Nejnovější studie přišla s varováním, že lidé, kteří se nedokáží "odstřihnout" od pracovních povinností ani večer či během dovolené, ohrožují své duševní zdraví. Vědci z norské univerzity tvrdí, že workoholiky více ohrožuje deprese, úzkosti, obsedantně-kompulzivní porucha či ADHD, jakož i další psychiatrické diagnózy.
Podle výzkumu, může být extrémní pracovitost příznakem hlubších psychických nebo citových problémů. Není ale jasné, co je problém a co důsledek. Zda psychická porucha vede k workoholismu nebo je workoholismus příčinou psychických onemocnění. Psychologové musí i nadále zkoumat neurobiologické odchylky projevující se v chování workoholiků. Lékaři by však už nyní měli brát v úvahu, že zdánlivě úspěšní workoholici jsou ohrožováni zmíněnými psychickými poruchami.
Vědci sestavili několik kritérií, podle kterých si můžete otestovat, zda jste závislí na práci. Každou otázku ohodnoťte jedním až pěti body, přičemž jeden znamená "nikdy" a pět "vždy".
Pokud jste na čtyři a více otázek dali čtyři či pět bodů, jste podle odborníků workoholik a měli byste s tím začít něco dělat. Pomoci si musíte sami, ale návod na to, jak vás naučí odborný psychoterapeut či lékař se specializací v oboru psychiatrie.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu