Jak zvládnout mateřskou dovolenou a nezbláznit se z toho?

Mateřská dovolená, to je pro některé ženy doslova utrpení. To, že jsme ženy, z nás ještě nedělá správné hospodyně, manželky a matky. Ano, jsou ženy, které vše zvládají s lehkostí a přirozeností, ale těch není mnoho. Proto není ostuda, když se to všem ženám nedaří. Hodně záleží i na partnerech, temperamentu dětí a na tom, jak si vše ženy na mateřské dovolené zorganizují.

mateřská dovolená, děti, domácnost, zdraví, ženy, matky

Určitě si priority

Ano, priority, to je skutečně pro vás důležité: Bezchybná domácnost nebo spokojené a usměvavé potomstvo?. Mnoho maminek chce obojí, ale jen málokdy (pokud vůbec) je to proveditelné. Nejste supermáma, co stihne za den milion věcí. Jste také jen člověk, který potřebuje i odpočinek. Všechno se později samo "uklidní", když bude miminko, či druhé děti větší a budou mít svůj denní režim, v jehož rámci se již dají věci naplánovat a zorganizovat snadněji. Základním pravidlem pro vás ať se tedy stane - usnadnit si vše, jak se jen dá. Nikdo teď od vás nemůže očekávat, že budete denně vyvářet, prát, žehlit a všechno doma se bude jen tak lesknout. S miminkem není možné věnovat se domácím pracím delší dobu, ovšem pokud nepočítáme čas, dokud spí. Zatím se musíte naučit zorganizovat si den tak, abyste stihla jen to skutečně nejdůležitější! Samozřejmě, kromě děťátka! Péče a plnění všech potřeb kolem maličkého považujeme za prvotní a nejnutnější! Ostatní počká!

Nepokládejte na sebe vysoké nároky

Nesnažte se dělat všechno perfektně a zejména sama! Přijměte každou podporu, která se vám nabízí. Jinak vám rychle dojdou všechny rezervy sil pro dítě i pro celou rodinu.

Jak organizovat?

Pokuste se naučit zařadit si čas, zorganizovat den, později i týden.

  • V rámci dne: Péče o děťátko, běžný úklid roztažených věcí, umytí nádobí (skvělým pomocníkem, který doporučujeme každé mamince je myčka nádobí), nachystání něčeho na zub, vynesení odpadkového koše.
  • V rámci týdne: Umytí umyvadla, toalety, vany nebo sprchy, vysávání, utírání prachu kde je to potřeba, praní a žehlení 2-3krát (později případně pouze jednou).
  • O víkendu při těchto činnostech pomáhá i tatínek (případně se věnuje miminku, nebo dětem)! Do všeho zapojujte i starší děti. I ony umí být v domácnosti skvělými pomocníky. Samozřejmě, v závislosti na šikovnosti a věku.

Vaření

Vařte na více dnů. Z velkého hrnce polévky se dá část zamrazit a po jiné dny, kdy nestíháte, jednoduše vyjmete z mrazáku hotové jídlo. Dobré je mít připraveny v "pohotovosti" i sterilované pokrmy (např .: lečo). Vařte jednoduchá osvědčená tradiční jídla, která zasytí a nejsou náročné na přípravu. Pro maminky, které to skutečně při děťátku nestíhají se nabízí možnost využít objednání obědů v různých provozech, které je denně připravují (např .: základní, střední školy - výhodnější cena, malé restaurace, ...). V rámci procházky s miminkem si tak můžete pro oběd zajít a v jídlonosiči hotový přinést domů. Horší je to, pokud máte vícečetnou rodinu, tehdy se už vaření zřejmě nevyhnete.

