Kolik peněz dát dítěti na výlet?

Různá soustředění, výlety a pobyty dětí mimo domov vyvolávají v rodičích i otázky ohledně financí, které dát dítěti s sebou. Přestože děti mají zaplacenou i stravu, peníze na drobné potřeby a dárky z cest potřebují.

Otázkou pro mnohé rodiče však zůstává, jaké množství peněz dítěti na výlet, či tábor přibalit?

Rozhodujícím faktorem je čas, který dítě mimo domov stráví a samozřejmě i místo, kde se kolektiv s pedagogickým dozorem chystá. V každém případě je takový výlet pro školáka prvotním kontaktem se samostatným hospodařením s financemi. Nápomocné mu mohou být právě vaše rady, kterými jej správně nasměrujete. Před každým školním kolektivním výletem většinou dospělí vedoucí, či pedagogové zveřejní i doporučené kapesné pro dítě. Pokud se tak nestalo, klidně se zkontaktujte s kompetentním dozorem a o doporučené výšce částky se prosím informujte. Nezapomeňte se přeptat dítěte, jakou částku si berou jeho kamarádi a spolu se dohodněte. Děti se o kapesném na výlet zvyknou před událostí mluvit a to od vás by nemělo být nižší ani vyšší než průměr spolužáků, či vrstevníků. Přesto, že děti ještě nedokáží pochopit přesnou funkci peněz, finance jsou citlivou oblastí i v dětském kolektivu a vyčleňovat se z řady vysokým kapesným je zbytečné a nevhodné. Kromě výdajů za vstupy do muzeí, jeskyní a do jiných míst, by se částka měla pohybovat kolem  30 - 150 Kč na den (v závislosti na věku dítěte a délce pobytu). Za ni si dítě může koupit malou sladkost (tomu se asi nevyhnete), nápoj, suvenýr, případně něco na zub. Některé děti si korunek váží a donesou domů téměř plnou částku, jiní utratí hned v první den polovinu částky za bonbóny. Pokud si dítě z výletu ponechá určitou částku, nechtějte ji od něj zpět. Pochvalte ho a dovolte mu ušetřené penízky uložit. Předtím, než dítěti kapesné dáte do rukou, poraďte mu, jak s ním co nejlépe hospodařit.

Zde je pár rad

  • V peněžence není třeba nosit plnou částku kapesného. Ať si na každý den pobytu dítě vyčlení určitou částku a zbytek ponechá na vhodném místě v pokoji nebo u pedagogického dozoru.Takto nebude moci utratit všechny peníze najednou a vyjde s nimi během celého období mimo dům.
  • Z kapesního dítěti vyčleňte rezervní částku. Upozorněte, že ta slouží na případ nouze a nejlepší by bylo donést ji domů v plné výši. Ušetřené peníze si pak školák může ponechat.
  • To, co si dítě z kapesného koupí, je jeho osobní záležitostí a výběr ponechte na něm. Abyste však předešli neustálému kupování sladkostí a jiných nezdravých pochutin před odchodem do tábora, či na výlet navštivte spolu s "jedlíkem" obchod s potravinami a něco vhodné kupte do zásoby. Jestli však máte určitou potravinu, kterou si nepřejete aby dítě kupovalo - tehdy je mu to třeba jasně říci, vhodné je však pak něco na vyvážení zase povolit, např.. "Byla bych ráda, kdyby sis nekupoval kolové nápoje, ale můžeš si občas koupit Sprite."
  • Dítě vhodně upozorněte, že jeho povinností není pořídit suvenýry celé blízké i vzdálené rodině. Ať si raději koupí něco hezkého pro sebe, než by měl většinu peněz utratit na předměty "na poličku". Pokud však školák přece jen něco hezkého z lásky donese, dárkem nepohrdněte. Věty jako: "to si neměl kupovat, nač nám to zase bude, nebo utrácíš peníze na blbosti", jsou nevhodné a mohou zranit dětskou dušičku.
Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články