Kdy by měla dívka poprvé navštívit gynekologickou ambulanci?

Kdy by měla dívka poprvé navštívit gynekologickou ambulanci? Pokud nemá žádné zdravotní problémy, tak s příchodem patnáctých narozenin. Ambulance pro ženy slouží nejen k léčbě ženských obtíží, ale také k jejich prevenci, proto by dívky neměly čekat až na první problémy či těhotenství.

zdraví, gynekologie, ženy, preventivní prohlídky

Dívky by se měly u gynekologa zaevidovat po 15. roce  života,

i když nemají žádné problémy. Ale zpravidla to bývá tak, že přicházejí zpravidla tehdy, pokud mají problémy. Obyčejně v doprovodu matky. Po 16., 17. roce přicházejí i samy a to zejména s požadavkem na antikoncepci. Gynekolog se kromě splnění tohoto přání při jejich návštěvách stává i pedagogem. Úroveň jejich znalostí z oblasti menstruace a činnosti rodidel vůbec, je velmi nízká. Znalosti z oblasti ochrany před pohlavními chorobami jsou ještě mizivější.

První prohlídka

Dívky, které ještě neměly pohlavní styk, ale jsou uvědomělé a přijdou se zaevidovat ke gynekologovi, nemusí mít žádné obavy z vyšetření. Provádí se přes konečník. Je spíše nepříjemné, než bolestivé. Používá se při něm gel, co všechno usnadňuje, ale nutná je i spolupráce pacientky. Vyšetření se dá vydržet i proto, že netrvá dlouho. Některé dívky se mu však mohou vyhnout. Anatomické poměry panenské blány jsou někdy takové, že umožňují i ​​vyšetření přes pochvu. První návštěvu gynekologa doplňuje ultrazvukové vyšetření orgánů malé pánve. Dělá se přes bříško, k čemuž je nutné mít plný močový měchýř. Toto je naprosto nebolestivé. Nepříjemný je jen plný močový měchýř. Na závěr prohlídky lékař nebo lékařka vyšetření ňadra a poučí dívky o tom, jak si je samovyšetřovat doma.

Nikdy není pozdě

Mezi dívkami se traduje názor, že návštěva gynekologické ambulance je potřebná až po prvním pohlavním styku. Jenže to by některé mohly čekat i do vyššího věku. Navzdory sexuální revoluci dnes není výjimečná panna, které je hodně přes dvacet let. Není to neobvyklé. Průběh vyšetření je však stejný. Samozřejmě, v tomto případě se nedá udělat odběr stěru na vyhledávání rakoviny děložního čípku, tvz.cytologie. Dnes však příčina vzniku rakoviny děložního čípku je vázána na přítomnost virové infekce (HPV), která se přenáší pouze pohlavním stykem. 

Těhulky a gynekologické prohlídky

Proslýchá se, že jejich časté vyšetřování na "koze", může být nebezpečné. Ale není to pravda, je přesně stanovené jak často se mají do poradny pro těhotné realizovat i jak má vyšetření vypadat. Platí však, že vyšetřování nejen těhotné ženy musí být realizováno s dodržováním zásad sterility a dělané jen tehdy, když je to indikováno. 

K lékaři!

Návštěvu gynekologa mnohé ženy přirovnávají k návštěvě zubaře. Tedy v tom smyslu, že k nim jdeme, až když už když nás něco bolí. Přiznejte se, kolik z vás chodí na preventivní zubní prohlídku? Ale kolikrát jsme již postávali před ordinací s "přechozeným" kazem ... A tak je to i s gynekology. Zatímco neobjevíme nějaký problém, tyto ambulance obcházíme velkým obloukem. Rozhodně by však bylo lepší to nedělat. Některé gynekologické problémy totiž nebolí a nemusí mít ani viditelné příznaky. A nejen v tomto případě vám prevence zachrání život!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Zapomínání nemusí vždy znamenat neurologickou chorobu, stačí když vám chybí vitamin B12

Zapomínáte a jste hodně chaotičtí? Nehledejte za tím hned závažnou neurologickou chorobu. Možná jste jen nevyspalí,...
více…

Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Nepravidelná menstruace a vlivy, které ji způsobují

Nepravidelná menstruace není u mnoha žen nic neobvyklého. Ideální by bylo, kdyby opravdu začínala pokaždé za 28 dní...
více…

Termín menstruace lze ovlivnit léky, ale i přírodními prostředky

Menstruace je pravidelnou součástí života žen a dívek do jejich puberty až do období klimakteria. Jenže,...
více…

Proč nehubnou ženy, které cvičí a dietně se stravují?

V dnešní době mnoho žen cvičí, kontroluje si svou stravu a dává pozor na číslo na váze. Ale přestože si myslí,...
více…

Udržet si zdravou váhu po menopauze? Zapomeňte na diety!

Zvětšilo se vám po přechodu tělo, ačkoliv k tomu nemá důvod? Nezměnila jste návyky, nejíte větší porce,...
více…

Co vše pomáhá ženám v přechodu?

Co vše pomáhá ženám v menopauze? Každá žena je individuální, proto je třeba vyzkoušet více praktik. Pokud má...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Větší prsa pitím bylinkových čajů?

Co je nejlepší na růst prsou? Kromě různých kosmetických přípravků a doplňků stravy, to mohou být i bylinky....
více…