Dobrá duše a přítelkyně v jednom nebo prarodiče

Nechte si pomáhat! Najděte si dobrou kamarádku, která vám pomůže, když to budete nejvíce potřebovat: Pohlídat kočárek před obchodem, či úřadem plným lidí, nebo občas vezme děťátko v kočárku na procházku, ...Víceméně mají v tomto "vyhráno" ty maminky, které bydlí v rodinném domě spolu s prarodiči děťátka. Ti se rádi vnoučeti (nebo jiným dětem) věnují, pochovají ho na rukou, pomohou ho uspat, nebo si s ním chvilku pohrají. Stejně zejména babičky bývají nápomocné v tom, že sem tam něco upečou, či navaří. Také pomohou s nákupy, pokud něco zapomenete.

Ach, to nakupování ...

Máme ho rády, ale zabírá velmi mnoho času. Značte si proto v průběhu týdne vše, co v domácnosti chybí na lístek a mějte ho vždy na očích (např .: na lednici). Těsně před odchodem do obchodu zkontrolujte, zda něco nechybí v lednici, koupelně, mezi čistícími prostředky apod. Držte se jen seznamu, jinak nakoupíte spoustu i nepotřebných věcí. Všechny potraviny, které se jen trošku dají, nakupujte do zásoby (brambory, těstoviny, rýži, maso do mrazáku, ...), zejména pokud jsou v akci. Jednou týdně poproste manžela, aby udělal takový velký nákup přehledu a dovezl ho autem. Jiné drobnosti a čerstvé pečivo denně průběžně dokoupíte i vy. Pokud nemáte tuto možnost, poproste přátele, známé, či sousedy, kteří jdou na nákup autem, aby vám podle seznamu zakoupili potřebné věci do domácnosti.

Kontakt s okolním světem a jinými maminkami

Maminky na mateřské se často cítí doma izolovány od okolí. Setkávejte se i s jinými lidmi, nejlépe také maminkami, které snadno pochopí vaše pocity, problémy a vyměníte si vzájemné zkušenosti z péče o děťátko. Pozvěte přítelkyni na čaj nebo kávu, zajděte si do cukrárny, či na nákupy do města. Pokud nemáte chuť vypadnout, pozvete ji k sobě domů. Poklábosíte si a rychleji vám uteče čas. Příště se můžete dohodnout, že půjdete zase vy k ní. Změníte prostředí, myšlenky, vpadnete z domu ... Pokud již máte větší děti, vzájemně si pohrají. Využijte možnost, pokud se ve vašem městě nachází i mateřské centrum. Je přesně určeno pro děti předškolkového a předškolního věku, aby si zvykly na kolektiv dětí. Dětičky se vám zabaví a vy si odpočinete.

Nad "osvědčenými" radami si hlavu nelamte

Během pobytu na mateřské se setkáte s velkým počtem "důležitých" rad a tipů, jak se starat o děťátko a jak se to dělalo "kdysi". Vždy se najde nějaká babička, teta, sousedka, jejíž děti vždy usínaly samy, všechno snědly a téměř nenosily pleny ... Všechny tipy a rady si poslechněte, zvažte, a sama se rozhodněte, co je pro vás a vaše děťátko nejlepší! Nikdy nevěřte nikomu, kdo vám bude tvrdit, že všechno zvládal s lehkostí a neměl toho všeho někdy na mateřské plné zuby. Určitě lže!

Dostatek spánku a odpočinek

Péče o miminko v prvních měsících po narození (pokud není právě vydatný spáč) je velmi vyčerpávající, často i stresující. Maminka je unavená a věčný kolotoč povinností kolem domácnosti a jeho členy začíná nudit. Důležité je myslet i na sebe. Nervózní, podrážděná a nešťastná mamina jen těžko uklidní plačící dítě a umí se ještě plnohodnotně věnovat i jiným ratolestem. Lehněte si s děťátkem do postele a odpočiňte si vždy, když to jen bude trošku možné. Málo spaní a vyčerpanost způsobuje, že se cítíte, jako byste se pohybovala "v mlze".

