Zabezpečte si svůj domov - pořiďte si bezpečnostní zámek
Nikomu určitě není příjemné, když se vrátí domů a najde své dveře vylomené a svůj byt vykradený. Pokud jste to už zažili, tak víte, o čem mluvíme. Proto je vždy dobré zlodějům předejít a učinit opatření, které vám zajistí, že se do vašeho bytu jen tak lehce nedostanou. Takovým opatřením je i bezpečnostní zámek.
Důvěřujte jen odborníkům
V dnešní době, kdy je trh doslova nasycen vším možným zbožím, je někdy opravdu těžké vybrat obchodníka, který i rozumí tomu, co prodává a nesnaží se vám jen své zboží za každou cenu vnutit. U bezpečnostních zámků musíte být o to víc opatrní, protože v tomto případě jde o hodně.
Bezpečnostní zámek a cylindrickou vložku proto kupujte jen u obchodníků, kteří prodávají certifikované výrobky a na trhu působí již několik let, čili mají dobrou pověst. Ve slušné specializované prodejně vám nejen zboží prodají, ale také vám i poradí, jak si bezpečnostní zámek namontovat.
Vybírejte pouze zámky s certifikátem
Při výběru zámku se orientujte podle norem, od prodejce vyžadujte pouze zboží podle normy… V podstatě existují čtyři třídy bezpečnosti a platí, že čím vyšší třída, tím je zámek bezpečnější. Rozhodně nekupujte bezpečnostní zámek ani vložku bez certifikátu, i kdyby byla cena kdovíjak výhodná, protože nakonec by vás tento nekvalitní výrobek mohl vyjít mnohem dráž.
Jak poznáte dobrý zámek?
Kvalitní bezpečnostní zámek by kromě certifikátu měl mít i návod na montáž, doporučení, jak ho udržovat a jak ho mazat včetně doporučení maziva, bezpečnostní kartu, informace o výrobě náhradních klíčů a to vše samozřejmě v českém jazyce.
Pokud byste zjistili, že klíče k tomuto zámku může vyrobit kdokoliv a dokonce bez toho, aby vyžadoval předložení bezpečnostní karty nebo jiné identifikace, zámek raději nekupujte.
Máte levé nebo pravé dveře?
Záleží i na tom, zda vaše dveře mají panty vlevo nebo vpravo. Pravé dveře mají panty vpravo a zámek vlevo, čili když se k nim postavíte ze strany, kde jsou panty vidět, snadno to zjistíte.
Správný typ vložky
Cylindrické vložky bývají jednostranné nebo dvoustranné a mají také různé profily otvoru pro klíč a odlišné stupně odolnosti.
Při jejich koupi byste měli znát tloušťku dveří bez kování, vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří a vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější stranou kování z vnitřní strany dveří. Z těchto hodnot se vypočítá minimální velikost vložky.
Jak poznáte, že už je třeba zámek vyměnit?
Jednotlivé zámky mají životnost od 25 do 100 tisíc zamčení, což může znamenat i několik desítek let, ale je jasné, že nemůžete spočítat, kolikrát jste zámek zamkli. Starší zámek, který si už doslova žádá o výměnu, však můžete poznat například podle značně rozšířeného otvoru pro vsunutí klíče. I když se možná dá ještě víceméně bez problémů zamykat, zámek byste co nejdříve měli vyměnit.