Vývoj pohlavních orgánů u chlapců a jejich hygiena

Novorození chlapci nemají většinou separovanou předkožku od žaludu (vrcholové části penisu).  Ale to v dětství nebývá problém. Problém nastává až u mužů. Kdy a jak se problémy s předkožkou řeší?

Kdy vlastně mluvíme o fimóze?

Pohlavní úd muže pokrývá volně pohyblivá tenká kůže - předkožka, která chrání citlivý žalud. Pokud se zúžená předkožka nedá přetáhnout přes žalud pohlavního údu, mluvíme o fimóze. U malých dětí je tento stav fyziologický a je způsoben dočasným srůstem vnitřního listu předkožky s povrchem žaludu (glans). Věkem dítěte, jeho růstem a erekcí se postupně vnitřní list předkožky odlepí a předkožka se dá stáhnout až za žalud. Tento proces by měl být ukončen přibližně do 3. roku života dítěte, ale často i později. Skutečná fimóza se však vyskytuje přibližně v jednom až ve dvou procentech 18-letých chlapců.

V ojedinělých případech se může dítě narodit s předkožkou, jejíž otvor je zcela srostlý

Tehdy se moč hromadí v předkožkovém vaku a je nutný okamžitý chirurgický zákrok - naříznutí předkožky a uvolnění odtoku moči. V ostatních případech vše vyřeší příroda, čili se nedoporučuje předkožku násilím stahovat!

Kdy může fimóza způsobit problém?

Pokud srůsty přetrvávají i v době blížící se puberty, brání stažení předkožky a tím i udržování hygieny. Těsná předkožka způsobuje hromadění mazu - smegma v předkožkovém vaku, čímž se zvyšuje dráždění penisu, čehož následkem jsou často spontánní erekce. Jejich následkem vznikají drobné trhlinky v předkožce, které se hojí vazivem a tím se otvor v předkožce opakovaně zužuje, až nakonec může být zúžen na milimetrovou velikost. Pokud se dostaví zánět žaludu a předkožky, tzv. balanitidy, a zejména pokud jde o záněty opakované, může vznikat tzv. získaná fimóza. Tu by měl řešit urolog.

Smegma

V předkožkovém (prepuciálnom) vaku se shromažďuje bílý materiál složený především z odchlípení epitelu a produktu mazových žláz penisu. Nazývá se smegma a u malých chlapců sice pomalu, ale jistě podporuje oddělování předkožky od žaludu. Kromě zmíněných složek se do prepuciálního vaku uvolňují produkty žlázek vnitřního listu předkožky například lysozym a cytokiny, které mají význam při ochraně proti patogenním bakteriím. Tak jako v jiných oblastech těla (ústa, kůže ...) i oblast prepuciální se postupně kolonizuje symbiotickými bakteriemi: složení bakteriální flóry je závislé na věku.

Co všechno fimóza v životě dítěte či dospívajícího chlapce způsobuje?

Dítě, které má (získanou) fimózu těžkého stupně, kdy je otvor v předkožce minimální, obvykle často močí, navíc s námahou a bolestmi. Moč mu odtéká pouze tenkým proudem, případně po kapkách. Většinou musí při močení tlačit, takže u něj mohou vznikat hernie (kýly). Z moči, který zůstává po vymočení v předkožkovém vaku, se mohou krystalizovat močové soli a tím vznikají v předkožkovém vaku drobné kamínky. Infekce smegma a vznik zánětu předkožky může být také příčinou samovolného pomočování dětí. A co se týče dospívajícího chlapce - fimóza mu může navíc způsobit bolestivé erekce, nemožnost pohlavního styku i předčasnou ejakulaci.

Jaký je rozdíl mezi fimózou a parafimózou?