Věnujte se zálibám

Pokud si nepotřebujete doplnit "zásoby" spánku, kdy děťátko konečně usne, věnujte se něčemu zcela jinému než povinnostem v domácnosti. Alespoň dvakrát týdně! Vezměte si knihu, trošku si zacvičte, poslouchejte hudbu, zatančete si, vyšívejte, malujte, nebo se věnujte čemukoliv, co jste dělala ráda ve volném čase před nástupem na mateřskou dovolenou. Odreaguje vás to, naplní duši štěstím.

Buďte krásná ...

Uvidíte, jaké zázraky s vaším sebevědomím dokáže udělat obyčejná návštěva kadeřnictví nebo kosmetického salonu. Poproste někoho, aby vám na dvě hodinky pohlídal malé děťátko, a dokud jsou větší děti ve školce nebo škole, jděte se psychicky zrelaxovat a zároveň zkrášlit! Změnu určitě uvítá i tatínek ...

Zapojte i jeho!

Do všeho, čeho se jen dá a co nejvíce! Častý kontakt otce s dítětem vytváří silnou vzájemnou citovou vazbu, která je pro jeho vývin velmi důležitá. Vše si pečlivě dokumentujte a foťte. Bývají to ty nejkrásnější vzpomínky.

Když je sourozenců více

Starší sourozenec může být nápomocný i při péči o děťátko: přinese vlhčené utěrky či pleny, pohlídá ho, pokud si odběhnete, ... V tomto je větší věkový rozdíl mezi dětmi výhodou.

Praktické a pohodlné elektronické placení účtů

Využijte novodobé výdobytky placení účtů přes internet banking. Ušetří vám to velmi mnoho času chození a stání na poště s miminkem v kočárku. Vystavíte ho zbytečně velkému počtu bakterií a vydýchanému vzduchu. Pokud ho nemáte, založte si ještě před porodem účet v bance se službou internet banking a zřiďte si i trvalé příkazy na pravidelné měsíční platby.

Na závěr ...

Mateřská dovolená (ačkoli tedy dovolenou ani náhodou není) je výjimečný čas každé ženy, který skončí ani nezpozorujete jak. I když vám se to tak nyní nezdá. Pokuste se z tohoto období zapamatovat si ty krásné chvilky s maličkým děťátkem, jeho vůni, první úsměv, zvědavý pohled, odevzdanost, lásku, kterou dává! Přejeme vám, abyste si společné chvilky užívali plnými doušky a věřte, že všechno trápení, které máte, časem pomine a v paměti zůstane jen to krásné a úsměvné.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Praní není věda, jen je třeba číst pečlivě návody!

Perete správně? To je otázka, co? Vždyť v době automatických praček umí vyprat i malé dítě. Pozor, ono to přeci...
více…

I ženy na mateřské dovolené mohou mít sebevědomí, jen je třeba ho podpořit!

Sebevědomá matka na mateřské dovolené? Občas spíše sci fi, než realita! Spíše se jedná o ženu, které se sice...
více…

Maminky malých dětí a jejich velké stresy

Maminka malých dětí ve stresu? A která není! Jednou nohou stále vykročená zachraňovat své ratolesti, hlavu neustále...
více…

Čepice, šátky a kukly

Čepice, šátky, kukly, klobouky, kšiltovky nebo čelenky, to nejsou jen zajímavé designové doplňky k outdoorovému...
více…

Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…

Horolezecké boty

Horolezecké boty patří mezi mercedesy ve sportovní outdoorové obuvi. Ale pozor! Jejich vymazlených vlastností nejlépe...
více…

Kotníkové trekové boty

Pořídit si vysoké trekové boty, to není pro aktivní turisty a turistky pouze módní záležitost, ale vyloženě...
více…

Trekové boty - nízké

Vybrat pohodlné trekové boty, to je často lepší než výhra v loterii. Ale výběrem to nekončí! Ani ty nejdražší...
více…

Sandály

Určitě nám dáte za pravdu, že pohodlné sandály patří mezi nejoblíbenější boty u žen i u mužů. Rádi si je...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…