích a uvolňujících cviků. Po cvičení si na 20 - 30 minut lehněte, vyložte si nohy a odpočívejte. Někdy je to právě chvilka odpočinku, která vám zcela vylepší náladu.

4. Čokoláda

Opět se stahují mračna? Zamlsejte si - kousek čokolády udělá své.

5. Procházka v přírodě

Pobyt v přírodě je také výborným zaháněčem smutku a vaší postavě to jen prospěje.

6. Buďte pěkná

Nepřestaňte pečovat o své vlasy, pleť a postavu. Zajděte si ke kadeřnici, manikérce, kosmetičce….. Přijdete mezi lidi a odcházíte krásnější a s dobrým pocitem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Samovolný potrat není žádná tragédie, příroda sama zasahuje a dalšímu těhotenství nic nebrání

Samovolný potrat je nejčastější poruchou těhotenství. Takto bývá ukončena zhruba polovina...
více…

Krize při hubnutí? Nevzdávejte to, jdete správným směrem!

Váha neklesá ani po měsících radikální změny jídelníčku a zvýšeného pohybu? Mnoho lidí to obvykle odradí, a...
více…

Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Termín menstruace lze ovlivnit léky, ale i přírodními prostředky

Menstruace je pravidelnou součástí života žen a dívek do jejich puberty až do období klimakteria. Jenže,...
více…

Nezaměstnanost může potkat každého z nás, důležitá je podpora rodiny

Ztráta zaměstnání může potkat každého z nás. Ale ne každého dokáže tato skutečnost zlomit. Najít vhodnou...
více…

Udržet si zdravou váhu po menopauze? Zapomeňte na diety!

Zvětšilo se vám po přechodu tělo, ačkoliv k tomu nemá důvod? Nezměnila jste návyky, nejíte větší porce,...
více…

Co vše pomáhá ženám v přechodu?

Co vše pomáhá ženám v menopauze? Každá žena je individuální, proto je třeba vyzkoušet více praktik. Pokud má...
více…

Jak se chovat k lidem, kteří hubnout?

Stalo se vám někdy, že vás "kompliment" vytočil do nepříčetnosti? Neudělejte tutéž chybu vůči druhým! Hlavně,...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Oblíbené jídlo může zlepšit náladu, ale nesmí potom následovat výčitky

Konzumace jídla, ze kterého máme požitek, nás může povzbudit a vyvolat pocit spokojenosti a odpočinku. Naopak,...
více…