Hubnutí během víkendu, které má naději na úspěch

Chcete zhubnout? A co takhle využít víkend i jinak než na lenošení? Víkend je ten pravý čas, kdy se můžete soustředit na to, co jíte a nejen do sebe bezhlavě něco naházet. Udělejte si ten správný víkendový jídelníček, díky kterému půjdou kila dolů.

Dobrý základ

Základem by mělo být pravidelné doplňování tekutin. Denně bychom měli vypít 2-3 litry vody. Nejlepší volbou jsou neslazené nápoje bez obsahu energetických látek, tedy například obyčejná pitná voda, minerálky, čaje a ovocné šťávy. Jídla by měla následovat za sebou s odstupem přibližně 3-4 hodin, abyste byli skutečně hladoví a váš metabolismus byl připraven na další zátěž. Zkusme si jednotlivá jídla rozdělit do bloků podle látek, které obsahují a stanovit si jasná pravidla.

Pravidlo č.1: Vyloučit pečivo

Co tak jiná alternativa místo pečiva? Něco, co naše tělo snadněji stráví, méně zatíží a přitom obsahuje všechny potřebné látky? Zvolme snídaně bohaté na sacharidy i vlákninu nebo přírodní produkty, které nás nabijí energií hned na začáteku dne.

  • Snídaně s pomalými sacharidy: Vsaďte na ovesné vločky nebo cereálie s mlékem a ovocem. Klidně přidejte i kakao nebo kousky čokolády. Ráno si to ještě můžete dovolit.
  • Snídaně ala produkty přírody: Další variantou může být i smaženice se zeleninou a samozřejmě, tentokrát bez chleba. Snídaně vždy můžete zakončit jogurtem, který podpoří vaše trávení.
  • Zařaďte zeleninu do svého jídelníčku, protože například špenát vás zasytí i bez kalorií.

Pravidlo č.2: Drobná, ale výživná svačina

Pokud si o víkendu rádi déle zdřímnete, svačinu zřejmě nebudete potřebovat. Ale pokud patříte k těm, co vždy vstávají dříve, dáme vám tip i na svačinu. Nejvhodnější bude, když si "zobnete" ovoce (například banán, jablko nebo pomeranč) s něčím bohatým na sacharidy, ale ne příliš tučným, zvolte proto třeba müsli tyčinku nebo si připravte slunečnicová či lněná semínka s jogurtem.

Pravidlo č.3: Oběd z bílkovin a tuků

Oběd by měl tvořit více než polovinu vašeho denního příjmu. Snažte se do něj zahrnout co nejvíce bílkovin a zdravých tuků. Protože tyto věci snadněji strávíme k obědu než k večeři. Zkuste toto:

  • Oběd první den: Slepičí vývar se zeleninou, kuřecí maso přírodní s rýží nebo bramborami a okurkovo-rajčatovým salátem.
  • Oběd druhý den: Typická francouzská česneková polévka s vajíčkem, špagety s rajčatovou omáčkou, kousky masa a olivami.

Oběd zapijte alespoň jednou sklenicí čisté vody nebo ovocné šťávy. Pomůžete tak trávení.

Pravidlo č.4: Svačina doplní zásoby sacharidů

Většina lidí ji nepotřebuje, ale pro váš metabolismus je lepší, pokud nenecháte žaludek hladovět až do večeře. Zkuste doplnit energii například banánem nebo kvalitní müsli tyčinkou.

Pravidlo č.5: K večeři omega mastné kyseliny a zelenina

Spát bychom neměli jít hladoví. K jídlu je však třeba zvolit něco, co nás nasytí a zároveň nepřetíží žaludek. Co tak vsadit na večeři sestávající z omega mastných kyselin v kombinaci se zeleninou?

  • Večeře sobotní: Rybí filé se zeleninovým salátem.
  • Večeře nedělní: Grilovaný losos s chřestem a ovocným kompotem.

Rada na závěr

Pokud se vám navzdory pravidelnému stravování stane, že vás večer přepadne vlčí hlad: Zažeňte ho teplou polévkou nebo sklenicí mléka! Když k tomuto typu stravování alespoň o víkendech přidáte ještě i pravidelný pohyb a sportování, vaše postava i metabolismus budou zcela v pořádku!

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články