Jak správně pečovat o novorozence - kojení, přebalování a koupání

Milé maminky, porod máte za sebou. Pro některé z vás to byla velmi vysilující, pro jiné vcelku přirozená záležitost, ale hlavně, že je již za vámi a přichází starost o miminko. Jak ho bezpečně a zároveň dokonale vykoupat, nakrmit, přebalit….. Je toho hodně, ale dá se to s trochou mateřské intuice a pár informacemi, zvládnout.

děti, péče o dítě, miminka, přebalování, kojení

První kojení

K prvnímu přiložení k prsu by mělo dojít bezprostředně po porodu ještě na porodním sále, nejlépe do 30 minut. Dítě má v sobě v této chvíli obrovskou touhu sát a tělo matky, doslova napumpované hormony, nejlépe zareaguje na snahu dítěte právě po porodu. V průběhu prvních dnů pije narozené miminko nejdříve mlezivo, které je lehce stravitelné, ale kaloricky vydatné, s vysokým obsahem bílkovin, vitaminů a obranných látek. Pokud je dítě zdravé a donošené, pak při správném kojení nepotřebuje dostávat navíc žádný čaj, ovocné šťávy ani jiné tekutiny či mléko, až do šesti měsíců života.

Při kojení si vybírejte takovou polohu,

která bude vám i dítěti pohodlná. V této poloze budete totiž trávit denně i několik hodin. Využít můžete také širokou nabídku tzv.. kojících polštářů, které vám pomohou uvolnit se a udělat si pohodlí.
• Jak správně vložit prs do úst dítěte? Uchopte prs do dlaně, palcem nad dvorcem a ostatními prsty pod ním. Dotkněte se jemně několikrát bradavkou spodního rtu nebo tvářičky dítěte, dojde k tzv..hledacímu reflexu. Jakmile samo otevře pusu, jako při zívání, vsuňte mu do ní bradavku spolu s co největší částí dvorce. Dítě držte tak, aby se jeho bříško dotýkalo po celé délce vašeho těla. Rukou ho podpírejte pod ručičkami, ne pod hlavou, ta je v ohybu vašeho lokte. Pokud je dítě správně přiloženo, váš prs se dotýká jeho brady, tváře i nosu současně. Nemějte obavy, že dítě při kojení nemůže dýchat (tento dojem často navozuje prs naléhající na nos dítěte), neodtahujte mu prs od nosu, jen se snažte mírně upravit polohu vás obou tak, abyste k sobě netlačila hlavičku.

Jak často a jak dlouho kojit?

Čerstvě narozená miminka mají jen malý obsah žaludku, proto pijí často, ale po malých dávkách. Dopřejte jim možnost pít kdykoliv bez ohledu na čas, den či noc. Dítě totiž den a noc nerozlišuje, stejně jako to nerozlišovalo, když bylo ještě v bříšku. Čím častěji budete kojit, resp. bude dítě sát, tím více mléka se vám bude tvořit. Pokud vám tedy později bude mléka ubývat, zkuste dítě přiložit častěji a do 2-3 dnů se produkce zvýší.

Jak zjistit, že má dítě dostatek tekutin?

Řiďte se tímto pravidlem: 6-8 mokrých plen za den je jasným důkazem toho, že dítě má dostatečný přísun mléka a není potřeba tekutiny speciálně doplňovat. Pokud objevíte málo počůraných plenek, slabou, hnědou, páchnoucí stolici s hlenem, plochou váhovou křivku a výrazný neklid dítěte, pak je to signálem, že mléka může být skutečně nedostatek.

První koupání

Tato procedura vás čeká ještě v porodnici, kde by vám měli nejdříve ukázat, jak s takovým malým dítětem při koupání zacházet, ovšem neuškodí si o tom také něco přečíst. Je důležité mít na paměti, že kůže novorozence není stejná jako kůže dospělých. Je totiž mnohem tenčí a propustnější nejen pro vodu, ale i pro jiné látky, se kterými přijde do styku. Děti vodu obvykle milují, hlavně teplou, která jim připomíná tak známé prostředí ve vašem bříšku. Zdravé děti je vhodné koupat každý den, děti s "problematickou" kůží nebo ekzémem můžeme koupat například obden. Vždy do vody dítěti přidávejte olej do koupele, aby se kůže nevysušovala a byla dostatečně hydratovaná a jemná.

Co budete ke koupání potřebovat?

• dětskou vaničku 
• teploměr do vody
• osušku
• čisté bavlněné pleny
• dětské mýdlo
• gázové vatové čtverečky
• krém proti opruzeninám
• dle potřeby olej do koupele nebo mléko po koupeli na suchou dětskou pokožku
• kapky, pokud dítě trpí zánětem spojivek, zdravým dětem do očí nic nekapeme
• jemný kartáč na vlásky
Nesmírně důležité, na co nesmíte zapomenout, je fakt, že za žádných okolností nesmíte ani na vteřinu spustit dítě z očí, a to nejen při samotném koupání, ale ani v okamžiku, kdy již leží vykoupané na podložce a zabalené v ručníku. Zdání, že dítě je malé a ne příliš pohyblivé, lže. I takto malé dítě v nestřeženém okamžiku může spadnout z podložky na zem! Proto si vše potřebné připravte do koupelny, kde budete dítě mýt. Nejlépe tak, abyste všechno měla po ruce a nemusela se pro nic natahovat.

Příprava ke koupání

• V místnosti by se měla teplota pohybovat od 22 do 26 stupňů.
• Do vaničky je vhodnější nejprve nalít vodu studenou a teprve potom přidávat horkou.
• Teplota vody by měla být shodná s tělesnou teplotou, což je asi 37 stupňů. Teplotu vody kontrolujte speciálním teploměrem.
• Hladina vody ve vaničce by se měla pohybovat zhruba od 10 do 15 cm.
• Před samotným koupáním omyjte dítěti zadeček a genitálie od nečistot.
• Všechny potřeby na mytí si připravte tak, abyste je měla pohodlně po ruce.
• Jak dítě při koupání držet? Při ukládání do vaničky dítěti podpírejte jednou rukou hlavičku a druhou tělíčko, pak ruku zpod těla opatrně vytáhněte. Během celého koupání by měla být hlavička dítěte podepřená o předloktí vaší ruky. Prsty přidržujte horní část paže dítěte. Vhodné je položit děťátko ve vaničce na koupací lehátko. Pak bude proces koupání jednodušší, budete mít volné ruce a s dítětem budete lépe manipulovat. 
• Jak dlouho miminko koupat? Není nutné koupat dítě dlouho, úplně postačí 3 až 7 minut.
• Používat mýdlo, nebo ne? Novorozence nemusíte mýt mýdlem, stačí, když je omyjete čistou vodou. Ani vlásky nemusíte mýt šamponem, nemastí se a mytí jednou za týden bude zcela dostačující. Pokud si ovšem potrpíte na kosmetické přípravky, pak zvolte kvalitní dětskou kosmetiku.
• Na co se při koupání zaměřit? Zvýšenou pozornost věnujte při mytí zadečku a genitálií, kde kůže přichází do kontaktu s močí a stolicí. Pečlivě myjte i všechny záhyby, tj.. podpaží, krk, stehýnka, ohyby loktů a za oušky.
• Jak umýt pupek novorozence? Než se jizvička zahojí, ránu velmi nenamáčejte. Navlhčete si gázu 40% lihem a opatrně pupek kolem pahýlu otřete a přiložte na něj čistou gázu. Zpravidla platí, že když pahýl odpadne, pupíček je zahojený. Nyní máte děťátko vykoupané. Opatrně jej přeneste na předem připravenou stabilní podložku (při přenášení dávejte pozor, dítě by vám mohlo snadno vyklouznout) a jemně ho osušte. Nezapomeňte důkladně vysušit také oblast genitálií a záhybů. Novorozenci mají často pokožku přesušenou, proto je vhodné ji ošetřit vhodným indiferentním krémem nebo do cca 6 týdnů dětským olejem. Pokud budete dítěti čistit ouška, nepoužívejte vatovou tyčinku! Vezměte si kousek vaty nebo gázy, trošku ho pokapejte olejíčkem a otřete vnitřní část ouška a snadno dostupné viditelná místa. Ujistěte se, že se za oušky netvoří žádné ranky, a místo také jemně ošetřete. Vatovou tyčinkou byste ušní maz zatlačila jen hlouběji do ucha.

