Jak vybrat elektromobil?
Elektromobily se těší stále větší oblibě. Na trhu je široká nabídka různých značek, modelů a technologií pohonu. Poradíme vám, jak si vybrat co nejrozumněji.
Proč koupit elektromobil?
Elektromobil už při samotné jízdě neprodukuje žádné výfukové emise, které znečistují ovzduší jako například oxidy dusíku a pevné částice.
Ekologie však pro většinu majitelů pravděpodobně není nejzásadnější důvod, pro který si elektromobil pořídit. Klíčovou motivací pro většinu lidí jsou nízké provozní náklady, které mohou být oproti benzínovému vozu až třetinové. Pro lepší představu můžeme uvést konkrétní příklad – u modelu Volvo XC40 Recharge Twin jsou při ročním nájezdu 20 tisíc kilometrů a nákladech na elektrickou energie ve výši 0,16 eur/kWh vaše měsíční náklady na nabíjení na úrovni přibližně 54 eur měsíčně.
Mezi obrovské výhody elektromobility patří možnost výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů v domácích podmínkách. Pokud na střechu umístíte fotovoltaické panely, vaše provozní náklady umíte snížit na absolutní minimum. To je vymoženost, kterou nenabízí žádný jiný způsob dopravy, ať je to benzín, nafta nebo vodík. Ale i kdybyste do panelů neinvestovali, stále víte nízké náklady dosáhnout i tím, že si nabíjení naplánujete na noční hodiny, kdy jsou tarify nejnižší.
Elektromobil umí oproti autům se spalovacím motorem energii využívat efektivněji. Nepotřebuje ani tak často servisovat, nemusíte řešit pravidelné výměny oleje, olejového filtru či svíček. Díky rekuperaci mají delší životnost i brzdy. V neposlední řadě je vlastnictví elektromobilu i symbolem určitého společenského statusu a přispívá k image inovativního a pokrokového majitele.
Typy ekologických automobilů
S příchodem elektromobility nás zaplavilo i několik pojmů, které nemusí být srozumitelné pro každého. Podle míry elektrifikace vozidla rozlišujeme čtyři základní typy elektrických pohonů:
Mild-hybrid: Nejzákladnější typ. Má dva zdroje energie – spalovací motor a elektromotor. Nedokáže však jezdit jen v čistě elektrickém režimu. Elektřinu využívá minimálně – jen k napájení příslušenství, případně při rozbězích a zrychlování.
Full-hybrid: Využívá spalovací motor a elektromotor zároveň. Oproti mild-hybridu dokáže kratičké vzdálenosti jezdit i výhradně na elektrickou energii. Baterie se nenabíjí z externího zdroje, ale pouze rekuperací za jízdy a brzdění či přímo dobíjením pomocí spalovacího motoru. Výsledkem je nižší spotřeba paliva.
Plug-in hybrid: Rovněž využívá k pohonu kol tradiční benzínový motor v kombinaci s elektromotorem napájeným z akumulátoru. Má však mnohem větší akumulátor a dokáže jezdit i jen na čistě elektrickou energii na delší vzdálenosti (zpravidla 30 až 50 kilometrů). Nabízí možnost nabíjení baterie z vnějšího zdroje.
Elektromobil: Disponuje pouze elektromotorem a bateriemi. Je nutné jej nabíjet. Nevytváří žádné emise a jeho výhodou je i snazší údržba.
Jaký bude dojezd
Před koupí byste měli zvážit zejména, k čemu budete elektromobil využívat a co od něj očekáváte. Pokud budete elektromobil využívat jako primární auto například pro delší pracovní jízdy či výlety mimo město, pak pro vás dává smysl připlatit si za vůz s dojezdem 400 až 600 kilometrů, které nabízejí například modely Volvo C40 Recharge nebo Volvo EX90. Pokud si nejste jisti, možná pro vás bude zajímavým kompromisem plug-in hybrid. Většinou v čistě elektrickém režimu zvládne krátké dojezdy do práce a na dlouhé vzdálenosti využívá hybridního režimu.
Rychlost nabíjení
Elektromobil můžete nabíjet doma nebo na veřejně přístupných nabíjecích stanicích. A jak rychle se takový elektromobil nabíjí? Při nabíjení v domácích podmínkách pomocí nabíjecí stanice wallbox počítejte přibližně s 8 hodinami, na veřejných stanicích s rychlým nabíjením si baterii na 80 % kapacity nabijete přibližně za půl hodiny.
Cena
Klíčovým faktorem při rozhodování o koupi elektromobilu je často zejména cena. Právě vyšší náklady na pořízení jsou něčím, co většinu zákazníků od investice do elektromobilu odradí. Návratnost takové investice však ve skutečnosti vůbec není k zahození. Ta se u většiny elektromobilů pohybuje kolem 4-8 let (v závislosti na konkrétním modelu), zohledníme-li náklady na servis, údržbu a pohonné hmoty.