Parafimóza je určitou komplikací fimózy. Vzniká tehdy, když se zúžená předkožka násilně přetáhne přes žalud pohlavního údu. Toto těsné stažení způsobuje otok žaludu a tím znemožňuje předkožce dostat se na své původní místo. Později se otok rozšíří i na předkožku. Parafimóza je bolestivou komplikací fimózy a vyžaduje stažení předkožky do původní polohy. Někdy se dá otok žaludu manuálně vytisknout a tak vrátit předkožku na její původní místo. V pokročilých případech je však třeba škrtící prstenec chirurgicky odstranit - rozřezat ho a pak zkorigovat polohou předkožky. Po vyhojení rány a odeznění otoku je třeba jako další krok udělat pacientovi obřízku.

Jak je to u dospělých mužů, i ti mohou dostat fimózu, ačkoli předtím neměli žádný problém a vše proběhlo fyziologicky?

Fimóza nemusí být jen vrozená, ale i získaná. Vzniká jako následek zánětu předkožky a předkožkového vaku. Při těchto zánětech dochází k přestavbě tkáně, které se může opakovanými záněty zužovat.Velmi často vzniká fimóza u cukrovkářů, pokud mají onemocnění špatně kompenzováno.

Jaké je řešení?

V případě fimózy nemá význam uvažovat o jiné než chirurgické léčbě, neboť s jiným typem léčby nejsou dobré výsledky. Jsou určité masti, které mají obsah glukokortikoidů, a ty trošku dokáží uvolnit prstenec předkožky, ale nejsou zcela účinné, často se fimóza opět vrátí, navíc jsou to hormonální přípravky ...

Obřízka je poměrně "citlivý" zákrok

Nemají s ním muži trochu problém? Přece jen je to trvalá změna, i když vyřeší jejich potíže. Je to srovnatelné, jako když vás bolí zub. Také tehdy jdete zubaři a pokud vám navrhne, abyste si ho dali vytrhnout, tak souhlasíte. Podobně je to i s pacienty, pokud to jinak nejde, souhlasí, protože vědí, že jim to pomůže a uleví se jim.

Je cirkumcize neboli obřízka náročný zákrok?

Je to určitým způsobem kosmetická operace, provádí se obvykle ambulantní formou, čili po zákroku jde pacient domů. Zákrok se může provádět při celkovém nebo lokálním umrtvení. Je to operace, která je za 40 minut zrealizovaná. Většinou se muži dávají preventivně antibiotika, aby se rána dobře hojila a vyhnulo se možné infekcí. Ale fimóza není jediný důvod, kdy se obřízka dělá. Odstranění předkožky se provádí i z dalších důvodů - náboženských, ale i kvůli předčasné ejakulaci muže. Závažnější případy, kdy se obřízka také doporučuje, je například u HIV pozitivních pacientů, protože je menší riziko přenosu viru při pohlavním styku. Pokud měla žena prekancerózu děložního čípku, tak se muži doporučuje obřízka, protože za předkožkou mohou přežívat herpetické viry, které mohou onemocnění potencovat.

Jaká doporučení byste dali maminkám, aby neměli chlapci problém?

V případě fimózy u malých dětí platí, že se předkožka v žádném případě nestahuje! Co se týče hygieny - zdravá hygiena vodou, případně občas dětským mýdlem úplně stačí. Netřeba používat speciální mýdla či pěny do koupele, protože mohou citlivou pokožku chlapce pouze podráždit. Navíc ničí přirozenou mikroflóru. Pokud se předkožka začne uvolňovat, stahujte ji jen potud, pokud to jde, vždy jemně, nenásilně, protože by mohly vzniknout trhlinky a ranky na penisu, které se hojí vazivem a to se může podílet na vzniku tzv. získané fimózy. Předkožka (prepucium) je volně pohyblivá tenká kůže, která chrání žalud. Zhruba do třetího roku života dítěte je kůže kolem penisu slepená a nedá se protáhnout. Rychlost uvolnění je idividuální - nikdy ji neuspěchejte! Oddělování žaludu může začít zhruba od 9. měsíce do 3 let. U většiny chlapců (90%) je však předkožka stažitelná za žalud až ve věku 5 - 6 let i později. Mnohé studie totiž poukazují na to, že mnoho chlapců nedosáhne plné retraktibility předkožky do puberty. Adheze může ve vzácných případech přetrvávat do 17-ti let.