První přebalování

Přebalování se stane vaší pravidelnou denní činností, při které bude nutné vždy ošetřit zadeček a genitálie. Při každém přebalování je nutné pečlivě očistit zadeček od zbytků stolice a moči. Nejlepší je po každé stolici dítě omýt pod tekoucí vlažnou vodou a potom dočistit vlhkou gázou. Zadeček otírejte vždy směrem zepředu dozadu, tj.. jedním tahem od genitálu ke konečníku. Zamezíte tak zanesení bakterií do genitálií. Dodržování tohoto postupu je důležité hlavně u dívek. U chlapců opatrně očistěte penis a pytlíček, předkožku nepřetahujte. Když je zadeček a jeho okolí čisté, natřeme ho krémem proti opruzeninám.
• Jak pečovat o genitál děvčátka? Péče o zevní rodidla dívek je nesmírně důležitá nejen v novorozeneckém, ale i pozdějším věku. Správnou péčí a přístupem můžete totiž předejít řadě nepříjemných onemocnění, jako je slepení nebo srůst krajů sliznice poševního vchodu či malých stydkých pysků (tzv. synechie). Když holčičku budete koupat, vždy mírně oddalte pysky od sebe a očistěte, nejlépe čistou gázou, oblast poševního vchodu. Na důkladné umytí od zbytků moči a stolice použijte dětské neparfémované mýdlo a oplachujte je pod tekoucí vodou.
• Jak pečovat o genitál chlapečka? Není to tak dávno, kdy se předkožka u chlapců při každém koupání protahovala přes penis. Nicméně v současné době se to už nedoporučuje. Slepená předkožka plní funkci ochrannou a hygienickou a z tohoto důvodu se k ní přistupuje konzervativně. Vždy je však nutné, aby ústí močové trubice bylo viditelné, dítě močilo volně "obloukem", ne do slepené předkožky, aby nedocházelo k zánětům. Pokud se u starších dětí dá bez jakéhokoliv tlaku předkožka přetáhnout, můžete to provádět při večerním koupání, penis při koupání opláchněte. Násilím přetahována předkožka se může natrhnout, zjizvit a ztratit svou přirozenou pružnost.
• Jak často přebalovat? Nejlepší je dítě přebalit vždy, když má plenku špinavou nebo mokrou. V mokré plence se dítě necítí dobře a začne plakat, čímž vám dává jasný signál, že je čas na přebalení. Včasné přebalení a ošetření pokožky je hlavní prevencí před vznikem opruzenin. U novorozenců je třeba měnit plenku alespoň desetkrát za den a také vždy po jídle, po probuzení a před spaním. V prvních dnech budete možná zoufalá z množství použitých plenek, avšak postupem času se frekvence sníží. V dnešní době máte navíc spoustu možností vybrat správnou plenku, abyste byla spokojená vy i vaše dítě.

První oblékání

Jako těhotná jste běhala po obchodech a vybírala různé oblečení pro své ještě nenarozené děťátko. Avšak nyní, když vidíte tohoto drobečka na podložce, jak sebou hází ze strany na stranu, a jeho drobné ručky a nožky, máte pocit, že bude lepší nechat ho nahého ... Rychlým pohledem k oknu zjistíte aktuální počasí a se zoufalým pohledem mluvícím: "Co mu mám obléci? Co já vím, jestli mu bude zima, nebo ne ... "se vracíte zpět k dítěti. Nevěšte hlavu, chce to jen trochu cviku. Novorozenci nemají ještě vyvinuty tzv.. termoregulaci, proto u nich může snadno nastat přehřátí. Proto je zbytečně nenavlékat ho do vrstev oblečení a zkuste se řídit následujícím pravidlem:
Pokud na sobě máte tričko s krátkým rukávem, pak dítěti oblečte tričko s dlouhým. Pokud máte na sobě tričko s dlouhým rukávem, pak dítěti oblečte dvoje dlouhé rukávy, např.. tričko a mikinku. Zkrátka vždy dávejte dítěti o jednu vrstvu více než u dospělého.
• Jak zjistím, že je dítě přehřáté? Takové dítě je mrzuté a pláče. Pokud je nejen oblečené do mnoha vrstev, ale i místnost je přetopená, pak může mít dokonce zvýšenou teplotu.
• Jsou potničky důsledkem přehřátí? Důsledkem ne, ale mohou vzniknout při nadměrném oblékání, když se dítě zpotí a na jeho pokožce se vytvoří drobné červené vyrážky - potničky. Objevují se zpravidla v oblasti obličeje, krku a hrudníku.
• Kojenci mají studené ruce, nohy, uši a nos. Pokud si nejste jisti, zda děťátko není málo oblečené, sáhněte mu na čelo, venku v kočárku na zátylek. Čelo a zátylek musí mít dítě vždy teplé. Doma nedávejte nikdy rukavičky a čepičku, ale dát ponožky na dupačky je vhodné.
• Na co si při nákupu dětského oblečení dávat pozor? Oblečení pro nejmenší je vhodné nakupovat jen z čisté bavlny v bílé, případně přírodní barvě ve specializovaných prodejnách. Vyhněte se pochybným tržnice, kde je sice oblečení levné, ovšem často obsahuje agresivní barviva.

První stříhání nehtíků

Stříhání nehtíků se v prvních dnech vůbec nedoporučuje, protože nehty novorozence jsou velmi křehké. Pokud se vám zdají nehtíky příliš dlouhé, zkraťte je omyvatelným skleněným pilníkem a na spaní dávejte dítěti bavlněné rukavičky, aby se nepoškrábalo. Později můžete použít na stříhání nehtů speciální dětské nůžky se zaoblenými hranami. Nůžky vždy vydezinfikujte. Nehtíky pak stříhejte nejlépe během spánku dítěte.

První procházka

Jste doma z porodnice a nemůžete se dočkat, kdy s miminkem vyrazíte konečně na první procházku v tom krásném kočárku, který jste vybrala. Jenže netušíte, kdy "už můžete" jít ven ... Procházku si musíte naplánovat podle počasí, neberte miminko ven, když je inverze či mlha, avšak ani přílišné teplo nebo zima nejsou pro novorozence vhodné. V mírné nevýhodě jsou děti narozené v zimě, protože takové malé kojence nemůžete vystavovat mrazu ani silnému větru, jejich plíce ještě nejsou na takovou zátěž připravené.
• Kdy bych tedy mohla jít s miminkem na procházku? Zpravidla platí, že pokud je dítě donošené, zdravé a bez jakýchkoliv problémů, můžete s ním jít ven už několik dní po propuštění z porodnice. Záleží ale na počasí. Ideální je období jara a léta, kdy můžete v polostínu trávit čas venku už poměrně brzy po příchodu domů.
• Můžu jít s miminkem nakupovat? Do tří měsíců věku dítěte byste se neměla příliš zdržovat v místech s velkou koncentrací lidí, tj.. v obchodních domech, supermarketech, tržnicích, kavárnách a v městské dopravě.
• Co si vzít s sebou na procházku? Dnes už je většinou součástí kočárku i praktická taška na rukojeť. Do té si na procházku přibalte čisté jednorázové pleny (podle potřeby, jak bude procházka dlouhá), bavlněnou plenku, vlhčené utěrky, jednorázovou přebalovací podložku, náhradní bodýčko, a pokud nekojíte, tak láhev s vlažným mlékem.

Mnoho věcí vám možná v prvních dnech bude připadat složité,

těžké a náročné, ale nebojte se, během pár dní "dostanete vše do rukou" a zafunguje mateřský instinkt, který vám pomůže každodenní péči o novorozence zvládat na jedničku. Pokud si s něčím nebudete jistá, můžete zavolat své mamince, kamarádce nebo dětské lékařce, u které jste se registrovala. Nemusíte se stydět, když něco nebudete vědět, nikdo učený z nebe nespadl ...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Děti, které trpí nadváhou, často měly nízkou porodní váhu

Obezita má kořeny ještě před narozením. Proto, milé maminky, stravujte se zdravě nejpozději během těhotenství,...
více…

Svobodná matka není lehká role, ale dá se zvládnout!

Svobodná matka to není žádná lehká role. Nemyslíme teď svobodné matky, které se rojí jako žížaly po dešti z...
více…

Matky méně riskují, u mužů otcovství touhu po risku nezbrzdí

Mateřství změní nejen postavu žen, ale také jejich chování a priority. Začnou být zodpovědné a méně riskují....
více…

Kdy jít s nachlazeným dítětem k lékaři a jak předcházet nachlazení?

Na podzim a v zimě jsou malé děti častěji nemocné. Podzimní onemocnění způsobuje fakt, že se děti vrací po...
více…

Jak naučit děti správné mytí rukou?

Zdraví dětí je noční můrou mnoha rodičů. Některým nemocem nezabráníte, ale je možné předejít alespoň těm...
více…

Oslava bez sfouknutí svíček na dortu?

Oslava narozenin bez sfouknutí svíček? Ano, pokud se jedná o dětskou oslavu a oslavenec se narodil v Austrálii. Jedná se...
více…

Těhotenství a porod dvojčat

Čekáte dvojčátka, nebo máte dokonce vícečetné těhotenství? Co to pro vás znamená? Jaký je rozdíl mezi...
více…

Sedm otázek, které trápí maminky malých dětí

Sedm nejčastějších starostí maminek dětí do dvou let? Oslovili jsme dvacet mladých maminek a zde jsou otázky,...
více…

Střídavá péče o dítě a její nezbytné podmínky

Střídavá péče o dítě je jedna z nejnovějších a také nejrozpoluplnějších uzákoněných možností péče o...
více…

Kojení očima miminka

Instrukce kolem kojení bývají většinou zaměřeny na to, jak a co má dělat maminka. Ale napadlo vás někdy, že...
více…