že podle numerologie je pátek zasvěcený Venuši, takže je o lásce a psychologové zase říkají, že jde o pověru, jíž podléhají méně jistí a méně vzdělaní jedinci. Nešťastný pátek 13. je opravdu pouze obyčejná pověra. Proč si však myslíme, že v ten den je více katastrof a pohrom? Jde pouze o pověru, neboť tento den máme ve své mysli zařazený jako významný. Pátek třináctého jako nešťastný vešel do povědomí až v 20. století se znovuobjevením ezoteriky, templářů a dalších nadpřirozených jevů.
Pověra o nešťastném pátku 13. vznikla pravděpodobně na základě katastrofického konce templářského řádu, který se spojoval s velkou finanční a vojenskou silou, praví numerologové. Protože templáři byli opředení různými tajemstvími a především tím, že vlastnili poklad nedozírné hodnoty - byli trnem v oku jak světským, tak církevním hodnostářům. Obvinili je z provádění rituálů bohorouhačství. Na základě těchto obvinění v pátek 13. října 1307 rozkázal král Filip IV., zvaný Pěkný, zajmout a uvěznit většinu templářů ve Francii. K tomuto se přidal i papež Klement V., vydal papežskou bulu, kterou řád rozpustil a oficiálně zrušil jeho existenci. Většinu uvězněných mučili a popravili a ostatní byli donuceni přiznat se k provádění nedovolených rituálů a bohorouhačství.
Pátek třináctého je v našich zeměpisných šířkách datum opředené největšími pověrami. Mystická 13 se zrodila dávno v pravěku, kdy se naši dávní předkové učili počítat. Používali deset prstů na rukou a dvě nohy, čímž vytvořili dvanáctkový numerický systém. A číslo 13 jim tam jaksi nesedělo. Dělalo problémy i v lunárním kalendáři. Třináctý měsíc byl v zimě a tehdy bylo všechno zamrzlé, neživé. I Ježíše Krista ukřižovali v pátek, při poslední večeři den předtím seděl se svými dvanácti apoštoly - tedy bylo jich 13 osob.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu