Na prvním místě je však hygiena - mytí, koupání a sprchování. Převážně sídlištní koupelny se často využívají i na praní a sušení prádla. Ve stísněných podmínkách lze umístit v koupelně i záchod. V případě lepších prostorových podmínek se koupelna hodí na umístění druhé záchodové mísy v domácnosti, je ale dobré, pokud se alespoň opticky oddělí od zbývajícího prostoru.
Přestože se v ní nevyskytují všichni a najednou, musí se v koupelně nacházet ručníky a sklenice na čištění zubů pro všechny. Také by měla pro všechny, kteří koupelnu pravidelně používají, nabízet dostatek odkládacích ploch. Dvou až tříčlennou domácnost splňuje základny hygienické potřeby koupelna minimálních rozměrů s integrovanou záchodovou mísou. Avšak v případě početnějších rodin (a nejen jich) se doporučuje tak větší prostor koupelny, jakož i další samostatný záchod s pohotovostním umývátkem na ruce, který také může sloužit pro návštěvy. Koupelny v panelových bytech jsou navzdory svým minimálním rozměrům nejuniverzálnějšími hygienickými místnostmi vůbec. Slouží jako pohotovostní koupelna při vstupu do bytu, rodinná koupelna na ranní i večerní toaletu všech členů domácnosti, fungují jako prádelna i jako toaleta zároveň. Z těchto důvodů je třeba při jejich rekonstrukci dělat spoustu ústupků a kompromisů. V zájmu většího a kvalitnějšího prostoru je někdy nutné vzdát se například samostatného WC nebo vany, případně najít jiné místo pro pračku. Nelze však jednoznačně říci, které řešení je nejlepší, protože to závisí na individualitě a různých specifických potřebách jednotlivých členů domácnosti.
Řešení koupelny je často rozhodnutím na desítky let nebo i na celý život. Zatímco styl ložnice nebo obývacího pokoje můžete obměnit během několika hodin, změna image koupelny se neobejde bez poměrně pracných stavebních zásahů. Dříve, než se pustíte do demoličních prací nebo do výběru nových zařizovacích prvků, je třeba si dobře promyslet, co vlastně od své koupelny požadujete. Pokud v tom nemáte zcela jasno, odpovězte si nejprve na pár otázek, které vám pomohou udělat si správnou představu: Kolik lidí bude koupelnu používat? Jsou v domácnosti děti? Budou koupelnu užívat starší lidé nebo pohybově handicapovaní? Kdo bude koupelnu uklízet? Je koupelna dostatečně velká, nebo jí chybí potřebné rozměry?
Koupelny, protože se považovali za méně důležité prostory bez potřeby přímého osvětlení a větrání, se v dispozici umisťovali většinou do středu a na studenější stranu objektu. Změnou funkčního využití prostoru určeného pro odpočinek a relax se prostor koupelny posouvá k obvodovým stěnám na teplejších stranách, aby se do něj dostalo přímé sluneční světlo a teplo.Pokud jste se rozhodli postavit rodinný dům nebo jste zdědili či koupili starší domek a chystáte se ho zrekonstruovat, věnujte koupelně tolik plochy, kolik můžete samozřejmě bez omezení komfortu v obytných místnostech. Takovou možnost máte také v případě, že rekonstruujete starý velký byt, případně pokud můžete vstupovat do řešení dispozice při koupi bytu ve zcela novém bytovém domě. Už samotné umístění koupelny v rámci dispozice je velmi důležité. Ideální je napojení koupelny na ložnici. Praktické je také, pokud se dá do koupelny vcházet i přímo z ložnice (případně přes malý šatník). Takové řešení je však nutné pečlivě zvážit - zejména v případě, pokud se v bytě nachází jen jediná koupelna. A nezapomeňte, že dveře do koupelny se z bezpečnostního hlediska nikdy nesmějí otevírat dovnitř. Naprosto ideální je, pokud má koupelna vlastní okno, a tím pádem i denní světlo, protože koupelna s oknem už není luxus, ale nezbytnost. No ani v případě, že nemáte možnost změnit tento stav, nezoufejte. Pomocí luxfer, případně vsazením proskleného otvoru pod strop koupelny, můžete získat nepřímé osvětlení ze sousedního prostoru, který má přímý kontakt s okolím.
Mnozí lidé si ze začátku neumějí představit, že by se měli vzdát vany. Při hlubší úvaze však nakonec zjistí, že se i tak většinou pouze sprchují, přičemž postříkají celou koupelnu a navíc riskují nebezpečný pád. Zejména pro starší lidi je mnohem pohodlnějším a bezpečnějším řešením sprchový kout nebo sprchová kabinka se sedací plochou. Navíc, i nadstandardní sprchový kout ušetří ve srovnání s vanou mnoho místa v koupelně. Získaný prostor můžete použít například pro instalaci bidetu nebo, v případě početnější rodiny, na umístění druhého umyvadla, díky kterému nebudete muset každé ráno vystát řadu před koupelnou. Pokud však máte menší děti, zvažte, zda stojí za to ochudit jejich o koupelnové dobrodružství ve vaně. Kromě toho je zde i početná skupina lidí, pro které je dlouhý horká koupel životní nezbytností, případně i semeništěm skvělých nápadů.
