Kojení vyžaduje stravu plnou vitaminů a dostatek tekutin
Aby byly ženy po porodu zdravé, tvořilo se jim dostatek mléka a byly i během cvičení plné energie, měly by pečlivě dohlížet na příjem pestré a vyvážené stravy. Jíst zdravě a pít dostatek tekutin.
Zdravá a pravidelná strava
Snažte se stravovat pestře a jezte 4 - 5 krát denně. Denně konzumujte 800 až 1000 ml mléka nebo mléčných výrobků, 130 - 150 g masa, 4 - 5 porcí obilovin ve formě komplexních sacharidů, 2 - 3 porce čerstvého ovoce, 2 - 4 porce syrové či vařené zeleniny. Tvorba mateřského mléka znamená pro tělo matky zvýšenou zátěž a zvýšený výdej energie, proto potřebuje více živin, minerálů, vitamínů a stopových prvků.
Vitamin C
Pro vývoj děťátka je důležitá vyvážená strava s bohatým zastoupením vitamínu C. Podílí se na výstavbě tkání, působí antioxidačně, zlepšuje imunitu a podporuje vstřebávání železa. Doporučený denní příjem během kojení je 100 - 120 mg. Najdete ho v jablkách, šipkách, bramborách, rajčatech, ale také v paprikách a dalším ovoci a zelenině. Na zvýšené potřeby byste měli dbát během zimních měsíců a při nachlazení.
Kyselina listová
Patří do skupiny vitaminů B a je důležitá pro krvetvorbu. Doporučená denní dávka pro kojící ženy odpovídá 600μg. Zdrojem kyseliny listové je především zelenina - zejména brokolice, zelená listová zelenina, rajčata. Pozor na tepelnou úpravu. Při ní se množství kyseliny listové snižuje.
Vápník
Je základním stavebním prvkem pro vývin kostí, zubů a nervového systému. Doporučený denní příjem během kojení je 2 500 mg. Pestrým stravováním můžete přijmout doporučenou dávku vápníku konzumací většího množství mléčných produktů. Kromě mléka je skvělým zdrojem mák, sezam a chia semínka, lískové ořechy a mandle. Vápník snižuje využitelnost železa, proto se doporučuje konzumovat mléko a mléčné výrobky nejméně 2 hodiny před jídlem, které obsahuje železo.
Železo
Je nezbytné pro růst, krvetvorbu a vývoj nervové soustavy plodu a novorozence. Doporučený denní příjem během kojení je 10 - 20 mg. Nejlepší využitelnost má železo v mase. Z rostlinných zdrojů je to brokolice, dýňová a slunečnicová semínka, lískové oříšky, špenát, jáhly, mák, petrželka nmabo třeba sušená rajčata.
Dodržujte pitný režim
Dbejte na správný pitný režim. Matky by měly pít během kojení dostatečné množství tekutin, asi 3 litry denně. Závisí to na fyzické aktivitě a klimatických podmínkách. Když se žena velmi potí, měla by pít více. Zásada je, že při kojení by matka měla pít spolu se svým dítětem. Snažte se pít pravidelně v menších množstvích, alespoň polovinu celkového množství vypijte dopoledne. Vyhněte se nápojům s obsahem teinu a kofeinu.