Zásady správné hygieny chlapce

Pokud je kompletně oddělení předkožky od glans - žaludu, penis omývejte jen zvenku teplou vodou, nejlépe pod proudem. Je třeba si uvědomit, že neporušená předkožka poskytuje přirozenou ochranu a dítě by mělo být první, kdo předkožku stáhne. Pokud se začíná předkožka uvolňovat, stahujte ji jen potud, pokud sama jde, jemně, nikdy ne násilím a nesnažte se zbytečně proces separace urychlit. Pokud nejde vůbec, nepokoušejte se o to a omývejte genitál tak jako ostatní části těla. Malé miminko přebalujte často, i když používáte jednorázové pleny. Přítomnost moče a teplota těla jsou ideálními podmínkami na rozmnožování bakterií a vznik infekce. Kojte - uskutečněné studie poukazují na ochranný vliv kojení před infekcemi močových cest díky přítomnosti určitých oligosacharidů z mateřského mléka v moči. Oligosacharidy brání zachycení baktérií v předkožkovém vaku a na epitelu močových cest. Postupem času, když váš synek začne objevovat svoje tělo, bude se pokoušet sám o stahování předkožky. Je to normální a vám poskytuje příležitost, jak dítě naučit hygieně - předkožku stáhnout (samozřejmě pokud jde) a nejlépe důsledně omýt pod tekoucí vodou. Použití mýdla není vždy nezbytné. Ovšem v případě znečištění stolicí je potřeba mýdlo použít. V souvislosti s používáním mýdla při hygieně v oblasti prepuciálního (předkožkového) vaku existují práce, které použití mýdla vysloveně nedoporučují právě kvůli ničení přirozeného mikroprostředí a dráždícímu efektu, čímž se vytvářejí podmínky pro uchycení patogenů. Pokud již mýdlo použiteje, dbejte na to, aby bylo jemné, nedráždivé, bez zbytečných parfémů - tedy obyčejné dětské. Po umytí je potřeba předkožku  vrátit zpět na glans.

Nikdy nedělejte

  • Násilné stahování předkožky - nikdy se násilím nesnažte o protažení předkožky přes glans.Nebezpečím je vznik akutního stavu - parafimózy. Znamená to, že předkožka (ještě fyziologicky zúžená) uvázne za glans (žaludem) a způsobí přiškrcení krevního proudu. V případě, že předkožka nejde stáhnout zpět, je nutné chirurgické řešení. Dalším nebezpečím je vznik mikrotrhlin, které mohou (kromě rizika infekce) vést ke vzniku srůstů a vzniku skutečné fimózy. Větší chlapci - poučte vašeho syna, kvůli předejití vzniku parafimózy, aby předkožku nikdy nestahoval násilím.
  • Stahování předkožky v koupeli - nepokoušejte se stahovat předkožku v koupeli, protože při natahování se předkožkový "svěrač" otvírá, což umožní vniknutí nečistot z lázně a usnadní vznik infekce. Stahování předkožky v nečisté vodě není hygienické!
  • Používání pěnových přísad do koupele - vyhýbejte se pěnovým přísadám do koupele. Mohou působit dráždivě, a vést tak k zánětům (nejen genitálu, ale i ostatní kůže). Kromě toho ničí přirozenou ochrannou mikroflóru. V případě, že dítě mělo koupel s pěnou, po koupeli ho ještě osprchujte čistou vodou. Při používání bavlněných plenek, je nutné praní v neagresivních pracích prostředcích a důkladné vymáchání. 
Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články