Jak žít s dětskou fantazií?

Když se děti naučí komunikovat, přichází na řadu jejich schopnost abstraktně myslet. Představují si, že sousedka s velkou pihou je čarodějnice z pohádky, výtah je raketa a hodná paní prodavačka subtilního vzhledu třeba dobrá víla. Tato dětská fantazie se věkem a nabývanými zkušenostmi mění.

Dětské představy se vyvíjejí naprosto přirozeně,

ale přesto je toho stále mnoho, co můžete pro dítě v tomto směru udělat. Pokud mu ukážete život a věci z více pohledů, pomůžete jeho mysli objevit "větší" svět. Předstírat při hře s dítětem, že jste někdo jiný, a občas udělat věci jinak, než je běžné, jsou pouze jedním z mnoha způsobů, které mohou jeho abstraktnímu myšlení pomoci. Pokud budete dítě pozorně poslouchat, pomůže vám to chápat, jak přemýšlí. A kdoví, možná i vy oprášíte svou fantazii, kterou jste už dávno neměli možnost využít.

Představy pomáhají dítěti v řešení problémů

Příroda nedělá nic samoúčelně. V určitém věku si vaše dítě zcela přirozeně začne vytvářet imaginární situace. To, že je vytváří a snaží se svou představu dovést k nějakému závěru, ho učí myslet kreativně a řešit problémy. Výzkumy ukázaly, že děti, které byly v raném dětství v tomto směru kreativní, si lépe dokázali poradit s problémy i ve starším věku. Speciální testy potvrdily, že spíše "imaginátoři" mají po ruce několik řešení, když se dostanou do problému nebo potíží.

Co můžete udělat pro rozvoj představivosti

  • Čtěte knihy. Čtěte dítěti o známých věcech a situacích nejen proto, že toto ho bude bavit, protože tomu chápe. Čtěte mu i o dalekých neznámých zemích a lidech, o vymyšlených příbězích, bájných hrdinech a starověkých bozích. Často si dívejte spolu různé encyklopedie a slovníky s obrazovou dokumentací. Tyto encyklopedie vám pomohou i při čtení knih. Vždyť jak si má dítě představit například takového mořského koníka, když nikdy žádného nevidělo?
  • Dokud dítě neumí číst, vybírejte knihy s velkými barevnými obrázky a texty si přizpůsobte tomu, co dítě na obrázcích vidí a co mu chcete říct. Důsledné čtení textu si odložte na čas, kdy se dítě začíná učit číst. Ukažte mu obrázky i věci, které mohou být pro něj v tomto věku těžko pochopitelné, od starověkého Egypta a stavění pyramid až po počítače a moderní techniku. Vyprávějte mu vymyšlené příběhy o lidech a zvířátkách, které vidí na obrázku. Používejte pro každou postavu jiný hlas.
  • Vyprávějte příběhy. Vyprávění vlastních vymyšlených příběhů může být někdy lepší než čtení z knih.Příběhy, v nichž vystupuje vaše dítě v hlavní roli, mohou pomoci nejen rozvíjet jeho představy, ale i zvyšovat jeho mínění o sobě. Uvidíte, že zanedlouho si dítě začne vymýšlet vlastní příběhy a vlastní hrdiny. Nemějte obavy, pokud se jeho první "historky" budou nápadně podobat tím vaším, je to způsob, kterým se dítě učí. Pokud se jeho představy rozvinou, buďte si jisti, že scénáře jeho příběhů vás v invenci výrazně předběhnou.

Náš tip

Začněte vyprávět příběh a pokračování přenechejte dítěti. "Byl jednou jeden velký obchod a bylo v něm velmi mnoho hraček. Bylo tam ... "Malému dítěti stačí, když vymyslí jméno například panence a holčičce, které budou v příběhu vystupovat. Podpořte jeho umělecké vyjadřování. Pokud dítě kreslí, místo toho, abyste hádali, co by to mohlo být, pochvalte kresbu a nechte si od něj vysvětlit, co se tam děje.