Většina stávajících koupelen není tak velká, jak by si její uživatelé přáli. Přeplněná koupelna minimálních rozměrů, především ve větších rodinách, se často stává zdrojem konfliktů. Jednou z možností, jak zvětšit koupelnu, je postarat se o správné uspořádání zařízení (umyvadla, vany, záchodu, přístrojů pro domácnost) a maximálně využít koupelnové úložné prostory. Zajímavým řešením, kterým můžete získat více prostoru, například na další umyvadlo, je umístit menší vanu na kratší stěnu. Rozměry koupelny se určují, podobně jako v případě kuchyní, podle rozměrů zařizovacích předmětů a prostoru potřebného pro jejich používání. Na to, abyste se mohli naklonit nad vanu nebo se pohodlně umýt v umyvadle potřebujete 65 až 70 cm průchozí šířky. Aby za vámi mohla projít další osoba, je třeba dalších 60 cm. Z toho vyplývá, že do koupelny minimálních rozměrů (1,4 × 1,7 m, případně 1,6 × 1,6 m), které však vůbec nevyhovují současným prostorovým požadavkům, se pohodlně vejde maximálně jedna osoba. V případě, že máte vedle koupelny komoru či jiný více méně nevyužívaný prostor, je rozumné popřemýšlet o zvětšení koupelny právě o tuto místnost. Můžete tak získat i velmi důležitý úložný prostor, který je třeba zvlášť ve větších rodinách.
Podobný prostor jako vana zabere v koupelně pračka spolu s košem na špinavé prádlo. Asi málokoho dnes překvapí pračka zabudovaná v kuchyňské lince. V panelákových bytech jsou však i ty minimální, a tak je třeba zapojit veškerou fantazii. Možná by se pro ni našlo místo na chodbě nebo v komoře ...
Značné problémy v koupelnách způsobuje vytápění, případně příprava teplé vody, protože tato technická zařízení ubírají z prostoru, který je již tak omezený. Jelikož klasický radiátor je nejen v malé koupelně velmi mohutným prvkem, je výhodné nahradit jej tzv.. trubkovým registrem, který se dá používat i na sušení ručníků.
Celkový obraz koupelny, který tvoří kombinace materiálu, barvy a osvětlení, musí budit pocit čistoty, což v žádném případě není v rozporu s požadavkem, aby koupelna měla estetický vzhled a odrážela vkus uživatele. Podlahová krytina může být z keramických dlaždic, z barevného plastového materiálu, ze syntetického podlahového koberce na gumovém podkladu nebo v kombinaci se dřevěnou impregnovanou podlahou. Při dlaždicích a jiných kameninových površích třeba myslet i na neklouzavé provedení povrchu. Často se uživatelé koupelen zabývají otázkou, zda má být barva stěn a podlahy stejná. Všechno je to o vkusu, i když v menších koupelnách určitě lépe působí použití stejného obkladu stěn i podlahy, případně jen se změnou sytosti odstínu. Barvu zařizovacích předmětů (vana, umyvadlo, záchodová mísa ...) a obkladů třeba sladit, neznamená to však, že barva zařizovacích prvků se musí shodovat s barvou stěn. Nedávný trend barevných zařizovacích předmětů začal znovu vytlačovat čistě bílé umyvadla, vany i záchodové mísy s vysokým leskem, který vydrží po celou dobu používání díky speciálním povrchovým úpravám se samočistícími účinky. Celkový dojem a barevnou harmonii koupelny ovlivňují materiál a barva - nejen nábytku či doplňků (držák ručníků, mýdla, police ...), ale i sprchového závěsu, koberce a ručníků. Tak se dá z koupelny s jednoduchou povrchovou úpravou vyčarovat prostor s osobitým a svěžím charakterem.
Pokud se chystáte stavět nebo rekonstruovat dům (a máte šanci ovlivnit jeho dispoziční řešení), nenechte si ujít příležitost vytvořit si v něm kvalitní, prostorné a dobře prosvětlené toaletní místnosti. Nemusí hned zabírat prostor obývacího pokoje. Stačí, aby poskytovaly potřebný komfort pro každého člena domácnosti. V každém rodinném domě by mělo být jedno pohotovostní WC s umývátkem v blízkosti vchodu, které poslouží i jako toaleta pro hosty. Pokud máte u domu zahrádku nebo dílnu, měla by se jedna koupelna řešit jako první filtr na nejhrubší špínu. Sprchový kout zde určitě nezapadne prachem a své místo by si zde mohla najít také pračka, která se hned postará o znečištěné šatstvo. Tento typ koupelny lze situovat i v suterénu nebo v místnosti bez přímého osvětlení. Naproti tomu je v koupelně, v tzv.. noční části domu, vítáno řádné okno, nejen malý větráček těsně pod stropem. Od koupelen u ložnic se očekává, že budou o něco kultivovanější a útulnější.Alespoň jedna koupelna v domě by se měla řešit jako skutečné útočiště před každodenním shonem a poskytovat prostor pro kvalitní relax. V ideálním případě může být u ložnice rodičů samostatná koupelna, přičemž děti se mohou dělit o společnou koupelnu přístupnou z chodby nebo z obou dětských pokojů.
V důsledku masové panelové výstavby s minimálními koupelnami se u nás nadlouho z povědomí veřejnosti celkem vytratil praktický a užitečný zařizovací předmět - bidet. Navzdory jeho nedávné renesanci ho stále mnoho lidí považuje za zbytečné nebo luxusní vybavení. Mnoho uživatelů si bohužel ani nedokáže představit všechny možnosti jeho využití. Při pravidelném používání po toaletě bidet výrazně zvyšuje hygienu i zdraví svých uživatelů. Ale může také prakticky posloužit na opláchnutí nohou nebo vašich domácích zvířecích mazlíčků.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu