Jihoafrická republika - atraktivní a levná dovolená
Výhodné ceny přilákaly do Jižní Afriky obrovské množství turistů. Výborný poměr ceny a kvality však cestovatelé najdou i v dalších destinacích. Které to jsou?
Jižní Afrika momentálně vede
Zmíněný pokles loni přilákal do země 25 tisíc lidí z pětimilionového Dánska. Čechů odcestovalo do Jihoafrické republiky pouze 2,2 tisíc (obě země mají stejný počet obyvatel). Protože jihoafrický rand vůči evropským měnám dále oslabuje, dá se očekávat vzrůstající trend návštěvnosti.
Od nosorožců přes hory až k tučňákům
Dvacátá čtvrtá největší země světa láká na množství exotických atrakcí. Od národních parků se žirafami a nosorožci se přes vysoké Dračí hory na hranici s Lesothem lze dostat na jižní pobřeží, po kterém pochodují tučňáci. K nejoblíbenějším atrakcím patří úchvatný kaňon řeky Blyde, Krugerův národní park s "velkou pětkou" (lev, buvol, nosorožec, slon a leopard) a Johanneburg s legendární čtvrtí Soweto a dalšími místy, kde se psala historie boje proti rasové segregaci.
Nákupy
Nakupovat v Jižní Africe se vyplatí mnohem více druhů zboží než jen hamburgery. Neuvěřitelně levné je ovoce. Kilo pomerančů stojí kolem deseti centů. Mají tam také levnější benzín.
Čím je JAR zajímavá?
Jihoafrická republika je také zemí vína. Mnohé tamní odrůdy můžete koupit i v českých obchodech. Za ušlechtilým nápojem lidé rádi podnikají výlety do městeček Stellenbosch či Franschhoek. Mají ideální polohu pro výlety z Kapského města.
Co dále můžeme objevovat v těchto končinách světa?
- Národní park Addo Elephant: Najdeme zde jedno z největších stád slonů na jihu Afriky. V okolí je oblíbené místo Port Elizabeth.
- Port Elizabeth: Populární přístav s množstvím půvabných rybích restaurací.
- Pretoria: Hlavní město země. Kromě Pretorie se jako hlavní města uvádějí také Bloemfontein (tam sídlí nejvyšší soud) a Kapské město (parlament).
- Mys Dobré naděje: Zde se setkávají vlny Indického oceánu a Atlantiku, v okolí lidé rádi navštěvují kolonii tučňáků nebo ostrov tuleňů.
- Stolová hora: Nejlepší výhled na Kapské město je právě z ní. Dá se na ni dostat lanovkou.
Kupní síla Jihoafričanů je asi o 15% nižší než kupní síla obyvatel naší republiky
Když k tomu přidáme oslabující měnu a úchvatné přírodní scenérie, máme jasný důvod toho, proč se zájem o cesty do této lokality začíná zvyšovat.
Zlevňuje se i v Namibii
Podobně jako jihoafrický rand je na tom namibijský dolar. Zatímco v červnu 2015 jste jeden dolar ve směnárně dostali za zhruba 0,7 euro, dnes by vás stál téměř o čtvrtinu méně. Pro české cestovatele je tedy v Namibii nyní stejně levně jako v Jihoafrické republice. S cenami pro turisty na tom bude po zbytek roku 2016 podobně i Evropa a blízké okolí. Za padesátieurovou bankovku změněnou na místní měnu toho více než doma koupíme v Bulharsku, Maďarsku a Turecku. Z pochopitelných důvodů výrazně zlevňuje Egypt (tam v posledních letech klesly ceny o desetinu) a Tunisko. Jižní Afrika však jasně vede. Pro návštěvníky z České republiky je kromě příznivé cenové hladiny pozitivní i to, že si při cestě nemusí přeřídit hodinky. V období našeho letního času totiž mají Jihoafričané stejnou dobu. O kráse Krugerova národního parku a dalších safari lokalit se ani nemusíme více zmiňovat.