Povzbuďte hry s představami

Děti se naučí hodně tím, že se s hračkami hrají na běžné denní události. Když vaše dítě vymyslí scénář a postavy ("Já jsem král a ty budeš princezna. Já budu jakože velmi přísný, budu ti všechno zakazovat a tebe to bude zlobit, dobře?"), Rozvíjí si zároveň své sociální a verbální dovednosti. Musí projevit své city a podle vlastního scénáře může být šťastné nebo nešťastné, nahněvané nebo klidné. Představování si sama sebe jako "superhrdinu", panovníka, kouzelníka nebo čarodějku mu umožní cítit se mocným, mít zodpovědnost a přebírat starost nad osudy jiných. Může být kýmkoliv chce. Přezkouší si zároveň disciplínu, hlavně když si kromě scénáře vymyslí samo pro sebe, resp.spolu s přítelem, nějaká pravidla hry. Množství a rozmanitost komplikovanějších postav pomáhají mimo jiné zlepšovat paměť dítěte. Dítě rozvíjí také svou schopnost porozumět příčině a důsledku.

Omezte sledování televize

Nechceme tvrdit, že sledování televize je pouze škodlivé, není to úplně pravda. Jsou výborné programy pro děti - vaše dítě může vidět například, jak se lvice stará o své mláďátka nebo jak žijí eskymácké děti.A pokud mu budete důkladně pomocí videa vybírat vhodné programy, televize může být vaším spojencem. Ale vše s mírou - i kvalitní dětské programy. Někdo je kdysi přirovnal k elektronické chůvě, která se o dítě mechanicky postará perfektně, ale nedokáže mu dát cit. Rovněž televize může nabídnout kvalitní program, ale něco podstatného bude tomu ve srovnání se čtením nebo vyprávěním příběhů chybět. Vybrané programy sledujte s dítětem společně. Dávejte mu během programu (nebo po něm) otázky, rozviňte myšlenku z pohádky, promluvte si o jednotlivých kladných i záporných postavách a vysvětlete mu to, čemu nerozumí. Zjistěte, co se mu na pohádce nebo programu líbilo nejvíc, co ho nejvíce zaujalo.

Jak žít s dětskými fantaziemi

Stanovte hranice. Vytvořit pravidla a trvat na nich - například nepoužívat meče na zasazování úderů - je velmi důležité stejně pro vás, jako i pro dítě. A i když psychologové schvalují imaginární přátele dětí, jakmile začne dítě svého "přítele" stále obviňovat z něčeho, co udělalo ono, třeba mu připomenout realitu. Jinak klidně nechte dítě rozvinout křídla jeho fantazie. Tolerujte příležitostně nepořádek. Fakt, že stolování na velkém kuchyňském stole momentálně nepřichází v úvahu, protože je na něm postaveno indiánské tábořiště, vám dává perfektní možnost ukázat dítěti, že ani s vaší fantazií to není až tak špatné, jak se mu někdy zdá. Můžete si udělat indiánský piknik přímo pod stanem v dětském pokoji nebo na zemi v obýváku. Vyhraďte dítěti místo, kde může tvořit, aniž bylo stále upozorňováno na nepořádek. Několik malých tipů vám může pomoci: staré tričko nošené naopak (s odstřiženými rukávy) se může proměnit na velký pracovní plášť, plastikové ubrusy na podlaze mohou chránit parkety nebo koberec , velké plachty nebo balící papír pokrývající stolní desku ji uchrání před zabarvením nebo zašpiněním lepidlem.

Jdeme na vycházku

Když se vaše dítě dožaduje, že si oblékne svůj batmanovský kostým na procházku již třetí den za sebou, budete se asi cítit bezradní a v rozpacích. Dospělí dělají tlustou čáru mezi "veřejným" a "soukromým" chováním - veselé krátké kalhoty s kachničkami a obnošené tričko s růžovými květinkami je výborné pro nošení doma nebo v zahradě, ale ne do obchodního domu - a to je právě to, co je dětskému myšlení naprosto nepochopitelné. Pokud vám to opravdu velmi vadí a s malým "Batmanem" nebo "Supermanem" na ulici nevyjdete, zkuste opačnou taktiku "Tak a teď si bezpodmínečně musíš obléci svou batmanovskou masku a jdeme ven". Vždyť to není nic zas tak závažného, abyste dítěti nemohli vyhovět.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články