Přitom dosažení vysokého profitu není o kvalitě nabízeného produktu, ale o jeho takzvaném umístění v "mysli zákazníka". Potravinový marketér musí udělat vše proto, aby zákazník vnímal produkt pozitivní a uvěřil, že si ho potřebuje koupit. V angličtině je pro tuto psychologickou strategii krásný výraz "Mind Games" (hry s myslí). Dejme tomu, že jste bio-pěstitel, který může mít ten nejlepší produkt na světě, ale nedokážete o tom přesvědčit zákazníka, protože neumíte přesvědčit o jeho unikátnosti. Na tuto práci jsou totiž školení marketéři, vždyť každý je mistrem svého řemesla. Pěstitel umí pěstovat, marketér zase přesvědčovat. Jde o to, jak daný produkt vnímá samotný spotřebitel, a ne o to, jaký ten produkt ve skutečnosti je. Na rozdíl od poctivého pěstitele jsou potravinové koncerny v přesvědčování úspěšnější, protože mají větší finanční možnosti. A tak se může snadno stát, že nakupujeme méně kvalitní výrobky, jelikož kvalita produktů se snížila o částku vynaloženou za reklamní kampaň. To je bohužel fakt. O kvalitních výrobcích, které se vyrábějí v malém množství o ulici dále často ani netušíme.
Většinou preferujeme nakupovat produkty domácí produkce, pokud nenatrefíte na ten zahraniční s nižší cenou. Někdy nás pro potřebnou rozhodovací chvíli zahraniční výrobci přesvědčí, že výrobek je náš, český, i když tomu tak není. To, že se výrobek tváří jako český s vyšší možností kontroly surovin a technologických postupů, ještě nemusí být pravda. Česko sice dostalo v Evropské unii možnost označování potravin v závislosti na původu surovin a místa jejich zpracování, ale jak často se tato možnost využívá, to není známo. Potravinová legislativa Evropské unie dokonce obsahuje i nařízení, které chrání spotřebitele před úmyslným zaváděním prostřednictvím názvů, vztahujících se na určitou oblast. Zde si to ale nesmíme mýlit s českým EAN kódem, na zadní straně obalu, protože ten může být přidán i na ovoce dovezené z Itálie. Zde hovoříme pouze o povinném označení země nebo místa původu, pokud by opomenutí mohlo spotřebitele uvést v omyl.
Pokud se rozhodneme zmást zákazníka tím, že v něm vytvoříme pocit lokálního vlastenectví, vezmeme polské maso, zpracujeme ho v Čechách, dáme mu název " česká masová pochoutka ". A co, pokud následně (abychom "nezaváděli") přidáme informaci, že to bylo vyrobeno v EU? Vždyť Evropská Unie je rovněž území, splňující požadavek označení země původu. Sice výrobek takto nemá nic společného s Českem, i když po právní stránce je takové legální zavádění eticky diskutabilní ... Každopádně, zákazník bude mít pocit, že si koupil český produkt a možná se i pro tento důvod rozhodne zaplatit o něco více, aby podpořil domácí ekonomiku. Ve skutečnosti si však pouze naivně koupí polské maso od českého spekulanta. Proto označení "Vyrobeno v EU" není dostačující informace. Nač bychom ale skutečně rádi upozornili jsou vymyšlené názvy fiktivních míst, jako například farem, což je bohužel plně legální praxí. Tayto neexistující místa slouží k tomu, aby u zákazníka vyvolala dojem, že daný produkt byl vypěstován někde na konkrétním místě a stal se tím pro zákazníka důvěryhodnější. Legislativa není dokonalá a legální zavádění běžnými marketingovými praktikami číhá všude kolem nás. Rovněž, můžeme vymyslet název džemu s velkým nápisem 98% meruňkový džem, ve skutečnosti pouze s 50 - 60% podílem ovoce (navíc polovinu tvoří jablka), které uvedeme malými písmenky na zadní straně obalu. Nadpis 98% ovocný džem je pro nás, spotřebitele jednoznačně zavádějící, EU legislativa to však vidí jinak.
Pro ochranu spotřebitele v Čechách existují i takzvaná dobrovolná označení. Bohužel, i s nimi lze manipulovat, i když jen částečně. Na dodržování označování potravinových produktů u nás dohlíží Státní veterinární správa ČR. Co a jak musí být na baleném výrobku uvedeno, ukládají české zákony a prováděcí vyhlášky a také nařízení EU.
Podmínky pro to, kdy smí výrobce označit potravinu za opravdu českou, přesně stanoví novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Ale, dovezeme maso z Brazílie a vyrobíme z něj klobásu, označíme jako "Klobása Od českého farmáře". Vždyť všechny výrobní procesy se uskutečnily v Čechách...
Je označení nejlepších výrobku z domácí produkce v každém z krajů. Produkt musí být vyroben na území kraje, ve kterém bylo ocenění uděleno, a ze surovin dané oblasti. Zde byste měli mít záruku, že výrobky skutečně pocházejí ze Česka.
Nedívejme se na marketingové názvy s velkými písmeny na přední straně. Obaly lákající svou třpytivou barevností, ale jsou plné manipulačních sloganů. Čtěme pozorně složení výrobku a jeho původ, uváděné malými písmenky na méně atraktivní zadní straně obalu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu